Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 29.03.2024 - 10:41:12   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
TV info - Program | Články
 

Fenomén underground vstupuje do regionů Čech a Moravy

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 22.04.2015


Dokumentární cyklus České televize o lidech, kteří měli odvahu být svobodní v době nesvobody, vstupuje do etapy věnující se jednotlivým regionům České republiky. Díly o dění v undergroundu na jižní a severní Moravě a Slezsku a v severních, východních a západních Čechách boudou vysílány od 24. dubna vždy v pátek 20:20 na ČT art.


„Série věnovaná regionům pro mě byla snad největším překvapením celého projektu. Objevujeme místa, lidi a jejich příběhy, které se odehrávaly doslova kolem nás, a jen málokdo o nich věděl. Mnohé z nich jsou přitom mimořádně silné a emotivní, mnohé hořké a smutné. Ale asi všechny v sobě mají to základní poselství, které se vine celým projektem Fenomén Underground. A tím je fakt, že v téhle zemi navzdory všemu žili lidé, kteří i v těžkých a šedivých časech měli odvahu být svobodní,“ říká kreativní producentka cyklu Fenomén Underground Lenka Poláková.

„Undergound v regionech byl více na ráně totalitní mašinerii. A to jak řadovým policajtům, tak estébákům. Když už tam totiž takhle svobodomyslní lidé žili, policajti se na nich doslova ukájeli a pěstovali si je,“ říká spolutvůrce cyklu, režisér Břetislav Rychlík o tom, jaká specifika měl underground na oblasti oproti centrům či hlavnímu městu. „Naopak ve velkém městě, například v Praze, byli tito lidé mnohem lépe krytí. Byla tam větší solidarita, ať už šlo o underground či politický disent jako takový. Underground se totiž původně politicky neprofiloval. Bylo to spíše společenský a sociální jev svobodomyslných lidí. A byl to až režim, který je svým pronásledováním dohnal k politickému vymezování se.“

„V regionech, vyjma Severních Čech, byl underground pronásledován mnohem později,“ říká další spoluautor projektu, režisér Jiří Fiedor. „První půlku osmdesátých let se v regionech o underground zajímala hlavně Veřejná Bezpečnost. Teprve někdy v půlce 80. let převzala tuto roli StB. Intenzita pronásledování se odvíjela od aktivit. Ty byly v 80. letech v regionech větší než v Praze, odkud se lidé odstěhovali na venkov, nebo byli vypuzeni do exilu. A zatímco v Praze a v Brně je dnes underground částečně propojen s hlavním kulturním proudem, v regionech většinou lidé z undergroundu zůstali zcela na okraji a původní myšlence věrní.“

V šesti regionálních dílech Fenoménu underground se Jiří Fiedor a Břetislav Rychlík zaměřili na Jižní Moravu, Severní Moravu a Slezsko, Západní Čechy, Východní Čechy a Severní Čechy. Ty se jako jediné dočkaly hned dvoudílného zpracování. „Díly o Severních Čechách jsme nakonec udělali dva, protože ten region si to rozhodně zasloužil,“ říká režisér Břetislav Rychlík a dodává: „Podařilo se nám do nich například přesvědčit estébáka, který hlídal takzvanou Novou vísku, což byl Vatikán undergroundu, kde žila komunita kolem Míry ‚Skaláka‘ Skalického či Františka ‚Čuňase‘ Stárka. A ten se s nimi sešel a vyříkali si to, což je unikum. To se v žádném jiném dílu Fenoménu Underground nepodařilo, přestože jsem po tom vždycky toužil.“

Ve čtyřiceti dílech Fenoménu Underground jeho tvůrci mapují neoficiální kulturní proud, žánry i významné osobnosti od 40. let až do současnosti. Akcentují při tom podíl undergroundu na zápase o lidskou svobodu, nezávislost a demokracii. Spoluautory cyklu jsou dokumentaristé Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor a vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Na natáčení rozsahem i významem výjimečného projektu pro ČTart se podíleli čtyři režiséři – Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík.

Autoři projektu: František Stárek Čuňas, Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor
Režie: František Stárek Čuňas, Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor
Kreativní producentka ČT: Lenka Poláková
Výkonný producent: David Boháč
Dramaturgie: Josef Albrecht


Alžběta Plívová, Vedoucí Komunikace a PR, tisková mluvčí ČT


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
24.04.2015 • TV Nova nabídne nový pořad technologických novinek Upgrade
24.04.2015 • Čeští hrdinové v zahraničí: Česká televize zaujala v Cannes Dvořákem, kriminálkami i večerníčky
23.04.2015 • Chart Show opäť najsledovanejším stredajším programom!
23.04.2015 • Ivana Gottová pozastaví v červnu své působení ve VIP zprávách, chce se věnovat rodině
20.04.2015 • Tři sestry slaví 30 let - ČT art je divákům připomene hned třikrát
20.04.2015 • Show Jana Krause – 22. 4. 2015 - Aktualizováno

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.



zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist