Na východ od ráje: Fenomén underground ve východních Čechách
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 05.05.2015
Východočeské undergroundové komunity se semkly a fungovaly mimo velká města. I přesto čelily raziím a šikaně, za nepovolené akce padaly vysoké tresty. Dokumentární cyklus České televize o lidech, kteří měli odvahu být svobodní v době nesvobody, vstupuje do etapy věnující se jednotlivým regionům České republiky. Díl o regionu Východních Čech bude odvysílán 8. května ve 20:20 na ČT art.


„Ve východních Čechách bylo zejména v osmdesátých letech neuvěřitelné množství kapel, které byly velmi hudebně vyzrálé, myslím, že některé dokonce převyšovaly pražské undergroundové hudební ikony,“ říká k tomuto dílu režisér a spoluautor celého cyklu Jiří Fiedor. „Centry byly určitě Hradec Králové, Pardubice, Chrudim, Přelouč, Havlíčkův Brod, Hořice a v našem díle je i Jihlava, kde už na počátku sedmdesátých let vznikla kapela WC Band, která hraje dodnes.“

Komunity z měst a vesnic regionu Východních Čech se semkly k sobě, protože v městech samotných se toho příliš dělat nedalo. Jednotlivé proudy se prolínaly, bigbeatové kapely hrály vedle punkových na stejném koncertu. Při akcích pak existovaly například spojky, které fungovaly na různých nádražích a skupinky posílaly na místo určení. Nepovolených a polooficiálních koncertů zažil region mnoho. Některé ale skončily neslavně. Při vyklízení pardubického sálu v září 1983 rozehnala policie diváky obušky, jednoho z účastníků strčila ze schodů a chlapci v bezvědomí pak odmítla zavolat lékařskou pomoc. Šest návštěvníků akce dostalo nepodmíněný trest osm až patnáct měsíců. Pro Lídu Černou, organizátorku festivalu v Lochenicích, si přišli do školy, kde pracovala jako učitelka, a na hodinu ji vyhodili.

„V regionech, vyjma Severních Čech, byl underground pronásledován mnohem později,“ říká Jiří Fiedor a dodává: „První roky osmdesátých let se v regionech o underground zajímala hlavně Veřejná bezpečnost. Teprve někdy v půlce dekády převzala tuto roli StB. Intenzita pronásledování se odvíjela od aktivit. Tehdy se z Prahy lidé stěhovali na venkov nebo byli vypuzeni do exilu. A zatímco v Praze a v Brně je dnes underground částečně propojen s hlavním kulturním proudem, v regionech většinou lidé z undergroundu zůstali zcela na okraji a původní myšlence věrní.“

Ve čtyřiceti dílech Fenoménu Underground jeho tvůrci mapují neoficiální kulturní proud, žánry i významné osobnosti od 40. let až do současnosti. Akcentují při tom podíl undergroundu na zápase o lidskou svobodu, nezávislost a demokracii. Spoluautory cyklu jsou dokumentaristé Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor a vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Na natáčení rozsahem i významem výjimečného projektu pro ČTart se podíleli čtyři režiséři – Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík.

Autoři projektu: František Stárek Čuňas, Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor
Režie: František Čunas Stárek, Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor
Kreativní producentka ČT: Lenka Poláková
Výkonný producent: David Boháč
Dramaturg: Josef Albrecht


Alžběta Plívová, Vedoucí Komunikace a PR, tisková mluvčí

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/21710/na-vychod-od-raje-fenomen-underground-ve-vychodnich-cechach/