Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 19.04.2024 - 14:19:34 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

1.semestr (4.přednáška)
Zaujímavé riešenia: Ako ukryť parabolu (1.)
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Bakalářská škola:

Nie každý je potešený skutočnosťou, že si na fasádu domu má nainštalovať parabolu. Šerednú parabolu, ktorá na jednej strane prinesie do domácnosti žiadanú televíznu zábavu no na druhej naruší estetiku domu a jeho okolia. Pri troche úsilia sa dá nájsť východisko aj z takejto situácie.

Obr.1 - Inštalácia paraboly do úzadia domu zladená s farbou fasády.
Ak už pred kúpou paraboly vieme kde bude nainštalovaná, môžeme ju kúpiť vo farbe čo najviac podobnej farbe domu. Inštaláciou do úzadia blízko steny dosiahneme akési vzájomné splynutie, no toto riešenie prichádza do úvahy viac-menej len pokiaľ anténa bude upevnená fixne, t.j. bez motorického natáčania kedy by už nemohla byť vzhľadom na rozsah otáčania tak blízko steny a efekt splynutia by sa tu neobjavil. Z Obr.1. je vidieť, že toto umiestnenie by aj tak nebolo príliš vhodné pre použitie s natáčaním paraboly.

Problém v tomto riešení môže nastať, ak predajca nedisponuje parabolou s požadovaným farebným prevedením. V tom prípade stačí zobrať štetec do ruky a svojpomocne si ju premaľovať. Rozhodne pri tejto voľbe nebude výber farebných odtieňov obmedzený. Predtým než sa pustíte do maľovania je tu pár rád: nikdy nepoužívajte farbu s vysokým obsahom kovových prvkov, takýto náter odráža príliš veľa slnečných lúčov a môže prehriať a poškodiť LNB konvertor.

Obr.2 - Svojpomocné upravenie farebného prevedenia.
Z toho istého dôvodu je nutné použiť farbu ktorá zanechá matný povrch, nie lesklý. Snáď ani netreba pripomínať, že treba použiť farbu do vonkajšieho prostredia odolnú poveternostným podmienkam a natiera sa len parabola, konvertor nie. Pred náterom ošetrite povrch od prachu a špiny, v prípade že takto upravujete staršiu parabolu, tak pravdepodobne už aj od hrdze.

Úplne najradikálnejším riešením by bolo zakúpenie paraboly o čo najmenšom priemere. Taká parabola je už sama o sebe nenápadnou. Jej rozmery úplne postačujú k príjmu staníc z pozícii Astra 1 (19,2 st. vých.) alebo Hot Bird (13 st. vých.). Avšak prihliadnuc na dážď a sneh, je potrebná parabola o väčšom priemere.

Obr.3 - Otočenie paraboly.
Tu možnosti ani zďaleka nekončia. Parabolu je možné otočiť z vertikálnej roviny do horizontálnej polohy(viď. Obr.3). Toto riešenie prichádza do úvahy iba pokiaľ máte balkón na ktorý ju umiestnite. Inak by ste na toto riešenie v zime, počas sneženia, doplatili. Je pravdepodobné že balkón máte zastrešený a pri hustejšom snežení máte celkom bezproblémový prístup k parabole aby ste z nej odhrnuli sneh. Taktiež je toto riešenie vhodné ak chcete parabolu umiestniť vnútri domu za oknom. Toto riešenie snáď používajú len v krajinách kde je satelitný príjem zakázaný, inak je takmer nepredstaviteľné žeby mal niekto v obývačke nielen prijímač, ale taktiež konzolu s parabolou. Bežné sklo tlmí signál, avšak už sú vyvinuté sklenené tabule bez kovových vlákien, ktoré spôsobovali tlmenie. Medzi výrobcov spomenutých skiel patrí napr. americká spoločnosť Allegiant Technologies, cena materiálu takýchto skiel je nižšia než 30 dolárov za m2.

Obr.4 - Umiestnenie paraboly v podkroví.
To isté platí aj pokiaľ parabolu umiestnite do podkrovia. S klasickou strešnou krytinou by ste toho veľa nezachytili, resp. len družice s transpondérmi s veľkým výkonom. Použitie špeciálnych krytín sľubuje signál ako keby ani žiadna krytina nebola.


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist