Digitální rozhlas v Rusku: DAB+ i DRM+
12.10.2018 zdroj: satNews
Ve čtvrtek 11. 9. 2018 se ruské ministerstvo pro digitální rozvoj, komunikace a hromadné sdělovací prostředky rozhodlo v případě pozemního digitálního rozhlasu pro technologii DRM+. Na příslušné kmitočty bude vypsáno výběrové řízení. Je možné v tom spatřovat rozhodnutí proti standardu DAB+, který je zaváděn téměř po celé Evropě. Ovšem toto ministerstvo současně vyhlašuje výběrové řízení i na kmitočty pro DAB+.


"Poskytovatelé programů se mohou sami rozhodnout, který standard chtějí využít, podle možnosti využití v určitém regionu", uvedlo k tomu ministerstvo. Rusko se tak stane první zemí v Evropě, která plánuje zavést do pravidelného provozu oba standardy.

Očekává se, že ve velkých městech jako Moskva nebo Sankt Petersburg bude realizováno pokrytí spíše v multiplexech DAB+, kdežto na venkově na ploše by se mohl použít rozhlas DRM+. Rozhlasové přijímače speciálně konstruované pro ruský trh by mohly přijímat signál VKV, DAB+ a DRM+. Rozhlasové stanice DRM+ budou vysílat v pásmu VKV (87,5 až 108 MHz) a souběžně k analogovému vysílání umožní digitální vysílání až dvou dalších programů na jednom kmitočtu. Kvůli nižším kmitočtům má DRM+ o něco větší dosah než DAB+, které je šířeno v pásmu VHF (III. pásmo).


S využitím zdroje: Satnews.de, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/bleskovky/17253/digitalni-rozhlas-v-rusku-dab-i-drm/