DAB+ v Bavorsku: nová testovací síť v provozu
10.05.2022 zdroj: Bayern Digital Radio/Digitalfernsehen
Začátkem května 2022 byla v Bavorsku zprovozněna nová testovací síť na kanále 10D, aby byly k dispozici dodatečné kapacity pro vývoj nových inovací v DAB+ a pro testování v živém provozu. Plánováno je tak rozsáhlé testování služby varování před katastrofami EWF (Emergency Warning Functionality).


Systém EWF, na jehož vývoji se významně spolupodílela Fraunhoferova společnost pro integrované obvody IIS (Fraunhofer Institut für Integrierte Schaltungen) v Erlangenu, byl měl umožnit v těsné spolupráci se společností Bavorské digitální rádio s r. o. (Bayern Digital Radio GmbH) a jinými partnery, cílené a rozsáhlé varování obyvatel v případě katastrof pomocí systému DAB+ a veřejných informačních tabulí v Bavorsku.

Dalším tématem je testování datových služeb v oblasti TPEG EAW (Emergency Alerts and Warnings - nouzový poplach a varování). Tyto aplikace na navigačních přístrojích při cestování poskytují varování před katastrofami s minimálním odváděním pozornosti od dění v dopravě. To je realizováno v závislosti na místě, v různých jazycích a umožňuje to odkaz na objížďku pro dotčený region. Služby TPEG-EAW je možné šířit v DAB+ nebo v mobilních sítích. Testovací síť bude využívána i k optimalizaci vysílání doprovodných programových informací pro prezentaci seznamů programů (loga stanic).

Pro testovací účely jsou šířeny nekomerční rozhlasové programy mediální bavorské školy Mediaschool Bayern M94.5 z Mnichova a max neo z Norimberka. Síť zahrnuje dva vysílače Wendelstein a Büttelberg s vysílacím výkonem 10 kW, popř. 2 kW ERP. Provozovatelem sítě a držitelem vysílací licence pro kanál 10D je Bayern Digital Radio GmbH. Projekt podporuje bavorské zemské ústředí pro nová média BLM (Bayerische Landeszentrale für neue Medien).


S využitím zdroje: Bayern Digital Radio GmbH a André Beyer, Digitalfernsehen.de, 9. 5. 2022, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/bleskovky/18154/dab-v-bavorsku-nova-testovaci-sit-v-provozu/