SES-20, SES-21 připraveny k vynesení na oběžnou dráhu
05.10.2022 zdroj: Advanced-television
Hurikán Ian se vzdálil od kosmodromu na Mysu Canaveral, a pokud nedojde k dalším nepříznivým povětrnostním jevům, pak by společnost United Launch Alliance (ULA) měla vypustit satelity SES-20 a SES-21 na oběžnou dráhu ještě dne 4. 10. 2022. Společnost ULA plánuje využít jednu ze svých raket Atlas v 17:36 hodin EDT pro vynesení dvou satelitů na jejich geosynchronní přenosové oběžné dráhy. Satelity jsou plně elektrické a bude trvat několik měsíců, aby byla dosažena jejich orbitální pozice. Nicméně, jak meteorologičtí experti upozorňují, stále existuje mnoho nepříznivých povětrnostních jevů, které mohou přinést komplikace odborníkům pro vynesení satelitů.

SES-20 a SES-21 je dvojice satelitů, které jsou součástí celkové dohody pro pásmo C-band s federální komisí pro komunikaci FCC. Skupina SES (a společnost Intelsat) vrátily kmitočtové pásmo 300 MHz komisi FCC jako součást plánu komise FCC pro přechod na služby 5G v USA. Skupina SES, využívající družici firmy Thales Alenia, už začala nahrazovat svou flotilu v pásmu C. Již v červnu 2022 společnost SpaceX zajistila vynesení satelitu SES-22 na oběžnou dráhu na orbitální pozici 135° západně.

Skupina SES celkem vypustí pět satelitů pro pásmo C (SES-18, SES-19, SES-20, SES-21 a SES-22). Tyto dva poslední satelity, dodané firmou Boeing, budou využity pro přenos televizních kanálů a dat pro asi 120 miliónů diváků a uživatelů v USA. Je to čtrnáctý a patnáctý satelit, které dodala firma Boeing pro skupinu SES. Úspěšné vynesení satelitů SES-20, SES-21 vynechává právě dva jiné satelity pro vypuštění do kosmu (SES-18 a SES-19), které k dodání připravuje firma Northrop Grumman. Když bude pět družic na orbitální pozici, skupina SES získá oprávnění na svou kompenzační platbu od komise FCC.


S využitím zdroje: Chris Forrester, Advanced-television.com, 4. 10. 2022, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/bleskovky/18256/ses-20-ses-21-pripraveny-k-vyneseni-na-obeznou-drahu/