Na návštěvě v: TV JOJ – 2.část
Autor: Václav Hrubec , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 14.06.2004
Další, na rozdíl od předešlých místnůstek už rozměrnější místnost, náš průvodce Vladimír Brünn označil za střižnu, a to „lepší“ - ne pro střih „obyčejných“ každodenních zpravodajských příspěvků, ale pro přípravu větších publicistických, sportovních a dalších pořadů vlastní tvorby stanice JOJ. Před baterií 12 televizních obrazovek sedí režisér, který může na hrubo natočené příspěvky dále stříhat, míchat a ozvučovat. K dispozici má playery na všechny formáty, digitální zvukové i obrazové efektovače. Na záznam mu slouží dva rekordéry, u každého je další monitor.

Mimochodem všechny co jsem viděl pocházely od jediného výrobce – firmy SONY. Většinou se jednalo o malé 14 palcové televizory – typické produkty spotřební elektroniky, i když jsem samozřejmě zahlédl i profi monitory. Pro potřeby redaktorů na dříve popisovaných pracovištích však zřejmě bez problémů vyhovují. Přiznám se, že jsem nevydržel a sednul si před míchací pult a aspoň letmo – v demo režimu si zkusil práci na publicistickém příspěvku. Až budu příště doma stříhat v počítači rodinné záznamy pořízené miniDV kamerou, určitě si na tento profi komfort vzpomenu.

V další místnosti by zajásalo srdce nejednoho satelitního fanouška. Zde se nabírají příspěvky ze zahraničního zpravodajství, distribuované přes satelitní přenosové kanály. Ve stojanu jsou umístěné satelitní receivery naladěné na pro mě známé i neznámé frekvence zpravodajských agentur, vybrané příspěvky se nahrávají k dalšímu využití na dva rekordéry. Ze satelitních přijímačů poznávám tři Tanbergy, jeden z nich je fixně naladěný na kanál APTN, se kterým má JOJka podepsanou smlouvu o přebírání relací – převážně krátkých zpravodajských šotů z nejvýznamnějších aktuálních událostí ve světě, které pak můžeme vidět večer ve zprávách. Ze satelitu se přebírají i další příspěvky, ať už je to zahraniční Reuters či lokální trasy z Prahy, Banské Bystrice či Košic, vše přijde přes satelitní distribuci ENEX.

Sledování přenosových kanálů je zajímavou oblastí satelitního DXingu, bohužel protože se jedná o placenou službu, je řada z nich kódovaná. Myslím si, že by nebylo špatné se k přenosům vrátit v nějakém větším, samostatném článku.

Přecházíme do zpravodajské režie, odkud se řídí zpravodajské pořady JOJky – ať už se jedná o večerní Televizní noviny o půl osmé či blok Raňajojky o sedmé ráno. Mimochodem v létě (vlastně už nyní, od 1.6.) dochází k prodloužení vysílání tohoto bloku až do půl desáté. Překvapilo mne, jak je tato místnost rozměrná, zaplňuje se obsluhou hlavně při vysílání live zpravodajských relací. Jedna stěna je zaplněná TV monitory, v rohu je zařízení pro čtečku textu zpráv moderátorů. Pod kamerou je zrcadlo, kde se promítá text, který ubíhá podle rychlosti čtení moderátora. Nejvíce mne však v této místnosti zaujal veliký audio mixážní pult, jehož zvládnutí nebude určitě pro zvukaře vůbec jednoduché.

Další zajímavou „mašinkou“ je „soňácká“ „MAVka“ – přístroj, v němž se řadí příspěvky k vysílání. Malá krabička je vlastně ovládáním hardiskového rekordéru a playeru, každý příspěvek k odvysílání se na sestříhaném médiu vloží do rekordéru, nahraje na disk a MAVkou se potom (podle nastaveného pořadí) odbavuje k vysílání. Na hard disku – vlastně diskových polích je kapacita cca 10 hodin záznamu. Režisér má k dispozici dále přehšel jinglů, předělů a úvodních i závěrečných znělek, a to jak obrazových, tak i zvukových, které pomocí MAV může zařadit na vhodné místo do vysílání.

Další své pracoviště má kamerový technik, z něho ovládá obraz z kamer ve studiu a kromě prolínaček a střihu podle pokynů režiséra může ještě upravit a regulovat technické parametry nasnímaného obrazu (jas, barvu, kontrast apod.). Režisér má hovorovou linku pro udílení pokynů pro snímání kamer propojenou jak na jednotlivé kameramany, tak i ke kamerovému technikovi.

Poté přecházím do studia – velké haly s desítky zavěšenými reflektory o příkonu určitě hodně desítek kilowattů. V pravé části vidíme připravenou „postelovou“ scénu na Raňajojky, za ní za přepážkou je vkusná modrá dekorace pro komentování fotbalové Ligy mistrů. Zde mne zaujala kamera se čtecím zařízením, které jsem si také mohl vyzkoušet v provozu. Naproti pak můžeme zasednout za rozměrný pult moderátorů televizních novin – a Zprávy mohou začít! …. Celkem má JOJka čtyři velké studiové kamery. Světlo z ramp je neonové a v příjemné teplé barvě, reflektory se zapínají cca půl hodinu před začátkem vysílání.

Ze studia se ještě v krátkosti zastavujeme v odbavovacím pracovišti, které je jakýmsi velínem a zároveň i kontrolním místem kvality výstupního signálu. Např. na dvou monitorech zde stále běží program stanice, v pravém je live ze studia a v levém je přijímaný ze satelitu. Ten je ale o cca dvě sekundy opožděný – přeci jenom se ten dvojí skok přes satelity projevuje výraznějším časovým posunem - nezapomeňme, že družice je zavěšená na geostacionární dráze ve výšce přibližně 36000 kilometrů, no a tuto dráhu musí signál absolvovat vlastně čtyřikrát! Toto opoždění se dorovnává zpožďovací linkou ve studiu. Dojde tak k situaci, že na všech slovenských terestrických vysílačích, které přebírají signál JOJ TV ze satelitu Thor je čas zkorigovaný a časové znamení v 19.30 hod. odpovídá skutečnosti. Pouze diváci v Bratislavě a okolí, kteří přijímají signál z Kamzíku na 50K mají časové znamení v mírném předstihu… Za sklem v další klimatizované místnosti vidíme počítačový server s harddiskovým polem a další digitální rekordéry pro záznam a archivaci programu této televize. A také vysílače a přijímače trasy na uplink na Kamzík, a také do studia v Košicích či pražské Novy. Odbavování TV JOJ je plně automatické, jen v případě live zpravodajství jde signál do éteru mimo zásah z ovládacího pultu tohoto pracoviště – používá se výše zmiňovaná zpravodajská režie.

Exkurzi v JOJ TV zakončuji na střeše (s nádherným výhledem na Bratislavu), u třech velkých přijímacích parabol pro pořady ze satelitní distribuce. Vysílací parabolu na uplink signálu JOJky na Thor bychom tu však hledali marně. Digitální signál jde totiž vzduchem po radioreleové lince 32 Mbit/s na středisko na Kamzíku, které je několik stovek metrů výš na kopci na Kolibou. Zde se odbočuje vysílání pro terestrial – analogové vysílání v UHF pásmu na 50K pro Bratislavu a okolí. Z Kamzíku jde potom digitální signál na Mlynskou (Mlýnskou) dolinu na uplink Telenoru (vpravo vedle výškové budovy STV), odkud se přes satelit Intelsat 707 dostává do norského Nittedalu. Zde se přidává do paketu Telenor Slovakia na družici Thor 3, kterou už pak můžeme zachytit i na individuální přijímací satelitní komplet na rozsáhlém území evropského kontinentu.

Toto "double hop" řešení však není konečné. V nejbližším období se plánuje změna distribuce signálu na tuto družici. Přestože jsem si již udělal představu (nejen z návštěvy JOJky, ale také z další bratislavské stanice TA3, která vysílá ve stejném paketu) jak to bude realizované, byl jsem požádán technickým ředitelem, panem Milanem Fitzekem, abych tuto skutečnost zatím veřejně nepublikoval. Hned jak ten „den D“ nastane, budeme vás o tom samozřejmě okamžitě na webu satCentrum aktuálně informovat. Do té doby zůstane ještě signál ze satelitu volný, poté bude opět zakódovaný v systému Conax. Proto mohou čeští a další zahraniční diváci využít ještě několik dní či týdnů ke sledování pořadů JOJky ze satelitu bez omezení.


Samozřejmě jsem se nezapomněl pana Fitzeka zeptat na možný prodej přístupových karet v systému Conax na individuální satelitní příjem TV JOJ. Dosud jsme se jich nedočkali. Změnil se nějak názor JOJky a umožní příjem těm lidem, kteří mají na Slovensku špatný či žádný pozemní příjem?

Naša televízia sa hlavne orientovala na rozšírenie pokrytia prostredníctvom terestriálneho príjmu a tento rozvoj stále pokračuje. V tomto roku plánujeme spustiť ďalších asi 8 terestriálnych vysielačov. Zároveň sme nechceli urobiť rovnako chybné kroky ako niektoré zaniknuté televízie (TV LUNA) keď predaj kariet bol zastavený. Karty pre individuálny príjem predávať budeme. Momentálne problém ktorý riešime je cena karty s modulom pre koncového užívateľa, ktorá sa nám zdá byť vysoká cca 7.000 SK až 8.000,- SK. Neplánujeme na predaji kariet zarábať ale vstupné náklady su veľmi vysoké. Preto momentálne jednáme o možnosti zníženia tejto ceny.

A ještě jedna – na to navazující otázka: Na Astře v paketu UPC Direct se na místě Test TV krátce objevil signál JOJ TV. Znamená to, že zde budeme moci JOJku přijímat? Od kdy?

O vysielaní TV JOJ v pakete UPC Direct zatiaľ neuvažujeme. Na testoch nášho vysielania sme so spoločnosťou UPC neboli dohodnutý.

Tolik postřehy a dojmy z mé bratislavské návštěvy. Na tento první článek budou postupně v budoucnu přibývat i popisy dalších stanic a vysílačů, které můžeme sledovat ze satelitu. V brzké době se můžete těšit např. na slovenskou zpravodajskou stanici TA3. Napište nám do redakce, zda se vám takovéto články líbí a pokud máte dotazy k některému domácímu vysílacímu subjektu, můžete se také ptát, věříme, že na vaše otázky dostaneme odpověď, stejně jako tomu bylo v případě JOJky. Na závěr bych chtěl poděkovat Československému DX klubu za zorganizování zajímavé exkurze, průvodci Vladimíru Brünnovi za fundovaný odborný výklad a technickému řediteli Milanu Fitzekovi za zodpovězení dalších mých dotazů. Ten také přislíbil další spolupráci mezi touto komerční televizí a webem satCentrum.

Nezbývá mi, než popřát JOJce bezproblémový uplink, hladké vyřešení změny distribuce a samozřejmě i kvalitní televizní pořady a spokojené diváky. Pro satelitní fanoušky mimo dosah terestrického příjmu pak možnost distribuce přístupových karet i pro individuální příjem.


Foto: autor. Po kliknutí na obrázek se fotografie zvětší.

Poznámka: doporučujeme přečíst si také první část tohoto článku!

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1004/na-navsteve-v-tv-joj-2-cast/