Sattech 2001 Trnava
Autor: Jan Blažek , e-mail: Janblazek@stonline.sk Přidané: 09.11.2001
Neskorá jeseň sa už tradične nesie v znamení výstav a prezentácií noviniek. Nie je tomu inak ani na odborno- propagačnej akcii Sattech, ktorá sa konala 4.11.2001 v Trnave už po šestnásty krát. Tradičné stretnutie odborníkov, obchodníkov, uživateľov a priaznivcov televízneho, káblového, a predovšetkým satelitného príjmu ani tentoraz nesklamalo.

Každý návštevník tejto akcie dobre vie, že skoro všetky predstavené novinky si môžu vyskúšať v praxi a vymeniť si skúsenosti s užívateľmi, technikmi, ako aj odborníkmi. Na rozdiel od mnohých odborných výstav sa na Sattechu prezentujú novinky, ktoré sú už v predaji, a tak nemusí návštevník čakať, alebo si objednávať želaný tovar dopredu. Novinky ani tentoraz nechýbali.

Zahájením vysielania slovenského spravodajského programu TA 3 prostredníctvom satelitu sa opäť zvýšil záujem o príjem z viacerých družíc. Práve toto bol jeden z hlavných dôvodov permanentného obliehania výstavného stánku firmy Sortec Elektronic. Nový satelitný motor SM2UNI je totiž unikátne jednoduché a efektívne zariadenie na otáčanie parabolickej antény. Donedávna bol pre otočnú súpravu potrebný polarmount, na ktorom bol upevnený motor a pozicionér, ktorý ho ovládal. Pri riešení s novým motorom SM2UNI to už nie je potrebné, pretože prístroj v sebe kombinuje všetky potrebné časti. Navyše nie je potrebné viesť dvojlinku pre napájanie motora, pretože elektrické napájanie je riešené priamo cez koaxiál. Majitelia digitálnych satelitných súprav vybavených prepínačom DiSEqC 1,0 1,1 2 si môžu motor nielen jednoducho napojiť a sprevádzkovať, ale ho aj ovládať povelmi zo satelitného prijímača. Satelitný príjem z viacerých družíc nebol nikdy lacnejší a jednoduchší.

Výrobky nemeckej spoločnosti Galaxis po prvý krát na našom trhu predstavila firma AB-COM z Topolčian. Medzi tromi modelmi bol predstavený aj Galaxis Matrix Crypto S, ktorý je určený predovšetkým pre príjem voľných, ale aj kódovaných programov pre náš trh. Návštevníci si mohli priamo na akcii preveriť možnosť príjmu s kartou UPC Direct, alebo CzechLink. Medzi zaujímavé doplnky tohoto prístroja patrí okrem iného aj koaxiálny výstup pre zosilňovač s dekodérom Dolby Digital. Majitelia domáceho kina takto môžu vychutnať zvuk kinosál aj prostredníctvom satelitného vysielania.

Digitálne satelitné prijímače pre voľný príjem (nekódovaný) prezentovalo niekoľko firiem. K najzaujimavejším patril prijímač Columbia FTA, ktorý má v svojej cenovej kategórii dobré technické parametre, jednoduchú obsluhu, a ako jediný farebné slovenské menu. (Pri značke Columbia je však slovenské menu samozrejmosťou pri všetkých modeloch.)

Ani konkurencia však nespí, a na veľký dopyt po podobných prijímačoch reaguje napríklad firma SysTop z Nitry prijímačom Manhattan DigiPlaz. Na prvý pohľad zaujme tento satelitný prijímač svojou veľkosťou, no v jeho prípade sa dá hovoriť o „silnom trpaslíkovi“. Prístroj je totiž pripravený aj na satelitný príjem z viacerých družíc a to funkciou GoToX.

Pre oči a uši náročnejších návštevníkov bol určený špičkový satelitný prijímač Nokia 9902 Pad Mediamaster. Tento nevšedný prístroj patrí k prvej generácii nových digitálnych satelitných prijímačov s harddiskom. Slúži pre záznam a jeho uchovanie v pamäti až do 12 hodín. Kapacita pamäti je 40 GB. Dlhoočakávanej novinky od EchoStaru pod označením DVR-700DHD sme sa však na sattechnu nedočkali.

Veľmi príjemný dojem u skoro všetkých účastníkov zanechali cenníky, ktoré dokazovali, že digitálna satelitná technika sa dostala pod hranicu desaťtisíc korún. To však nie je všetko. Pri dnešnej situácii s UPC Direct bude iste veľa záujemcov o satelitný príjem zvažovaťo voľnom digitálnom príjme, ktorý už od trinásť tisíc korún ponúka jednoduchú otočnú zostavu. Je však zaujímavé pozorovať, že multifeedy sú na ústupe. Ktovie ako dlho.

V oblasti MMDS sa prezentovalo niekoľko firiem, ponúkajúcich konvertory a sitá pre príjem. Veľký záujem je stále predovšetkým o diaľkový príjem so sitami nadmerných rozmerov. Ako sme sa dozvedeli z prejavu našich českých kolegov, pána Hrubca a Mazálka, v Českej republike už je MMDS skôr na ústupe. Slovensko sa zatiaľ MMDS zbaviť nechce, a tak veríme, že aj v budúcnosti nám tento systém zostane zachovaný.

Zastúpená bola samozrejme aj klasická anténna technika, čiže rozbočovače, útlmové články a pod. Prípadní záujemci o malé káblové rozvody si tiež mohli prísť na svoje, pretože odborných firiem, ponúkajúcich podobnú techniku, je na akcii Sattech vždy niekoľko.

Najdiskutovanejšou témou bola situácia ohľadne platenej satelitnej služby UPC Direct, ktorej postavenie na našom trhu bolo zo strany účastníkov hodnotené skôr negatívne. Veríme však, že sa jednalo iba o „zlý rok“ a situácia sa už onedlho vykryštalizuje do tej podoby ako v akej.

Už tradične sa na Sattechu stretli aj „kartári“, ktorí okrem CI modulov skoro všetkých systémov ponúkali aj príslušné kartičky. Okrem čipových kariet sú stále viac v kurze elegantnejšie plastové „fun“, či „goldwaffer“ karty. Otázka, či je lepšie mať jeden alebo druhý systém, je na túto tému tradičná. Odpoveď zostaváva na konkrétnom divákovi.

Satelitné kluby a zástupcovia jednotlivých satelitných domén na internete sa prezentovali vo vlastnom stánku, kde bolo možné sledovať reklamné filmy pripravené špeciálne pre Sattech. Akcia už tradične hostila odborníkov zo Slovenska ako napríklad pana Dúžika a Ščepku, spomínaných českých expertov pána Mazálka a Hrubca, a samozrejme moja „maličkosť“. Pán Luterán, ktorý je nielen spoluorganizátorom, ale aj moderátorom akcie, tradične navštívil každý stánok s mikrofónom. Sattech sa aj tentoraz stal zážitkom pre každého priaznivca satelitnej techniky a verím, že sa ním stane aj na budúci rok.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/107/sattech-2001-trnava/