SETI: Záhadný hlas z vesmíru
|
SETI: Záhada signálu SHGb02+14a. Nevysvětlitelný radiový signál ze vzdáleného vesmíru zachytily teleskopy v Portoriku. Podle internetového vědeckého magazínu NewScientist.com jej mohla vyslat i mimozemská civilizace.
Astronomové zamířili v únoru roku 2003 obří teleskop v Arecibu v Portoriku na zhruba 200 úseků oblohy. Teleskop nejméně dvakrát zachytil zvláštní radiové signály z každé z těchto částí. Vědci se pokusili své údaje znovu potvrdit a analyzovat je. Všechny signály nakonec podle jejich poznatků zmizely. Až na jeden, který dokonce zesílil.
Právě tento zbylý signál, který mezitím teleskop zachytil už třikrát, je pro vědce záhadou. Může být důsledkem nějakého dosud neznámého astronomického jevu, nebo jde o vrtoch samotného teleskopu. Ještě ale zbývá třetí možnost.
Jde totiž o dosud nejnadějnějšího kandidáta na kontakt s inteligentními mimozemšťany za šest let trvání projektu SETI@home. Ten využívá jednoduchý, ale o to geniálnější nápad: namísto výkonného superpočítače, který by byl potřeba k analýze ohromného množství dat, využít prostřednictvím internetu armádu osobních počítačů v domácnostech nebo ve firmách v době, kdy nemají nic na práci.
Stačí k tomu pouze speciální program, díky kterému počítač může buď nepřetržitě, je-li dostatečně výkonný, nebo ve chvílích volna zpracovávat krátký úsek dat rádiového šumu. Jakmile rozbor dokončí, odešle výsledky přes internet do centrály a stáhne si další úsek.
"Je to nejzajímavější signál ze SETI@home," rozplývá se astronom Dan Werthimer z Kalifornské univerzity v Berkeley, který je současně hlavním vědcem projektu.
Signál s označením SHGb02+14a pochází z jednoho bodu mezi souhvězdími Ryb a Skopce. V okruhu 1000 světelných let přitom zjevně není žádná hvězda nebo planetární systém. "Pokud ho zaznamenají čtyřikrát, pětkrát nebo šestkrát, začne to být opravdu vzrušující," řekla magazínu Jocelyn Bell Burnellová z univerzity v anglickém Bathu.
Burnellové se už v roce 1967 podařilo zachytit signál, který byl některými vědci zpočátku rovněž přičítán mimozemšťanům, ale nakonec se ukázalo, že šlo o první zachycení energie pulsaru.
Nový záhadný signál je vysílán na nejběžnější frekvenci zhruba 1420 megahertzů, při níž nejběžnější prvek v kosmu vodík přijímá a vysílá energii. Podle astronomů je to zároveň nejpravděpodobnější frekvence, na níž by o sobě dali vědět mimozemšťané.
Signál SHGb02+14a vykazuje ještě jednu zvláštnost. Jeho frekvence totiž během každé sekundy zakolísá o zhruba osm až 37 hertzů. Těleso, z něhož by takový signál pocházel, by muselo rotovat zhruba 40krát rychleji než naše Země. Vysílač umístěný na modré planetě by přitom při pozorováních z vesmíru vykazoval odchylky kolem 1,5 hertze.
Při takových výkyvech by tedy teleskopy měly v každém momentě zachytit signál o jiné frekvenci. Každé pozorování SHGb02+14a ale vždy začalo přesně na frekvenci 1420 megahertzů. Skeptikové proto nevylučují možnost, že se nějaký hacker naboural do softwaru SETI@home. Signál byl ale zaznamenán dvěma různými uživateli SETI@home a ostatní, včetně vědců, jej potvrdili. Teleskopy ovšem slabé znamení přijímaly dohromady po dobu jedné minuty, což nestačí na důkladnou analýzu.
Expert Eric Korpela z Kalifornské univerzity tvrdí, že rádiové znamení s tak podivnými vlastnostmi nemohl vytvořit šprýmař. "Ať o produkování takového signálu přemýšlím jakkoli, nedovedu si představit, že by šlo o nějakou imitaci," řekl Korpela.
Poznámka redakce:
Tento příspěvek zaslal Petr Hora do konference CSDXC (Československého DX klubu). Píše, že text převzal ze stránky: www.infojet.cz. Na další články věnované tomuto signálu, které jsou třeba už skeptičtější narazíte podle Petra Hory ve vyhledávačích po zadání řetězce SHGb02+14a. Ilustrační obrázek je snímek teleskopu u australského města Parkers z filmu Mise v ohrožení (v originále The Dish).
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1100/seti-zahadny-hlas-z-vesmiru/
|
|