Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 24.05.2024 - 19:31:07   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Pakety a stanice | Články
 

Británie připravuje náhrady za analogové licence

  Autor: Zdeněk Duspiva , e-mail: zdenek.duspiva@post.cz Přidané: 21.09.2004


Návrh Zákona o elektronických komunikacích je připraven k projednání v Parlamentu (35.schůze PS PČR od 21.9.2004, dle návrhu bod 46). Diskuze i nadále pokračuje. Zatím je v doprovodných změnách, při zjednodušené interpretaci, například i výrazně větší možnost změn analogových kmitočtů ve prospěch nových digitálních multiplexů ze strany ČTÚ i RRTV. Podle posledního návrhu jde o změny prováděné i bez souhlasu držitele licence a bez jasně definované případné náhrady (dosud Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání č.231/01Sb. §20 a další).

Současně je v platných licenčních podmínkách nedávno prodloužených TV licencí tzv. celoplošné vysílání, tedy pokrytí více než 70% území (nově se u ČT navrhuje zvýšení na 90%, zatím není jasné zda půjde o možnost kumulace pokrytí obou způsobů vysílání), a z navrhovaných změn není jasný způsob odpovědnosti např. i za dodržení podmínky celoplošnosti vysílání.

Ve Velké Británii se zatím mírně posunulo předpokládané definitivní ukončení analogového vysílání na rok 2012 tak, jak v červenci oznámilo Ministerstvo pro kulturu, média a sport. Současně s tím je podle posledních zpráv reálná technická možnost zahájit vypínání analogového vysílání v jednotlivých regionech již dříve, než v původně očekávaném roce 2007. Pokračují práce na vytvoření speciální instituce „SwitchCo“, která by měla celý přechodný proces souběhu analogového a digitálního vysílání koordinovat až do jeho úplného ukončení, včetně poskytování všestranných informací o celém procesu.

S blížícím se termínem reálného přechodu na plné digitální vysílání se regulátor Ofcom rozhodl zahájit konzultace s cílem nahradit současné analogové licence ještě před koncem letošního roku. Budou –li souhlasit, měli by držitelé licencí na TV kanály Channel 3 (ITV), Channel 5 a Public Teletext získat nové „náhradní“ digitální licence (Digital Replacement Licences - DRLs). Poněkud odlišný je způsob náhrady licence u Channel 4, zahájený před časem. Postup je v souladu s platným zákonem z roku 2003, licence bude platná až do roku 2014 a musí být dosaženo pokrytí srovnatelného s dosavadním analogovým vysíláním. Do doby očekávaného vypnutí (2012), musí tito provozovatelé spolupracovat s koordinační institucí a ukončit analogové vysílání. Postup by měl umožnit garantovaný přechod na digitální vysílání.

Stejně jako ve Velké Británii, i u nás bude pro další úspěšný přechod na digitální vysílání důležité, jakou motivaci pro změnu a jaké podmínky a garance získají stávající televizní provozovatelé v čele s veřejnoprávní Českou televizí. O dalších nových licencích by podle původního plánu měla rozhodnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání od října v rámci licenčních řízení na programy pro digitální vysílání, i když zatím ani zde není jasný způsob definování územního pokrytí v návaznosti na ne zcela úplné sady kmitočtů, přidělené jednotlivým operátorům (resp. podle platné legislativy - stanovení souboru technických parametrů).


S využitím informací ze zdroje: OFCOM

Ing. Zdeněk Duspiva, 21.9.2004


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
23.09.2004 • Spravodajská televízia TA3 vstupuje do štvrtého roka vysielania
15.09.2004 • Galaxie sport pro technické problémy 24 hodin nevysílala
15.09.2004 • Bude či nebude vysílat TV1EU?
14.09.2004 • Zone Vision expanduje na Východ
13.09.2004 • Bude Česko mít vlastní náboženskou televizi? [ 10 ]
13.09.2004 • U Dunaje se bude nadělovat [ 8 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist