Toroidálne antény a ich uplatnenie
Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 16.11.2001
Predpokladám, že multi-feed už každý pozná. Jeho nevýhodou je to, že ho nedokážeme použiť pre spracovanie signálu z dvoch družíc, ktoré sú od seba príliš vzdialené (napr. Astra 1, Intelsat 707). Tento problém riešia toroidálne antény, pracujúce na princípe dvoch reflektorov, pomocou ktorých je možné na jednu anténu prijímať družice z rozsahu až 40 stupňov.

Toroidálna anténa sa od bežnej odlišuje tým, že obsahuje ďalší reflexný (odrazový) prvok v ceste od hlavnej reflexnej plochy ku konvertoru a to tzv. sub-reflektor. Ten je predradený pred hlavnou odraznou plochou, pod ktorou sú umiestnené konvertory, kam signál po odrazení od hlavnej plochy a následne od sub-reflexnej smeruje. Rozmiestnenie reflektorov a konvertorov je najlepšie vidieť na vedľajšom obrázku.

Akú výhodu prináša sub-reflektor?
Vďaka nemu sa efektívnejšie odráža (s väčšim ziskom) nielen signál prichádzajúci z družice nachádzajúcej sa v smere kam je anténa priamo nasmerovaná, ale i z vedľajších družíc. Samozrejme tento odrazený signál sa nekoncentruje do jedného ohniska, ale do niekoľkých, do ktorých umiestníme konvertory.

Do ohnisiek sub-reflektora je možné umiestniť až do 10 konvertorov (vzávislosti od ich rozmerových prevedení), ktoré však musia byť v prevedení tvaru ”L”, alebo v tvare ”I” a naviac musia byť krátke. Tu napríklad nepochodíte s konvertormi od Philipsu ale Cambridge. Prakticky je možné prijímať družice v rozsahu 40 stupňov, čo je napríklad rozsah od Astra 2 (28,2° vých.) po Telecom 2A (8° záp.).

Kedy použiť Multi-feed, kedy Toroidálnu anténu a kedy natáčanie
Multi-feed má svoje opodstatnenie pokiaľ chceme uskutočniť príjem z dvoch družíc a sme obmedzený nainštalovaním ďalšej paraboly. Použitie je zrealizovateľné za podmienky, že žiadané družice sú primerane od seba vzdialené (max. 10 stupňov).

Ak máme záujem prijímať družice z celého geostacionárneho viditeľného rozsahu východ - západ, potom prichádza do úvahy motorický natáčací systém. U analógových zariadení sa rozšíril tiahlový motor ovládaný pozicionérom zabudovaným v prijímači, alebo pomocou externého pozicionéru, či jednoduchého manuálneho natáčania V-Z (východ-západ). Pri digitálnom zase SatScan alebo H-H motor a pod., ktoré sú riadené cez DiSEqC priamo z prijímača, alebo pomocou externého pozicionéra s ktorým vie prijímač komunikovať.

No a kedy použiť Toroidálnu anténu? Buď pokiaľ chcete prijímať iba 2 družice, ale sú príliš od seba vzdialené (Multi-feed sa nedá použiť), alebo pokiaľ chcete prijímať 3-10 satelitných pozícii a zároveň chcete svoje okolie ušetriť od zvuku, ktorý vydávajú natáčacie systémy. Cena za jeden konvertor predstavuje sumu 20 Euro. Preto pokiaľ pribudne na orbite v prijímanom rozsahu nová družica, nie sú náklady na zaobstaranie si ďalšieho konvertora kritické. Konvertory sa pripájajú na DiSEqC prepínač, preto stačí viesť k prijímaču iba jedno koaxiálne vedenie. Posúvaním sa po predvoľbách v satelitnom prijímači sa pomocou DiSEqC signálu vyberá na prepínači príslušný konvertor. Toroidálna anténa by mohla nájsť uplatnenie ešte v menších hoteloch a podobne., ale pre bežného užívateľa je prijateľnejšie riešenie prijímania viacerých družíc cez satelitný natáčací systém. Preto je aj Waveform jedným z posledných výrobcov, vyrábajúcich tento typ satelitných antén.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/112/toroidalne-anteny-a-ich-uplatnenie/