Platená televízia (Pay-TV)
Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 19.11.2001
Tento mesiac sa na našich stránkach budeme venovať európskej platenej televízii (Pay-TV). V rámci nej si predstavíme kódovacie systémy, ktoré sa bežne používajú a to nielen pri DTH (direct-to-home) vysielaní. Potom sa pozrieme na vybrané digitálne pakety a na prijímače určené k ich príjmu.

Pokiaľ sa rozhodnete prijímať niektorú DTH službu (UPC Direct, Premiere World, Cyfra+, ...) a stanete sa jej oficiálnym abonentom, dostanete automaticky do prenájmu od prevádzkovateľa danej DTH služby prijímací komplet, prípadne len digitálny prijímač. Prenájom sa uskutočňuje za symbolickú sumu (niekedy dokonca zadarmo) - za tzv. depozit. Tzn., že po rozviazaní zmluvy s prevádzkovateľom mu zariadenie vrátite a on vám vráti vložené peniaze. Tým sa prevádzkovateľ snaží odstrániť vysoké vstupné náklady, ktoré by mohli odradiť potencionálneho zákazníka, ktorý sa rozhoduje, či sa stane jeho abonentom.

Tieto komplety však obsahujú prijímače, ktoré sú primárne určené k príjmu staníc od daného prevádzkovateľa a voči staniciam od iných prevádzkovateľov sa vyznačujú obmedzeniami. Napríklad prijímač Philips DSX6010, ktorý získate pri službe UPC Direct sa vyznačuje tým, že s ním nemôžete uskutočňovať príjem staníc z iných družíc ako na pozícii Astra 1 (19,2° vých.), resp. len do jeho prepnutia do Stand-by režimu. Jeho SR je tiež obmedzené a spracovanie SCPC staníc od neho nemožno očakávať. Podobne je to aj s prijímačmi, ktoré dáva abonentom spoločnoť Sky pre príjem paketu Sky Digital. Tie majú k dispozícii iba dva SR parametre (22000 a 27500).

Predaj samostatných kariet na príjem konkrétnych DTH paketov sa nezaužíval a tak pokiaľ chcete daný paket sledovať, musíte si domov okrem prístupovej karty doniesť aj zbytočné ”železo”, hoci doma máte zariadenie, do ktorého stačí už iba vložiť kartu a môžete sledovať zaplatené stanice.

Existujú samozrejme aj digitálne pakety, na ktoré existujú samostatné karty a ich získanie nie je viazané na kúpu prijímacieho zariadenia. Je to z toho dôvodu, že sa u nich nejedná o klasickú DTH službu. Sú nimi napríklad CzechLink alebo XtraMusic.

Tak či onak, najideálnejším riešením je zakúpenie si univerzálneho prijímača, ktorý si môžete podľa špecifikácii vybraného paketu (jeho kódovania) rozšíriť o modul podmieného prístupu (CAM) pre konkrétny kódovací systém. Pod pojmom univerzálny digitálny prijímač rozumieme zariadenie, ktoré má k dispozícii minimálne jeden voľný CI slot (optimálne sú 2) a poprípade môže mať niektorý CAS systém v sebe zabudovaný.

U jednotlivých DTH služieb sa stretávame s nemilou skutočnosťou, a tou je, že takmer každá z nich používa iný systém kódovania. Kódovacích systémov dnes už existuje viac ako dosť a keby ste sa rozhodli, že chcete prijímať každú zaujímavú stanicu, čo existuje, tak by ste si museli zaobstarať asi všetky druhy modulov, pričom cena každého z nich nie je zďaleka zanedbateľná.

Stretnúť sa môžete s nasledujúcimi systémami:
- Conax (Canal Digital, ORT, TVN, Telenor Slovakia, ...)
- CryptoWorks (UPC Direct, CzechLink, XtraMusic, ...)
- Irdeto/Betacrypt (Premiere World, ORF Digital, Nova Hellas, ...)
- NagraVision (Via Digital, Polsat2Cyfrowy, RTVE, ...)
- Seca/MediaGuard (CSN, ABSat, Cyfra+, ...)
- Viaccess (TPS, Cine + Digital, Viasat, ...)
- VideoGuard (Sky Digital, Tele + Digitale, Stream TV, ...)


V nasledujúcich dňoch sa budeme jednotlivým kódovacím systémom a paketom venovať podrobnejšie.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/115/platena-televizia-pay-tv/