Placená televize všude a zdarma?
Autor: Petr Miklík, satCentrum , e-mail: miklik@vues.cz Přidané: 25.11.2004
Video a hudba jsou již delší dobu bezplatně k dispozici ve výměnné burze v celosvětové síti internetu. Před lety v Německu zavedla TC Unterhaltungselektronik AG (TC zábavní elektronika a. s.) produkt, který blokuje televizní reklamy. Kvůli němu se dostala do sporu s německou televizní stanicí RTL. Spolkový soudní dvůr však po nějaké době potvrdil legálnost tohoto výrobku na blokování reklamy. Nyní následuje další výrobek s názvem TVOON Mediacenter, který už nevyužívá (jako dřívější produkt) k vypuštění reklamy signál RDS. Proti prodeji tohoto produktu chce RTL opět zakročit. Výrobce se ale domnívá, že po rozsudku Spolkového soudního dvora bude i nový produkt pokládán za legální.

Buď jak buď, od tohoto výrobce nyní přichází pro stanice financované z reklamy další šokující zpráva - po výměnné burze na internetu je nyní na řadě i placená televize. Firma TC Unterhaltungselektronik totiž tvrdí, že má vyvinutý software, který prý umožňuje volný příjem všech televizních stanic na celém světě.

Nový software byl nazván CyberSky a budou ho využívat především nadšenci s rychlým přístupem na internet. Každý, kdo se chce zúčastnit, musí připojit svůj přijímač na počítač PC. Počítač pak převádí vybraný program do sítě. Kdo je abonentem placené televize - např. Premiere, nebo i jiných placených paketů, může tyto programy poskytnout do sítě. Toto je ovšem nezákonné, neboť poskytovatelé placené televize nyní připouští jen jediné použití, a to výhradně pro předplatitele, a proto se očekává, že záležitost výrobku a jeho výrobce bude mít opět právní dohru.

Co však někdo jednou do sítě vložil, to tam v síti najdeme. Příslušný „internetový účastník“ si poté může vyvolat seznam stanic, které do neobyčejně velikého internetu vložil jiný divák někde jinde ve světě. Je možné si vyhledat program z mnoha zdrojů. Počítač pak program přinese na televizní obrazovku. Říká se, že software by měl spojit jen účastníka výměny a řídit přenos dat. Centrální počítač údajně není zapotřebí. To znamená, že zde by mohla vzniknout výměnná burza pro aktuální televizní vysílání. Jak již bylo řečeno, právníci provozovatelů placené televize jsou proto nyní „v pohotovosti“. Výrobce CyberSky patrně vrhne na trh hodně „výbušný“ produkt. Předem už je jasné, že Premiere a spol. se postaví proti tomuto novému výrobku, který jim bude ujídat z koláče „televizních poplatků“ (za abonenci).

Faktem také je, že ani komerční stanice, odkázané na finance z reklamy, se nemohou postavit proti tomu, že u digitálního osobního videorekordéru (PVR) uživatel na začátku reklamy stiskne tlačítko stop a program opět spustí teprve tehdy, až reklama zmizí. Protože videorekordér PVR má funkci časového posunu, zahájí chytrý uživatel PVR sledování svého vysílání teprve o 10 nebo 20 minut později. Reklamní bloky pak rychle přeskočí. To nyní upravuje ještě manuálně. Přitom je ale technicky jednoduše možné ze satelitu vysílat kódy pro zapnutí a vypnutí. U přístrojů PVR se dvěma vestavěnými přijímacími tunery je to snadno technicky realizovatelné. Proti takové „vysílací funkci“ by však určitě právně zakročily stanice, které jsou financované z reklam.

Existují ovšem i jiné technické možnosti, jak vyřadit reklamní bloky, bez toho, že by někdo musel za tím účelem vysílat spínací signály. Software PVR by se však musel vytvořit tak „inteligentní“, aby mimo nějakých, později proveditelných kriterií, správně identifikoval a blokoval reklamní bloky. To se dá uskutečnit.

Pokud bude vývoj takového hardware a software úspěšný, přinutí to brzy televizní stanice financované z reklamy k tomuto tématu „usednout za stůl“, a to společně, i s příslušnými výrobci. Zde ale může dojít jen k „dobrovolné“ dohodě. Předpokládáme, že s německými a dalšími evropskými výrobci se lze domluvit, s asijskými už pravděpodobně ne. Pak nezbude televizním stanicím nic jiného, než toto téma „zmedializovat“, a prosadit u příslušných institucí snížení nezákonného importu některých digitální set-top-boxů a digitálních videorekordérů PVR.

Celá kauza blokování reklamy videorekordérem PVR a kombinace televize a počítače bude určitě ještě velmi zajímavé.


Zdroj: Pay-TV überall und umsonst?, www.infosat.lu, 17.11.2004, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1188/placena-televize-vsude-a-zdarma/