UPC Direct před rokem 2002
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 29.11.2001
Na tomto místě jsme slibovali přinést analýzu současnosti a budoucnosti služby UPC Direct v našich republikách. Podstatnou část textu již máme připravenou, chybí nám však to hlavní, tedy reakce vedení UPC na vaše náměty a připomínky, jak jsme je předali na setkání UPC s médii a později při naší pražské návštěvě v nuselské centrále dne 14.11.2001. Takže vás prosíme ještě o chvíli strpení.

V posledních dnech však obdržela redakce webu satCentrum několik zajímavých informací, se kterými bychom vás chtěli seznámit.

Asi nejpodstatnější zprávou je ta, že UPC Direct v České republice má už v těchto dnech finančně zabezpečený celý příští rok 2002, nakoupena autorská práva na programy ve své nabídce, které sama provozuje a to i na filmový kanál HBO. Mělo by to být tedy i jistou zárukou toho, že vysílání UPC Direct v blízké době neskončí. Na naši přímou otázku zda nehrozí po změně vlastníka Wizji TV (od března příštího roku) pád UPC v ČR, SR a Maďarsku jsem dostal odpověď, že se o tom rozhodně neuvažuje. Odchod Wizji nás asi zasáhne jen ukončením vysílání programu Trawel/Pogoda, což není u nás asi nejsledovanější stanice, ostatní kanály společné platformy by měly i nadále být přístupné.

Dále jsme byli seznámeni s některými jednáními, které by měli vést k zlepšení současného stavu abonence a zvýšení počtu diváků. Předně UPC Direct stále hledá náhradu za sportovní kanál Sport 1. Jednala s několika providery, dokonce i s BSkyB o právech na vysílání Sky Sports, zde je však překážkou velmi vysoká cena. Abonentské poplatky by pak musely neúměrně vzrůst. Ani ostatní sportovní kanály z platformy UPC nejsou pro zařazení do nabídky pro českého diváka aktuální, protože holandský Sport 1 končí, Wizja Sport též k poslednímu prosinci a tak zbývá jen maďarský Sport 1, jež však preferuje trochu jiné přenosy,jak u nás populární fotbal a hokej. Z tohoto důvodu jsou pro nás zajímavější rozjednaná jednání s provederem fotbalového programu Manchester Channel, který by se teoreticky mohl objevit v nabídce UPC Direct. Dále se hledá program s právy na přenosy NHL (jako je např. ESPN).

Pokud jsme se ptali na častou vaši otázku ohledně příjmu českých či slovenských televizí v nabídce UPC Direct, dostalo se nám optimistické odpovědi, že nový generální ředitel České televize pan Balvín je již více nakloněn možnosti zařazení obou programů veřejnoprávní televize do základní nabídky UPC, pokud vše bude probíhat podle plánu, mohli by sledovat diváci pořady ČT1 a ČT2 i tam, kde mají špatný příjem z pozemních vysílačů již během prvního či druhého čtvrtletí příštího roku.

Slovenská TA3 není zařazena do nabídky UPC Direct proto, že prý nemá autorská práva pro šíření do České republiky, což však nechápeme, protože na satelitu Intelsat 707 vysílá volně pro celou Evropu a také do kabelových sítích v ČR je vkládána bez problémů.

Další informace směřovali k software receiverů Philips, které jsou abonovány jako set top box zákazníkům UPC Direct. V posledních dnech byla ze satelitu distribuována nová verze firmware, která odstranila některé předešlé chyby (např. již můžeme poslouchat rakouské rádio OE 3), ale na odstranění dalších problémů se ještě pracuje (např. zamrzání na předvolbě Free-TV N24). Testován byl též provoz satelitního internetu,
pracujícím na stejném principu jako Europe Online či Internet in the Sky, tedy zaslání požadavku po klasické komutované lince a přijmutí dat přes satelit. Kdy však bude tato služba dostupná pro abonenty není však ještě rozhodnuto. Velmi zajímavou se nám však zdá informace, že se uvažuje o úpravě firmware receiveru Philips k tomu, aby akceptoval i karty Czechlink. Jak víte, používá Czechlink i UPC Direct stejného způsobu kódování v systému CryptoWorks, byla by tak možnost pro českého diváka zakoupit si kartu Czechlink (zbývá než věřit, že snad již brzy budou na našem trhu zase volně dostupné) a sledovat i programy z českého paketu na Eurobirdu - samozřejmě je pak nutné použít multifeed (šilhající druhý konvertor) či druhou parabolu a vyřešit ještě přepínání družic.

Ještě trochu pohled do zákulisí nuselské centrály - z postu generálního ředitele UPC Česká republika, a.s. odchází pan Richard Z. Singer, kterého ve funkci nahrazuje pan Bartoň ze slovenského UPC. Od prosince by mělo dojít také ke zlepšení procesu uzavírání smluv a komunikace mezi zákaznickým centrem a prodejci, tak, aby se omezilo nárustu podvodně uzavíraných abonencí a současně se nešlo ”slovenskou” cestou navýšení depozitního poplatku za pronájem satelitní soupravy, který na Slovensku zabrzdil rozvoj UPC Direct.


Tolik pár informací , které by vás mohli zajímat, i nadále máte možnost nám posílat své připomínky, zkušenosti a dotazy na UPC Direct na adresu upc@satcentrum.com či reagovat v diskusi. Slibujeme, že žádný z vašich ohlasů nezapadne a našem webu satCentrum se budeme platformě UPC Direct i nadále věnovat.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/122/upc-direct-pred-rokem-2002/