Jak jste již někteří mohli zaregistrovat, došlo ke změně v pražském vysílání DVB-T od Českého Telecomu: na k54 bylo ukončeno a bylo přeladěno na definitivní kanál 64.
Kanál 54 se uvolnil a již se mi na něm objevily náznaky slabých analogových TV, je zajímavé, jak i slabý signál DVB-T dokonale zaruší kanál tak, že se tam nedá nic analogového přijmout. Přitom jsem měl signál ČTc na k54 slabý, byl na hranici, kdy šel vůbec načíst a sledovat nešel pro časté a dlouhé
výpadky.
Nyní mám signál ČTc na k64 ještě slabší, než byl na k54, takže vůbec nenačtu, jaké tam jsou programy, i když předpokládám, že tam budou jen ČT1 a ČT2 a to bez modulace, jako tomu bylo na k54.
Na skeneru přitom registrují DVB-T signál velmi zřetelně, počáteční nosná je na 814,1964 MHz (pro k64).
Pokud vám někomu půjde tento multiplex načíst, prosím o informací, co tam teď vysílá za R a TV programy.
S příjmem ostatních multiplexu z Prahy od ČRa na k25 a CDG na k46 nemám žádné problémy, signál je kvalitní, nic se nezměnilo.
Po Novém roce nedošlo ani k žádným změnám v programech, i TV Nova a všechna rádia vysílají v obou multiplexech stále stejně, tedy takto:
České radiokomunikace, kanál 25:TV: ČT 1, ČT 2, Nova, Prima a Óčko.
Rozhlas: ČRo 1, ČRo 2, ČRo 3 a Frekvence 1.
Czech Digital Group, kanál 46:TV: ČT 1, ČT 2, Nova, Prima a TV Praha.
Rozhlas: ČRo 1, ČRo 2, Expres Rádio, Rádio Proglas, Evropa 2 a Classic FM.
Informaci do redakce satCentrum zaslal: Petr Hora, CSDXC, 14.1.2005První ohlas od pražského čtenáře, též člena Československého DX klubu (CSDXC):Ano, je to tak, K54 byl přeladěn na K64. Mám kvalitu dekódování na 100 %, kvalitu příjmu 83 % na obyčejnou pokojovou anténu. Programy žádné nejsou, ani nachystané pozice. Příjem K54 byl u mě dříve horší, teď to jede skoro naplno.
Pavel Slezák, CSDXC, 14.1.2005Názor připojuje Karel Mikuláštík, Laboratoř radiových vysílačů a přijímačů FEL- ČVUT Pha V Dejvicích máme také o trochu lepší příjem na K64, místo 66 % signálu teďka máme 83 %, po dekódování obojí 100 %. Pod oběma programy ČT1 a ČT2 jede nějaký testovací zvuk se sekvencemi typů zvuků. Od Nového roku jsme zatím neviděli na tomto multiplexu žádný obraz - signál TV. Podle dřívějších informací měl Český Telecom vysílat v Praze na 48 kanále, takže 64 kanál byl pro nás velké překvapení.
Karel Mikuláštík, CSDXC, 15.1.2005Doplnění autora příspěvku, Petra Hory: Ještě bych chtěl původní text doplnit a zdůraznit, že to je u nás vůbec první TV vysílání na kanále vyšším než 60. V segmentu kanálu 61 - 69 se v ČR ještě nikdy nevysílalo, analog už se tam neobjeví, bude se zde vysílat jen digitálně. Ani v ostatních evropských zemích není vysílání na kanálech 61 - 69 běžné, v provozu je jen minimum vysílačů, oproti klasickým kanálům 1 - 60.
Pro satCentrum: Petr Hora, CSDXC, 15.1.2005Znovu reaguje Karel Mikuláštík:Signál DVB-T je pro analog velmi zhoubný, už při stejné úrovni signálu DVB-T i analogu je analog velmi zašuměný. Oproti tomu je digitální vysílání přijímatelné při úrovni asi o 5 dB vyšší proti analogovému vysílání (pro modulaci nosných 64 QAM). U analogové modulace ve frekvenčním spektru dominuje nosná obrazu, barvonosná a nosné zvuku. Ostatní složky jsou proti nim velmi slabé. U DVB-T je výkon v celém spektru (7,61 MHz) téměř stejný. Působí tak pro analog jako zdroj šumu.
Od přelomu roku jsme nezaznamenali v multiplexu Českého Telecomu žádný program (tuším, že Telecomu nebylo dosud prodlouženo povolení k pokusnému vysílání). Stále ale dosud běží EPG - elektronický programový průvodce
Karel Mikuláštík, Laboratoř radiových vysílačů a přijímačů FEL- ČVUT Pha, 15.1.2005Ještě ke kvalitě testovacího vysílání DVB-TNěkteří čtenáři obou částí příspěvku Také si pořizujete na Vánoce digitální kvalitu? jste napadali ve článcích zmiňovanou nižší kvalitu komprimovaného digitálního vysílání oproti analogu. Přinášíme proto dnešní praktické zkušenosti diváků, kteří mají možnost DVB-T z Prahy sledovat:V paketu CDG teď došlo ke změně - asi přešli opět na statistický multiplex, jako ho mají už přes rok u ČRa, ale to se na oko neprojeví, ale v paketů CDG na k46 přibyl nový již 6. program, má označení "Test 16:9" a vysílá se tam standardní monoskop, který se každých asi 10 sekund přepíná cyklicky mezi formátem 4:3 a 16:9, je to dobrý test kompatibility set-top-boxu příp. připojeného TVP. Zvuk k tomu není žádný, ani pískání.
Je to podobně, jako u dig. satelitu, nový program člověk zjistí, až když dá v instalačním měnu paket znovu načíst a pak se objeví nový program a člověk si ho může uložit na další volnou předvolbu.
Dnes mi volal kamarád z Prahy, který má set-top-box a potvrdil, že v paketu ČTc na k64 se vysílají jen prázdné pozice bez modulace, TV ČT1 a ČT2 a několik rádií také bez modulace. Když se ještě vysílal obraz, byl prý u ČTc kvalitnější, než u ČRa a CDG, protože mají novější kodér vyšší generace a měli větší datové toky - vysílali jen 2 programy.
CDG používá datový tok okolo 2,7 - 2,9 MB/s a to většině lidí sice stačí, ale náročnější diváci vidí, že se obraz rozpadá do kostiček při rychlých scénách a nebo změně záběru. Běžný divák nic nepostřehne, ale vycvičené a kritické oko odborníka vidí ty nedostatky. Je to podobně jako u zvuku, většině lidí stačí MP3 s datovým tokem 128 kB/s nebo i nižším, ale menší části lidí to absolutně nestačí, je tam slyšet ten nižší datový tok.
V Berlině se prý vysílá DVB-T také relativně nízkými datovými toky a obraz nemá tu kvalitu, jako když bylo vysílání analogové, najdou se kritici, ale drtivé většině lidí to stačí...
Petr Hora, CSDXC, 15.1.2005ČTc měl skutečně mnohem lepší obraz, používal se tok přibližně 6,1 Mbit/s a bylo to hodně znát. Kostičky ani při nejrychlejším pohybu, prostě velmi slušný obraz i na větší televize. To se ovšem o ČRa a CDG říct příliš nedá. Jak jde tok pod 2,5 Mbit/s, hodí se to tak na 55 cm televizi a tedy lepší VHS. :-)
Pavel Slezák, CSDXC, 15.1.2005