Větrné elektrárny na Lysém vrchu rušily lidem v Heřmanicích televizní signál, provozovatel jim musel nainstalovat zařízení pro satelitní příjem.
Stížnosti lidí na elektrárny zbudované na Lysém vrchu společností Konotech, s.r.o. řešil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Rušení signálu programů ČT 1, ČT 2 a Prima zjistil během svého měření v říjnu a listopadu loňského roku. Se společností zahájil na základě měření správní řízení a vydal předběžné opatření. Signál měl být v pořádku do 23. prosince.
„Kdyby provozovatel neučinil vhodná ochranná opatření, kterými měl odstranit rušení televizního příjmu, musel by zdroj rušení odstavit. Znamenalo by to zastavit provoz větrných elektráren," přiblížil David Stádník, předseda ČTÚ.
Společnost Konotech ČTÚ slíbila, že podmínky předběžného opatření dodrží. Občanům Heřmanic na své náklady instalovala před Vánoci zařízení pro satelitní příjem. V současné době mají Heřmaničtí namontováno 89 satelitních antén.
„Parabol bude kolem sto třiceti, v některých domech žijí dvě nebo tři rodiny. Na zbytek domů, kde ještě satelitní antény nejsou, dojde řada na jaře. Jsou to chalupáři a v současné době je těžké se s nimi spojit," uvedl Vladimír Stříbrný, starosta Heřmanic. „Problémy s příjmem televizního signálu se satelity podařilo odstranit," dodal starosta.
Zdroj: Liberecký den, 10.1.2005, ilustrativní foto - větrné elektrárny v Rakousku při cestě z Břeclavi do Vídně