Česká televize začala pro své zpravodajství využívat satelitní videotelefon. S jeho pomocí se již více než deset dní hlásí z Iráku, prožívajícího první demokratické volby po desítkách let totality, reportér Michal Kubal. Světové televizní zpravodajské stanice podobnou techniku používají již několik let, v ČR je to podle dostupných informací premiéra.
Mluvčí televize Martin Krafl ČTK sdělil, že videotelefon je vhodný pro pořizování zpravodajství všude tam, kde se situace vyvíjí a je obtížné se dostat na místa s technickými podmínkami umožňujícími spojení.
"Videotelefon bude využíván především na mimořádné výjezdy na mimořádné události," uvedl Krafl.
Podle dřívějších informací agentury AP na sebe satelitní videotelefon poprvé výrazně upozornil před téměř čtyřmi lety, kdy s jeho pomocí reportér CNN vysílal živé záběry z přepravy poškozeného amerického špionážního letadla z čínského ostrova Chaj-nan. Na něm byla posádka letounu v dubnu 2001 po kolizi s čínským vojenským letadlem nucena nouzově přistát; poté začala složitá vyjednávání o návratu posádky i letadla do USA.
Využití se pak dočkal satelitní videotelefon při zpravodajství o americkém útoku na Afghánistán a posléze i při útoku spojeneckých sil na Irák. Ke zpravodajství o situaci v Iráku jej světové televize využívají dodnes.
Pro ČT je to slovy mluvčího Krafla "obrovský krok vpřed" a televize by ráda přístroj, který má zatím jen zapůjčený, do budoucna i přes složitou finanční situaci zakoupila.
"Kubalova cesta zcela ozřejmila smysl videotelefonu, a proto budeme pro nákup přístroje hledat finanční prostředky," uvedl.
Pořizovací cena přístroje je 20.000 až 26.000 eur (zhruba 600.000 až 800.000 korun). Minuta vysílání vyjde podle ČT na půldruhého dolaru (35 korun), je to však prý levnější než tradiční satelitní a pozemní trasy.
Zdroj: ČTK, Dušan Kütner, kar, Česká média, (lar), 1.2.2005