Kódovacie systémy - 4.časť (Viaccess)
Autor: Dušan Ščepka ml. , e-mail: dusan@pcsalon.sk Přidané: 18.12.2001
Pomaly, ale iste sa druhým európskym kódovacím systémom stáva aj systém Viaccess. Patrí do oblasti Pay TV, v ktorej sa dokáže vyrobiť vyššia ochrana dát ako u predošlých systémov. Vyvinula ho firma France Telecom na žiadosť viacerých providerov. Častejšie zmeny kľúčov, bez nutnosti zmeny servisného kľúča posúvajú tento systém do popredia záujmu vysielacích spoločností.

Pohodlné ovládanie a pomerne vysoká bezpečnosť tohto systému podnietili mnohých providerov k výberu práve tohto systému na kódovanie svojich programov. Po krátkom čase však nastupuje na scénu pirát a systém sa rúca ako domček z karát. Po MediaGuarde sa stáva druhým najpopulárnejším, pirátsky sledovateľným systémom práve Viaccess. Opäť pomerne jednoduchá manipulácia, síce už častejšie zmeny kľúčov, ale na druhej strane zase lákavá ponuka erotiky a kvalitných filmov z kanálov vysielajúcich v tomto systéme.

Pre Škandinávske spoločnosti sa stáva náhradou za systém EuroCrypt a spoločnosti Modern Times Group a Viasat ním kódujú svoje pakety. Veľmi obľúbeným paketom sa stáva aj filmový paket Viasat Ticket a TV 1000. Veľa spoločností sa rozhodlo svoje programy kódovať v tomto systéme aj kvôli dostupnosti v móde SimulCrypt, v ktorom sa používa niekoľko kódovacích systémov naraz. Francúzske Canal Satelite Numerique, AB-Sat, TPS, grécky Alpha Digital, ruský HTB (NTV) International a HTB Plus, chorvátsky štátny okruh HRT, arabský Arabesque, turecký Cine Digital, švajčiarsky terestriálny SRG a TSI a mnohé iné spoločnosti si vybrali tento systém. Vysiela v ňom podobné množstvo programov ako v systéme MediaGuard, cca. 320 kanálov. Kódujú sa ním takisto aj tématické rádia, podobne ako aj u ostatných systémov.

Na našom trhu boli dva moduly. Prvý, tzv. čierny modul dokázal bez problémov rozkódovať všetky programy. Spoločnosť zareagovala rýchlo a začala vyrábať tzv. červený modul. Piráti však onedlho prelomili aj červený modul, ktorý mal za úlohu vyradiť z obehu pirátske karty.

V dnešnej dobe sa niektoré kanály rozhodli, že budú svoje kľúče obmieňať častejšie. Typickým príkladom je program Sex View, ktorý mení svoje kľúče takmer denne. Obdobne sa k hackerom chová aj SCT alebo platené kanály Viasat Ticket.

Provider systému Viaccess však pirátov upozornil na tlačovej konferencii, ktorá sa každý rok koná pri vyhlasovaní sledovanosti televíznych kanálov vo Fracúzsku, že sa pripravuje v dohľadnej dobe nová modifikácia systému – Viaccess Mk2. V skutočnosti pôjde len o výmenu systémových príkazov na editovanie kariet od providera k spotrebiteľovi. Zmenu však pocítia aj majitelia kariet s autoupgrade kľúčov, ktoré istotne vypadnú. Medzi najpoužívanejšie karty v tomto systéme patria neodmysliteľne karty typu Fun, moduly Viaccess s čiernou alebo červenou potlačou a prijímače Humax so vstavaným modulom.

V pokračovaní sa tentokrát pozrieme na kódovací systém CryptoWorks.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/141/kodovacie-systemy-4-cast-viaccess/