Sněmovna zpřesnila zákaz pirátského přístupu k vysílání televize
Autor: ČTK, ČM , e-mail: info@ceska-media.cz Přidané: 04.05.2005

Zamezit pirátství a nelegálnímu přístupu v rozhlasovém a televizním vysílání i na internetu má nový zákon, který včera schválila Poslanecká sněmovna. Podpořila zpřesnění týkající se vybírání pokut za porušení zákona, které jí předložil Senát. Zákon, jenž má začít platit od 1. června, nyní dostane k podpisu prezident.


Cílem zákona je zakázat dovoz a prodej takzvaných pirátských dekodérů, které mohou narušit práva autorů a služby v oblasti rozhlasového a televizního vysílání. Za porušení zákazu budou hrozit pokuty až přes milion korun. O vyřizování přestupků a správních deliktů proti zákonu se má podle senátního doporučení starat Český telekomunikační úřad.

Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) senátní verzi podpořil. Připomněl poslancům, že přijetí zákona po Česku vyžaduje evropská směrnice. Upozornil také, že Evropská unie kvůli nepřevedení směrnice do českého právního řádu již s Českou republikou zahájila řízení. Zákon vychází ze směrnice z roku 1998 o zákazu zařízení, která slouží k obcházení přístupových zabezpečení takzvaných chráněných služeb. Tyto služby jsou financovány buď prostřednictvím příjmů z reklamy a sponzorství, nebo přímo jejich uživateli.

Typickým příkladem je televizní satelitní nebo kabelové vysílání, jejichž provozovatelé nabízejí za poplatek například filmy krátce po premiéře v kinech. Legislativní opatření EU zakazuje výrobu, prodej, instalaci a propagaci zařízení, která umožňují nelegální přístup k placenému televiznímu vysílání, nelegální šíření videozáznamů a nelegální šíření publikací elektronickou cestou.

Zdroj: ČTK, Martin Horák, nol, Česká média, (lar), 5.5.2005


Přečtěte si dále k tomuto tématu:

- Senát zpřesnil zákon, který má zamezit pirátství v TV vysílání

- Sněmovna dnes schválila "antipirátský" mediální zákon!

- Bude ANO pro EU znamenat NE pro neautorizovaný satelitní příjem?

- Odsouzeni obchodníci s pirátskými kartami

- Kabeloví piráti mohou dostat trest pět let vězení

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1431/snemovna-zpresnila-zakaz-piratskeho-pristupu-k-vysilani-televize/