Uchazeči věří, že televizní rada udělí digitální licence
Autor: ČTK, ČM , e-mail: info@ceska-media.cz Přidané: 17.05.2005
Dnes, v úterý 17. května zahájí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání veřejná slyšení v rámci licenčního řízení k provozování televizního vysílání prostřednictvím systému DVB-T ve vysílacích sítích "B" a "C". Pět subjektů z celkových pětatřiceti uchazečů o digitální licence vyjádřilo na včerejší tiskové konferenci své obavy o další průběh zmíněného výběrového řízení.


„Obáváme se, že v průběhu licenčního řízení může dojít ke krokům, které mohou celý proces zkomplikovat,“ uvedl Fero Fenič, zastupující projekt Febio TV. Fenič dále upozornil na poddimenzovanost televizního trhu v Čechách ve srovnání se zeměmi se srovnatelným počtem obyvatel. Například v Řecku je podle něj trojnásobný počet terestrických vysílatelů.

Podle Kateřiny Fričové, reprezentující televizi TOP TV a projekt televize VIA TV, přetrvává tendence strašit obyvatelstvo z vysokých nákladů spojených se zakoupením tzv. set-top-boxů, jejichž cena nyní podle Fričové dosahuje několik set korun u jednosměrných zařízení, resp. dvou tisíc korun v případě set-top-boxů nabízejících další služby.

Ředitel televize Óčko Jiří Balvín připomněl, že přechod na digitální vysílání se v Česku ve srovnání s jinými zeměmi EU opožďuje, přestože se zkušebním digitálním vysíláním Česká republika začala mezi prvními. V podobném duchu vystoupili i Tomáš Krejčí (projekty televizí TV News, TV Games, Film Channel), Martin Mrnka (projekt televize Z 1) a Jan Vít (VIA TV).

Přítomní zástupci žadatelů o digitální vysílací licence ve svém tiskovém prohlášení vyzvali další uchazeče a všechny příslušné státní instituce, aby aktivně a správně vysvětlovaly proces televizní digitalizace, jehož cílem je přinést divákům rozšíření televizní nabídky a programového spektra. V závěru prohlášení uvedli: „Jsme přesvědčeni, že ve svých důsledcích dojde k posílení demokratické plurality informačních médií.“

Zdroj: Česká média, (RH), 16.5.2005


Uchazeči o digitální televizní licence věří, že ve vyhlášeném výběrovém řízení Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělí licence některému ze tří desítek zájemců. "Současnému licenčnímu řízení důvěřujeme," shodli se zástupci pěti společností, které se o licenci ucházejí. Reagovali tak na některé názory na mediální scéně, podle nichž by rada nakonec nemusela udělit licenci nikomu.

První veřejná slyšení 20 zájemců o právo vysílat v síti B jsou před radou na programu od úterý od čtvrtka; zájemci o vysílání v síti C se radě představí na přelomu května a června. "Tím, že by Česká republika nedotáhla proces digitalizace do konce, například neudělením licencí, by byl celý proces zpomalen a možná i výrazně ohrožen," řekl včera novinářům jeden z uchazečů Fero Fenič. Jakákoli jiná varianta, než udělení licencí v současném vyhlášeném řízení, je z hlediska rozvoje digitalizace a zájmů diváků "podstatně horší a bourající současné právní jistoty", píše se ve společném prohlášení, které podepsali zástupci dalších zájemců Kateřina Fričová, Jiří Balvín, Tomáš Krejčí, Martin Mrnka a Jan Vít.

Vyhlášení tendru na šest celoplošných a šest regionálních licencí neschválila rada loni v listopadu jednoznačně. Pět členů rady bylo proti vyhlášení, nebo se zdrželo hlasování s tím, že by bylo lepší počkat na novely důležitých mediálních zákonů. Vyhlášení tendru se také z těchto důvodů setkalo s nepříznivým přijetím ze strany některých členů sněmovní mediální komise. Před měsícem pak Václav Žák, jeden ze členů rady, který nehlasoval pro spuštění výběrového řízení, zpochybnil schopnost rady najít dostatek hlasů pro udělování licencí v současném tendru. Pro udělení licence je potřeba devíti a více hlasů členů rady, a to podle Žáka v radě není.

Místopředseda rady Jiří Šenkýř to však tehdy popřel s tím, že nelze předcházet konkrétním hlasováním a podobné názory označil za spekulace. Rada ale nyní působí již několik týdnů pouze jako dvanáctičlenná, neboť Milan Jakobec, který tendr podporoval, v březnu na své členství v radě rezignoval. Sněmovna zatím nezvolila jeho nástupce. Rada má mít 13 členů.

Rada před nedávnem na svých internetových stránkách zveřejnila "Manuál postupu rozhodování RRTV o udělení licence" k digitálnímu vysílání. V něm blíže upřesňuje podmínky, za kterých je možné licence udělit. Chce tak předejít sporům, které by nedostatečně zdůvodněné zamítnutí žádostí uchazečů mohlo vyvolat. Z manuálu vyplývá, že udělení a neudělení licence je možné pouze na základě kvality předložených projektů.

Digitální televizní vysílání má divákům přinést mnohem více programů než nyní i řadu doplňkových služeb, například více informací o vysílaných programech, či třeba možnost sázení a posílání mailů prostřednictvím obrazovky. Do budoucna by se v Česku mohlo objevit šest digitálních sítí, v každé nejspíše po čtyřech programech; podmínkou je však vypnutí současných analogových sítí.

Zdroj: ČTK, Dušan Kütner, nol, Česká média, (lar)

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1447/uchazeci-veri-ze-televizni-rada-udeli-digitalni-licence/