Kódovacie systémy - 6.časť (Conax)
Autor: Dušan Ščepka ml. , e-mail: dusan@pcsalon.sk Přidané: 22.12.2001
Ďalší rozšírený systém, ktorý funguje na báze prístupových modulov a kariet je Conax.

Vyrobila ho nórska satelitná spoločnosť Telenor ako ochranný systém na dátové služby a satelitné vysielanie. V súčasnej dobe spoločnosť disponuje viacerými verziami kódovacieho systému. Jeden z najznámejších - je pomocou prístupovej karty a dekodéra.

Spoločnosť Telenor vo výrobnej skupine Conax však vyvinula niekoľko ďalších, špeciálnych verzií kódovacieho systému, ktorý sa začne používať v priebehu rokov 2003 až 2005. Prístup bude riešený pomocou tzv. CRW Ping Pong systému, ktorý bude zabezpečovať vysoko účinnú ochranu scramblovaného programu. Novinkou v tomto systéme bude aj šifrovaná komunikácia medzi kartou a modulom. Dnes sa zvyčajne tento prenos dát nešifruje a prenáša sa pomocou Hex rovnice. Týmto krokom sa Conax stane aj naďalej vysoko profesionálne účinný voči pirátom.

V súčasnej dobe nie je možné prijímať tento kódovací systém neoficiálnou cestou. Určité pokusy s príjmom na pirátske karty tu boli, avšak spoločnosť vynaložila nemalé finančné prostriedky, aby kľúče a softvér na pirátsky príjem zmizli z internetových stránok. Spoločnosť si svoje dáta chráni naozaj profesionálne, aj na internete nájdete o tomto systéme pomerne málo informácií a zvyčajne sa popisuje veľmi stručne.

Conax je rozšírený hlavne v Škandinávii a po kóde Viaccess sa stáva druhým nástupcom analógového kódovacieho systému EuroCrypt. Využíva ho napr. spoločnosť Canal Digital zo satelitov Thor na kódovanie svojich programov. V Európe patrí medzi najmenej rozšírené kódovacie systémy, no napriek tomu sa na trhu objavili pre systém CA moduly. Okrem škandinávskych kanálov sa v ňom donedávna kódoval aj slovenský kanál TV Luna. Dnes v ňom okrem iných kanálov beží aj slovenský program TV Global (bud. JOJ TV). Na príjem tohto paketu sa používajú profesionálne digitálne prijímače, výrobky firmy Tandberg. Príjimač je autorizovaný iba pre káblové spoločnosti a bežne na trhu je nedostupný. Takisto program televízie Global nie je určený pre individuálny príjem.

Ďalším systémom, ktorý funguje na báze prístupových modulov a kariet je Nagravision, ale o ňom až v pokračovaní.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/145/kodovacie-systemy-6-cast-conax/