
Po roční přestávce budeme moci opět sledovat satelitní magazín, který připravuje se svým týmem dr.Dish (dr.Talíř) - Christian Mass, známý satelitní odborník a šéfredaktor odborného dvouměsíčníku TELE-Satellit International.
Satelitním DXerům a ani pravidelným čtenářům webu satCentrum jistě nemusíme tento pořad dále představovat, protože má za sebou již sedm let vysílání. Zejména první pořady, tehdy ještě vysílané v analogu z družice Kopernikus 3 sehrály velkou osvětovou roli a popularizovaly individuální příjem televize a rádií z orbitu. Na základě mozaiky informací o nových dostupných kanálech z jiných družic, jak byly v té době běžně sledované, někteří satelitní fanoušci „přezbrojovali“ své technické vybavení a stali se z nich „lovci na orbitě“. Internet nebyl v té době ještě zdaleka tak dostupný jako dnes a tak byl magazín DrDish@TV vedle tištěných periodik vítaným zdrojem informací z tohoto rychle se rozvíjejícího oboru.
Bohužel náklady na vysílání přes satelit byly i pro dosti čtený - tehdy ještě měsíčník - TELE-Satellit International příliš vysoké, a tak se několik dalších relací „odvysílalo“ už jen na internetu. Od září 2001 pak následovala dlouhá přestávka, vyplněná hledáním solventního sponzora. Tím se nakonec stala společnost Telenor, která financovala přímé satelitní přenosy, reprízy vysílala společnost RRSAT. Program se pak vrátil po více jak dvouleté přestávce na satelit poprvé předloni na jaře, 14.5.2003, a do konce roku se stihly další tři vydání a stejně tolik repríz. Poslední vysílání jsme mohli vidět vloni.
Duchovním otcem magazínu je Christian Mass – dr.Dish (dr.Talíř), známý satelitní odborník a šéfredaktor odborného dvouměsíčníku TELE-Satellit International. Na obrazovce jej v minulých dílech doplňoval a do angličtiny tlumočil další odborník - Christian Graf.
V magazínu jsme vždy viděli několik zajímavých receiverů, přístupových modulů, pozicionerů a či dalších komponentů satelitní techniky, a dozvěděli se i o některých aktuálních změnách na satelitním orbitu. Během pořadu fungovala i listárna s odpověďmi na dotazy k satelitnímu příjmu, své otázky jsme mohli zasílat dopředu (německy či anglicky) na e-mailovou adresu: info@Dr.Dish.tv. Reagovat však bylo možné i během přímého vysílání, protože schránku autoři magazínu pravidelně během večera vybírali.
Úroveň jednotlivých dílů však byla velmi rozdílná, z původně pořadu o novinkách na orbitě a ukázek „jak na to“ se stal často inzertní relací domovského časopisu. Ale přesto i tak se vedle komerčních presentací vždy ve vysílání objevilo něco zajímavého, takže stojí za to si vysílání v přímém přenosu tento čtvrtek či v některé z plánovaných repríz naladit.
Ještě před odvysíláním letošního prvního magazínu jsme se chtěli podívat, zda na stránce
DrDish@TV nenajdeme obsah vysílání. Bohužel dnes byla tato stránka nedostupná, respektive se hned přesměrovala na stránku TSI teamu: http://www.tele-satellite.info/eng. Což nás jen utvrdilo v názoru, že komerční trend z posledních dílů bude i nadále v tomto kdysi „DXovém“ vysílání pokračovat.
Když jsme u těch presentací, budeme mít možnost se v magazínu také postupně seznámit s novou řadou satelitních receiverů
Golden Interstar. Tuto informaci jsme získali od společnosti
TIPA, spol. s.r.o. z Opavy, která je dovozcem této značky (receiverů, ale i konvertorů či motorů- aktuátorů) do České republiky a na Slovensko. Protože máme od této firmy nyní na podrobné redakční testy zapůjčené tři receivery této značky (DSR 8300 – combo: satelitní receiver + DVB-T přijímač, DSR 8100 - DVB-T receiver a DSR 8001 - satelitní receiver vhodný i pro karavany s 12V napájením), bude nás presentace Christiana Masse a jeho hodnocení velmi zajímat.
Obnovené vysílání magazínu můžeme sledovat ve
čtvrtek 28.7.2005 v 19.00 hod. našeho času (SELČ - GMT+2 hod.)
Vysílání zachytíme na pěti transponderech společností RRSAT:
Pro Evropu, oblast Středního východu a severní Afriky z transponderu na družici:
Hot Bird 3 (13,0 st. vých.), frq. 12,207 H, SR 27500, FEC 3/4, wide beam.
Pro východní Evropu, oblast Středního východu a severní Afriky z transponderu na družici:
Intelsat 10-02 (1,0 st. záp.), frq. 10,987 V, SR 3255, FEC 3/4.
Pro Asii, Afriku a Austrálii bude aktivní transponder v C pásmu na družici:
Thaicom 3 (78,5 st. vých.), frq. 3,672 H, SR 13333, FEC 3/4, Video-PID 1057, Audio-PID 1058, global beam.
V Jižní Americe mohou sledovat magazín na družici:
Intelsat 907 (332,5 st. vých. respektive 27,5 západně, frq. 3,732 RZ, SR 14000, FEC 3/4, Video-PID 7204, Audio-PID 7205, west hemisphere beam.
a v USA a Kanadě pak budou moci vysílání naladit na satelitu:
Telstar 5 (263,0 st.vých. respektive 97,0 st. záp.), frq. 12.177 V, SR 23000, FEC 2/3, Video-PID 4081, Audio-PID 257, conus Ku-band DTH beam.
Na srpen či září se plánuje blok repríz, takže pokud nebudete moci nyní relaci sledovat, o nic nepřijdete.
Pro všechny, co si magazín DrDish@TV tento čtvrtek naladí, přejeme co nejvíce zajímavých informací.