V pátek 21. 10. 2005 bude spuštěno řádné DVB-T vysílání v ČR
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 16.10.2005
Řádné digitální vysílání DVB-T v ČR v síti A začne v pátek 21. října 2005. V síti provozované Českými radiokomunikacemi - JTR Management (dále jen ČRa) budou podle vyjádření České televize (ČT) všechny tři současné programy veřejnoprávní televize, tedy ČT1, ČT2 a zpravodajský kanál ČT24. Česká televize dostala povolení vysílat v ostrém režimu od Českého telekomunikačního úřadu letos v červenci na základě vlastní žádosti.

Síť A zatím pokrývá pouze Prahu a okolí z vysílačů Praha – město a Cukrák v jednofrekvenční síti na 25. televizním kanálu, v příštím roce (v prvním čtvrtletí roku 2006) by se měla rozšířit i na Brno a Ostravu, a následně i do dalších regionů.

Síť A vyhradila loni Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pro veřejnoprávní média Českou televizi a Český rozhlas (ČRo). Měly by se tedy 21. října v paketu objevit i stanice veřejnoprávního rozhlasu - ČRo.

Síť A tedy nebude při spuštění v pátek veřejnoprávním multiplexem tak, jak o něm hovoří zákon o elektronických komunikacích (tj. datovým tokem, jehož obsah budou tvořit pouze Český rozhlas a Česká televize). Tiskový mluvčí ČT Martin Krafl už dříve uvedl, že televize počítá se spuštěním veřejnoprávního multiplexu až po roce 2007, kdy dojde k definitivnímu přerozdělení kmitočtů. Do té doby se nebrání zařazení do sítě s některým z provozovatelů komerčního vysílání.

Vzhledem k tomu, že Česká televize a Nova vydaly 29. září 2005 společné memorandum, ve kterém odsoudily průtahy spojené se zaváděním pozemního digitálního vysílání v České republice, předpokládáme, že se 21.10. objeví v paketu DVB-T vedle ČT1, ČT2 a ČT24 také signál TV Nova.

TV Prima však zřejmě v paketu nebude, ta se ke společnému memorandu ČT a Novy nepřidala, protože usiluje o programovou pozici ve vysílací síti B společnosti Czech Digital Group. Proto podala na RRTV žádost o přidělení digitálních kmitočtů v Praze a Brně. Prima se vyjádřila, že může začít vysílat do dvou či třech měsíců od souhlasu Rady, ovšem nechce sdílení s regionálními televizemi, které má podle licence povinnost šířit na svých analogových kanálech.

Zatímco síť A vyhradila loni RRTV pro veřejnoprávní média - Českou televizi a Český rozhlas, pro další dvě sítě – B a C - vyhlásila loni v listopadu výběrové řízení na licence; zatím však žádné neudělila.

Programy v paketu DVB-T mohou lidé sledovat, pokud vlastní receiver pro terestrický digitální příjem – tzvn. set-top box. Obraz, zvuk, teletext a další složky se kódují dle standardu MPEG-2. Pro vysílání se využívá modulace COFDM s 6817 nosnými přenášenými v běžném televizním kanálu (8 MHz). Pro dosažení optimálního pokrytí je možné vysílat synchronně několika vysílači pracujícími na stejném kmitočtu (v tzv. jednofrekvenční síti). Signály jsou velmi dobře zabezpečeny proti chybám v přenosu.

Digitální vysílání přinese lidem více programů, lepší kvalitu obrazu i doplňkové služby (EPG, MHP, později interaktivitu). V první fázi bude dostupných ve 3 sítích 12 programů, v další fázi se počet digitálních sítí ještě zdvojnásobí, a lidé v ČR by tak měli možnost přijímat 24 programů.


Hlavní výhody DVB-T

- jednoduchost - příjem na běžnou venkovní anténu, v místě s dostatečně silným signálem i na pokojovou anténu, bez satelitní paraboly a kabelové přípojky

- kvalitní obraz a zvuk (bez odrazů a šumů)

- možnost mobilního příjmu v dopravních prostředcích

- ekologické a ekonomické vysílání (čtyři až šest digitálních televizních programů místo jediného analogového v jednom televizním kanálu, podstatně nižší výkony vysílačů, využití existující vysílací infrastruktury - vysílací věže, antény)

- příjem pomocí integrovaného digitálního televizoru, přídavného set-top boxu ke stávajícímu analogovému televizoru nebo počítačového příslušenství (karty a moduly na PCI a USB rozhraní)

- kromě televizního vysílání umožňuje i vysílání rozhlasových stanic

- podrobné informace o pořadech (EPG- elektronický programový průvodce)

- další přidané datové služby (MHP - Multimedia Home Platform)


Historie digitálního vysílání ČRa

ČRa provozují od 12. května 2000 na základě licence přidělené Radou pro rozhlasové a televizní vysílání na vlastní náklady experimentální digitální vysílání DVB-T z vysílače Praha - město a Cukrák v jednofrekvenční síti na 25.kanálu, v jehož rámci jsou vysílány i tři rozhlasové programy.

V červenci 2004 Český telekomunikační úřad přidělil ČRa jako jednomu ze 3 operátorů sadu kmitočtů pro šíření programů prostřednictvím digitálního vysílání ve standardu DVB-T.

Multiplex ČRa - síť A - bude mít největší pokrytí a měl pokrýt území, na kterém žije cca 75 % obyvatel České republiky. Cílový stav by měl představovat penetraci 97% obyvatel ČR, která však závisí na přidělení dalších kmitočtů pro DVB-T.

Z vysílače Praha - město se bude vysílat okamžitě. Dodací lhůty na další technologická zařízení jsou minimálně tři měsíce. Další vysílače ve velkých aglomeracích jako je Praha, Brno, Ostrava a další dokáže ČRa spustit během dalších cca 4 měsíců. Potom bude postupně pokrývat další oblasti (údaj převzat ze stránky ČRa).

Největší výhodou technického řešení ČRa je využití stávajících lokalit a z toho plynoucí úspory při výstavbě sítě. Další výhodou pro diváky je to, že nebudou nuceni přesměrovat své antény. V experimentálním digitálním TV vysílání používá ČRa při vysílání tzv. statistický multiplex, který umožňuje vysílat 5 programů místo 4.


S využitím zdroje: ČTK, duk, gcm, Česká média, DigiZone, České radiokomunikace

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1664/v-patek-21-10-2005-bude-spusteno-radne-dvb-t-vysilani-v-cr/