Psali jsme na Apríla: Česká televize dnes začala testovat satelitní vysílání svého třetího programu
Autor: Lipra , e-mail: lipra@satCentrum.com Přidané: 01.04.2012
Psali jsme na Apríla: Přesně měsíc před startem druhého programu České televize ve vysokém rozlišení (ČT HD) začal dnes, 1. 4. 2012 testovat na satelitu Astra 3B nový program ČT3, a to dokonce ve verzi 3D (ČT3 3D) s obrazem side by side (dva obrazy vedle sebe). Program naladí majitelé přístupových karet Skylink a CS Link s aktivním přístupem k ČT HD, k sledování je samozřejmě potřeba ještě HD receiver a 3D televizor či monitor s 3D brýlemi.


Protože stále více nových filmů, dokumentárních pořadů i sportovních přenosů se dnes začítá distribuovat v moderním (či možná spíše lépe řečeno v módním) trojdimenziálním zobrazení, přistoupila i Česká televize k testu nového kanálu, který by měl svým názvem doplnit mezeru v číslování stanic ČT - 1, 2, 4 a 24. S "Trojkou" je sice do budoucna počítáno jako s dětským a vzdělávacím programem, než však bude koncem tohoto roku spuštěn, využije jeho místo a nové "modré" logo Česká televize k testům stanice ČT3 3D.


Parametry pro příjem testovacího vysílání ČT3 3D:

satelit: Astra 3B
orbitální pozice: 23,5 st. východně
transponder: č. 212
provider: Media Broadcast
frekvence: 11,934 GHz
polarizace: vertikální
Symbol Rate: 27500 kSymb/s
FEC: 3/4
norma: DVB-S2/8PSK, MPEG-4/3D
SID: 14072
Video PID: 3010
Audio PIDy: 3020 - česky, 3021 - AC3 (DD), 3022 - original.
kód: CryptoWorks, Irdeto 2


Pro své testovací vysílání připravila Česká televize zatím několik snímků, např.: Kozí příběh - Pověsti staré Prahy a Shrek Třetí – Shrek the Third D – 3D animované filmy, Monstra oceánů 3D, Perla oceánů 3D, Delfíni a velryby 3D a Žraloci 3D - dokumenty National Geographic a IMAX, TRON 3D - Legacy (na obr.) a Vetřelec 3D – scifi filmy poskytnuté HBO, Tajemství dinosaurů a Ledová jízda 3 Slope Mountain – 3D dokumenty The History Channel a také 3D vstupy z dnešního finále tenisového turnaje Sony Ericsson Open ATP World Tour 1000 v USA, distribuované stanicí Eurosport. A možná i další testovací smyčky, filmy a dokumenty zahraničních televizí.


Pokud bude testovací vysílání úspěšné a setká se se zájmem satelitních abonentů a také kabelových a IPTV providerů, kteří by jej zařadili do svých sítí, odvysílala by Česká televize londýnské letní Olympijské hry také v 3D! Česká televize věří, že se distribucí 3D signálu zvýší zájem diváků o koupi 3D televizorů a zobrazovačů a přinese tak do našich domácností nový rozměr zážitků!


Lipra, 1. 4. 2012

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/16676/psali-jsme-na-aprila-ceska-televize-dnes-zacala-testovat-satelitni-vysilani-sveho-tretiho-programu/