Satelitní platforma na Hellas Satu - Apríl, ale...
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 02.04.2006
Včerejší aprílový příspěvek Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR) může sloužit ke krátkému zamyšlení: proč není u nás jiná konkurenční platforma placené satelitní TV, proč není satelitní internet dostupný pro každého, či proč nevyužít Hellas Sat s výborným pokrytím pro vysílání naší veřejnoprávní televize do zahraničí.


Jako každý rok na prvního dubna nám nachystal náš externí publicista, pan Lipra (apríl - čteno odzadu a přehozené p a r - aby to nebylo hned na první pohled tak průhledné), opět aprílový příspěvek. Jeho cílem však nebylo jen pouhé "napálení" čtenářů, ale také, jak je každým rokem u něj zvykem, přimět vás na chvíli k zamyšlení, proč by to tak nemohlo nakonec být. Ne třeba hned, ale časem určitě. Za pět let aprílových "předpovědí" se opravdu řada jeho někdy na první pohled nesmyslných konstrukcí vyplnila.

Poprvé před pěti lety, v roce 2001 (ano, utíká to) zařadil TV Markízu do Czechlinku, a rok poté si vymyslel celý paket na Eurobirdu, pro který vymyslel název Slovlink – a v obou případech to do půl roku byla pravda!

Také loni byl velký poprask v diskusi pod aprílovým článkem o zařazení Jojky a TA3 (a Nautik TV) do paketu Slovak link - a na podzim tam tyto slovenské stanice (až na ten Nautik) opravdu byly!

Před třemi lety jsme mohli vidět v jeho „snu“ o abonenci paketu Sky - Multichoice jistou narážku na slibovaný a (půl roku na to) odvolaný projekt East Box Digital. Tehdy se tedy žádný zázrak nekonal a místo výběru z několika satelitních služeb máme stále jenn jedinou možnost – UPC Direct. Ale Lipra si zvolil rozhodně téma nadčasové – kdykoliv jsme následně někde četli o 1. Evropské televizi, hned jsme si vzpomněli na tento aprílový článek z dubna 2003. A pak že se některé věci neopakují!

I zde se ale (možná) pohnou ledy, a i u nás vznikne další satelitní platforma. Nebudeme vás dlouho napínat, už na tento čtvrtek máme domluvené rozhovory a v pátek (pokud to dobře dopadne) si o tom budete moci přečíst na webu satCentrum!

Před dvěma lety hodlal pan Lipra umístit Novu na satelit do platformy Telenor, ale to ještě netušil, že několik měsíců na to zprovozněná optická trasa z Bratislavy do Sofie bude tak nespolehlivá. Ale včas se to dozvěděl staronový majitel této české komerční jedničky a tehdy satelitní distribuci Nově nedoporučil :-) Jak prozíravě se CME zachovala vidíme až nyní, kdy i další stanice na Thoru končí…

Letos v únoru se Nova na orbitu skutečně objevila, ale bohužel pouze v placené „satelitní kabelovce“. Nemyslíme si však, že vysílání Novy v placené platformě UPC Direct pomůže vyřešit problémy s příjmem v severních Čechách, kde je Nova rušená německým rozhlasovým digitálním paketem…


Také letošní příspěvek Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR) je složen z několika pravdivých informací a měl by sloužit aspoň ke krátkému zamyšlení:

Proč není dosud u nás jiná konkurenční platforma placené satelitní televize.

Proč není dostupný satelitní internet pro každého, jak tomu je například u našich severních sousedů v Polsku.

Proč nevyužít Hellas Sat, který skutečně pronajímá Astře některé transpondery, k vysílání naší veřejnoprávní televize do zahraničí. Tato družice pokrývá mnohemn lépe jak Astra 1 jih a jihovýchod Evropy (o Astře 3A ani nemluvě) a dokonce by zabezpečila příjem i pro naše krajany (např. v Izraeli), kteří o signál po odchodu z Eurobirdu přišli.

Jinak všechna jména ředitelů v článku i jmenované společnosti jsou autentické, pouze Esperia International je ve skutečnosti stanice Esperia TV, která vysílá (právě z Hellas Satu) zábavný program pro sítě hotelů a má skutečně ve všech uvedených zemích – až na ČR a SR, své zastoupení. Satelitní internet ani platformu placeného paketu (s vyjmenovanými stanicemi, které má ve svém portfóliu Zone Vision) však neposkytuje. Svůj web má na adrese www.esperiatv.com, jak bylo správně uvedeno v diskusi pod článkem, Lipra ji včera ale schválně neuvedl, zřejmě aby to čtenáři neměli tak "průhledné".

Tolik aspoň pár vět za redakci na vysvětlenou. Pokud vás včera Lipra přiměl aspoň k malému zamyšlení, splnil tento článek svůj smysl. Pokud jste se nechali napálit, nezlobte se na nás, pokud vás článek vedl k úvahám "co by, kdy by", tak to bylo fajn a právě takto jsme to v redakci satCentrum zamýšleli. Děkujeme vám za vaše reakce pod článkem.


Všechny další zprávy a informace na tomto serveru jsou již pravdivé a ověřované, či přebírané ze zdrojů, které by měly zaručovat solidnost a objektivnost. Dnes je už druhého dubna a redakce přechází na běžnou všední rutinu nezávislého zpravodajského webu, zabývajícího se vším okolo satelitního příjmu. Jsme tu pro vás a přejeme vám úspěšné vykročení do prvního opravdového jarního měsíce, který ale pro mnohé nezačal díky přírodním podmínkám dobře...

A tak vám přejeme především sluníčko, jarní pohodu a co nejrychlejší opadnutí povodňových vod.

Vaše redakce satCentrum


Odkazy na předchozí aprílové příspěvky Lipry:

Do Slovak linku míří další slovenské stanice
TV Nova míří na satelit - bude vysílat v paketu Telenor Slovakia
Multichoice se vrací do ČR a SR
Slovlink na Eurobirdu od června 2002
Příspěvek Lipry: Markíza v Czechlinku z roku 2001 není na tomto serveru dostupný.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1894/satelitni-platforma-na-hellas-satu-april-ale/