Skupina SES plánuje vysílání v módu 4K/Ultra-HD
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 11.11.2013
Pan Romain Bausch, generální ředitel lucemburského satelitního operátora SES, byl velmi konkrétní ohledně pravděpodobného rozvoje služeb v 4K/Ultra-HD. V rozhovoru pro analytiky a v návaznosti na závěry ze dne 8. 11. 2013, pan Bausch uvedl, že skupina SES velmi důvěřuje dění kolem vysílání 4K. Zatímco zkušební vysílání již běží na satelitech skupiny SES, pan Bausch řekl, že od roku 2014 očekává spuštění (řádného) vysílání 4K pro uživatele.


„Jsme přesvědčeni o tom, že vysílání Ultra-HD má vyhlídky, a opakuji, že od roku 2014 předpokládáme zahájení komerčního vysílání a v druhé části této dekády počítáme se zlepšením dostupnosti obsahu. Asi od roku 2020 očekáváme plný rozvoj Ultra-HD. Vysílatelé i s výrobci zařízení a satelitními operátory to velmi podporují. Domníváme se, že vysílání Ultra-HD začne přinášet příjmy kolem roku 2016 nebo podobně. Myslíme si, že kopaná a olympijské hry v Riu budou hlavní hnací silou pro rok 2016 a pro zavádění vysílání Ultra-HDTV,” řekl pan Bausch.

Na konkrétní dotaz, zda doplnění o služby v 4K/Ultra-HD by pro skupinu SES znamenalo vysílat stejné programy ve standardním, vysokém a ultra vysokém (4k) rozlišení, pan Bausch uvedl: „Předpokládáme, že naši klienti zavedou služby Ultra-HD a to provedou ve stejnou dobu, kdy naši klienti vyřadí své standardní digitální služby. I když naši zákazníci využijí některé své uvolněné kapacity pro služby Ultra-HD, celkově nepředpokládáme nulový zisk. Náš model je čistý plusový model. Vysílání Ultra-HD vyžaduje větší šířku pásma, to je problém pro všechny terestrické infrastruktury.

Na orbitálních pozicích 19,2° východně a 28,2° východně máme asi dvacet procent nevyužité satelitní kapacity jako prostor pro ty klienty, kteří chtějí spustit služby Ultra-HDTV.“S využitím zdroje: Chris Forrester, advanced-television.com, 11. 11. 2013, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/19587/skupina-ses-planuje-vysilani-v-modu-4k-ultra-hd/