Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 21.05.2024 - 09:08:52   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Ze světa | Články
 

Úspěšný start družice Türksat 4A

  Autor: Petr Miklík , e-mail: petr.miklik(zavináč)seznam.cz Přidané: 18.02.2014Společnost pro vynášení raket do vesmíru ILS Proton úspěšně umístila satelit Türksat 4A na oběžnou dráhu. Satelit dodaný společností Mitsubishi představuje první start společnosti ILS Proton pro satelitního operátora i dodavatele. Je také prvním startem společnosti ILS v roce 2014 a byl původně plánován na listopad loňského roku.


Nosná raketa ILS Proton Breeze M odstartovala z odpalovací rampy Pad 24 kosmodromu Bajkonur (Kazachstán) v 3:09 hodin místního času v pátek 14. 2. 2014. První tři stupně rakety Proton využily standardní vzletový profil pro umístění orbitální jednotky (horní stupeň Breeze M a satelit Türksat 4A) na suborbitální dráhu. Od tohoto okamžiku mise raketa Breeze M provedla plánované manévry mise, aby přesunula orbitální jednotku nejprve na kruhovou parkovací oběžnou dráhu, potom na střední oběžnou dráhu, následně na přechodovou oběžnou dráhu a nakonec na geostacionární oběžnou dráhu. K oddělení satelitu Türksat 4A došlo asi 9 hodin a 13 minut po startu.

Družice Türksat 4A bude poskytovat telekomunikační služby a vysílací služby tzv. přímé televize (direct TV) v širokém geografickém regionu od západní Číny až po východ Anglie, který zahrnuje Turecko, Evropu, střední Asii, Blízký východ a Afriku.

Türksat 4A je vícepásmový satelit s očekávanou manévrovací životností na oběžné dráze mimořádných třiceti let. Satelit bude umístěn na orbitální pozici 42° východně, i když je testován na orbitální pozici 50° východně a doba testování bude trvat asi tři měsíce.

President společnosti ILS pan Phil Slack uvedl: „To je první start ILS Proton pro naše partnery, Mitsubishi Electric a Türksat, a my jsme rádi, že máme takový pevný základ pro náš nový obchodní vztah. Je nám ctí, že jsme byli pověřeni vynesením satelitů našich klientů na oběžnou dráhu. Děkuji všem pracovním skupinám ve firmách Mitsubishi Electric, Türksat, Khrunichev a ILS, kteří učinili tento start úspěšným.”

Pan Ozkan Dalbay, ředitel a předseda představenstva společnosti Türksat, řekl: „Satelit Türksat 4A zvýší pokrytí a zlepší zákaznické služby v celém Turecku i v oblastech Evropy, střední Asie, Blízkého východu a Afriky. Dnešní start je významným mezníkem, který upevňuje naše vztahy s firmami ILS a Khrunichev. Děkuji všem, kteří se podíleli na úspěchu tohoto startu.”

Byl to osmdesátý pátý start společnosti ILS Proton a tři sta devadesátý čtvrtý start pro raketu Proton od jejího prvního letu v roce 1965. Nosnou raketu Proton Breeze M vyvinulo a dodalo moskevské výzkumné a produkční vesmírné středisko Khrunichev (Khrunichev Research and Production Space Center of Moscow), ruský přední dodavatel pro kosmický průmysl a většinový akcionář ve společnosti ILS.

V minulém roce došlo k řadě odkladů v americko-ruském projektu po neúspěšném startu GLONASS Proton.


S využitím zdroje: Julian Clover, broadbandtvnews.com; Chris Forrester, advanced-television.com, 17. 2. 2014, volně upraveno a zkráceno


Zkrácená adresa na tuto stránku: http://goo.gl/xbbE6B Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
14.02.2014 • Satelit ABS-2 brzy do komerčního provozu
12.02.2014 • Africký kontinent profituje ze smlouvy se satelitní společností Arabsat
10.02.2014 • Eurosport vybral 10 sportovních hvězd budoucnosti
08.02.2014 • Raketa Ariane vynesla družici ABS-2 na oběžnou dráhu
07.02.2014 • Tři družice Eutelsat pro nepřetržité olympijské vysílání
03.02.2014 • Satelit SES-8 připraven k provozu na orbitální pozici 95° východně

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist