Milníky digitální televize 2014
Autor: Sdělovací technika/ČT , e-mail: konference@stech.cz Přidané: 02.04.2014
Nakladatelství Sdělovací technika zve na konferenci Milníky digitální televize 2014, která se bude konat 9. dubna 2014 v sále VPS1 v sídle České televize na Kavčích horách v Praze. Mezi hlavní témata letošního ročníku patří další rozvoj zemského vysílání a budoucnost z pohledu nových technologií jako DVB-T, UHDTV či nových služeb jako HBbbTV a OTT. K dalším tématům budou patřit možnosti využití kmitočtového pásma UHF, digitalizace rozhlasu či mobilní televizní služby.


Přechod na digitální vysílání byl úspěšně dokončen a nyní nabízí nové obchodní příležitosti jak pro výrobce vysílací techniky i spotřební elektroniky, tak pro poskytovatele vysílání a internetových služeb. Navíc se rychle rozvíjejí nové způsoby šíření TV obsahu, jako jsou IPTV a mobilní TV, a nabízejí další příležitosti pro rozvoj inovací. Rychle roste dostupnost obsahu s vysokým rozlišením HD. Počet HD kanálů, které můžeme přijímat, rychle roste a prodej televizorů s vysokým rozlišením nabývá na objemu. Základem je rostoucí poptávka po vyšší kvalitě obrazu a zvuku a nižší bitové rychlosti, které umožňují tuto poptávku uspokojit a snížit náklady na šíření signálu.

Budoucnost televizního vysílání ovlivňují dva hlavní vývojové trendy. Zavádění vysokorychlostních sítí – mobilních i kabelových – umožňuje poskytování opravdu rychlého a spolehlivého přístupu k Internetu a tudíž také poskytování rozsáhlého audiovizuálního obsahu včetně televizních programů ve vysoké kvalitě. Na druhé straně pokračující vývoj v oblasti technologií digitálního vysílání umožňuje efektivnější využití kmitočtového spektra i samotných multiplexů, což umožňuje nabídnout více služeb, vyšší kvalitu obrazu a lepší územní pokrytí.

Konference bude rozdělena na dva bloky, v rámci toho prvního PhDr. Pavel Dvořák, CSc. z ČTÚ seznámí posluchače se strategií udržitelného rozvoje terestrické platformy, Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací představí budoucnost televize z pohledu nových technologií, Ing. Ivo Ferkl z České televize se bude zabývat možnostmi UHDTV v sítích DVB-T2, Lukáš Hnilička z Óčko TV pohovoří o DVB-T2 v době HbbTV a Ing. Pavel Škabrout představí produkty Sony Europe.

V rámci druhého bloku bude Ing. Čeněk Pavelka, CSc. z ČMI prezentovat digitální dividendu 2 z pohledu mezinárodních institucí a sousedních států, Ing. Petr Zeman z ČTÚ pohovoří o mýtech a faktech pásma UHF a na závěr se uskuteční panelová diskuse za účasti předních odborníků z oblasti digitální televize.

Přečtěte si také: Pozvánka na Milníky digitální televize 2014


Jan Jiříček, Sdělovací technika, 1. 4. 2014

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/20199/milniky-digitalni-televize-2014/