České Radiokomunikace spustily experimentální vysílání Ultra HDTV
|
České Radiokomunikace si spolu s Českou televizí připsaly pro televizní vysílání významné prvenství. V rámci experimentálního pozemského vysílání DVB-T2 jako první v regionu střední a východní Evropy spustily testování formátu Ultra HDTV. To běží od 13. května z vysílače Praha-město. Formát Ultra HDTV (4K) disponuje čtyřnásobně vyšším rozlišením v porovnání s Full HD.
Pro diváky to bude znamenat možnost sledovat oblíbený program v ještě kvalitnějším rozlišení, které zachytí i ty nejmenší detaily, a s lepším barevným podáním obrazu. Zlepšení oproti formátu Full HD je zhruba takové, jako když se porovnají fotky z fotoaparátu s rozlišením 2 megapixely s fotoaparátem o rozlišení 8 megapixelů. Primárním účelem testu je technický výzkum, ověření funkcí nových technologií a s tím spojené budoucí využití poznatků z experimentu. V České republice se zatím neprodávají televizní přijímače, které by uměly zobrazit 4K příjem v této kvalitě prostřednictvím terestrického vysílání. Součástí testů tak bude i spolupráce s výrobci televizí pro zajištění kompatibility.
„Formát Ultra HD bezpochyby výrazně zvýší divácký zážitek ze sledování televize. Prostřednictvím testu si chceme ověřit, jak dalece se při vysílání ve vysokém rozlišení zvýší nároky na jednotlivé části distribučního řetězce. Těší nás, že tento unikátní test realizujeme ve spolupráci s Českou televizí, neboť se jedná o další krok v rámci naší strategické spolupráce,“ dodává Michal Čupa, generální ředitel Českých Radiokomunikací.
„Předpokládá se, že letošní rok odstartuje ve světě éru 4K rozlišení. Nástup formátu Ultra HDTV je technologicky mnohem razantnější, než byl před časem nástup formátu HDTV. Přijímače, které umožní zobrazení v 4K rozlišení, by měly být již do tří let v přijatelné ceně běžně na trhu, do deseti let by pak měly být ve vybavení 70 - 80 % domácností. Jsme rádi, že se ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi můžeme v předstihu začít připravovat na tento další kvalitativní posun ve vývoji televizních technologií,“ říká ředitel techniky České televize Ivo Ferkl. Testovací vysílání Ultra HDTV probíhá z vysílače Praha-město na kanálu 50. Vysílání zatím obsahuje smyčku, kterou dodala Česká televize a má délku 1 minutu a 17 sekund. Cílem testu je zejména ověření nároků nové generace televizního vysílání v rozlišení 4K na kompletní přenosový řetězec – výroba obsahu, jeho odbavení, signálové zpracování, vysílání a příjem prostřednictvím příslušně vybavených televizních přijímačů a set-top-boxů.
Aktuálně je testováno rozlišení 4K s kódováním MPEG-4. Na druhou polovinu roku 2014 jsou plánovány testy nového kodeku HEVC, který by měl zvýšit efektivitu kódování o 30 % a později až o 50 %, čímž se sníží nároky přenosovou kapacitu v multiplexu DVB-T2. Řada testů by měla být dokončena do konce listopadu 2014.
České Radiokomunikace a.s. (ČRa) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. ČRa disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.
Petra Miterová, Neopublic Porter Novelli, 19. 5. 2014
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/20392/ceske-radiokomunikace-spustily-experimentalni-vysilani-ultra-hdtv/
|
|