Psali jsme na Apríla: 1. 4. 2016 - den internetu "z oblaků"
Autor: Lipra , e-mail: lipra@satCentrum.com Přidané: 01.04.2016
Aprílový příspěvek: "Klasické" lineární televizní vysílání - ať už terestrické, kabelové či satelitní - dnes stále více vytlačují nelineární služby, jako jsou například video služby na přání (různé GO či Voyo služby), Facebook, YouTube, Google, Apple TV, Netflix, Amazon aj., streamové či cloudové služby. Poskytování placeného obsahu je velkým byznysem, který ale zatím u nás (v České republice i na Slovensku) naráží na zatím ne všude dostupnou digitální infrastrukturu rychlého internetového připojení.


Velcí domácí poskytovatelé, jako jsou např. ČRa, O2, T-Mobile, Orange či Slovak Telekom sice disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken, z důvodu ekonomické efektivity ovšem "nejraději" pokrývají aglomerace s větší hustotou obyvatelstva, tedy potenciálních zákazníků.

Vykrytí méně osídlených oblastí je tak i v šestnáctém roce 21. století dá se říci tristní, maximálně s pomalým wi-fi připojením místních internetových providerů či drahým mobilním připojením (GPRS, 3G či 4G) telekomunikačních operátorů. Což na pravidelné a delší využívání nelineárních služeb určitě nestačí.


Jak se tedy dostat k vysokorychlostnímu internetu bez budování drahé pozemní infrastruktury? Internetem z oblaků!

A nemusí jít zdaleka o drahý satelitní oboustranný internet z družic Astra, Eutelsat, aj., který je cenově nedostupný pro většinu našich obyvatel vesnic a samot...

Stačilo však oprášit starou myšlenku radiového provozu z balónů, který se vyzkoušel již za první světové války. Technika ovšem za těch sto let pokročila mílovými kroky, a tak dnes, v pěkném prvoaprílovém počasí, brázdí nad našimi hlavami ve velké výšce v oblacích speciální balóny s panely, napájenými sluneční energií, projektu InterEuronia, který sponzoruje Evropská unie. Bezdrátový internet, šířený z těchto balónů na frekvencích v pásmu 5 a 30 GHz s kapacitou cca 150 MB/s pokryje tisícinásobně více uživatelů, než výše zmiňované satelitní přípojky. Pokud testy dopadnou dobře, může se už letos na podzim spustit komerční provoz.

A tak možná již brzy budeme slavit den 1. 4., kdy projekt internetu z balónů odstartoval a současně shodou okolností i ve stejný den České Radiokomunikace spustily Internet věcí, jako Mezinárodní den internetu, který nahradí dřívější Den ptactva (zvláště, když už branci na vojnu nerukují:-))...


S využitím zdrojů: ZDNet; wikipedia.org, Androidportal.sk a National Geographic připravil Lipra, 1. 4. 2016. Ilustrační obrázek: National Geographic Channel - projekt How Hard Can It Be?, podzim 2011/jaro 2012.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/23032/psali-jsme-na-aprila-1-4-2016-den-internetu-z-oblaku/