Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 28.02.2024 - 03:07:55   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Softwarové novinky | Články
 

Rok 2007 – rok HDTV

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 06.06.2007Rok 2007 je rokem, kdy i v České republice bude možné přijímat první plně formátové HDTV programy (High Definition Television – televize s vysokým rozlišením).Na serveru satCentrum i v dalších médiích se už objevily informace o startu programu společnosti SPI International – NONSTOP KINO HD, zkušebně již tento měsíc a v regulérním vysílání od září. Česká televize i televize Nova by chtěly podle svých slov zahájit zkušební vysílání ve vysokém rozlišení v létě či na podzim, převzaté HD kanály se mají objevit i v IPTV a sítích DVB-C kabelových operátorů (UPC, O2, MATES). V současnosti zřejmě nejdále je společnost ZONEMEDIA, která už od prosince nabízí kabelovým operátorům produkt společnosti Rainbow Media - VOOM HD, což je sport, móda, cestování, dobrodružství, objevování, lidé, hry, životní styl, hudba, umění… v nonstop vysílání prvotřídního HD kanálu.

Individuální satelitní diváci zase mohou na svých HDTV receiverech naladit stále se rozšiřující nabídku zahraničních televizí s vysokým rozlišením, z nichž mnohé jsou součástí placených platforem, ale některé vysílají i volně.

Dá se tedy říci, že po přechodu z černobílého vysílání na barevné HDTV představuje další revoluční pokrok ve vývoji televize. Divák má nyní možnost sledovat obraz v kvalitě srovnatelné s 35mm kinofilmem - obraz vynikající kvality, jehož ostrost je mnohem vyšší než u DVD, doplněný vícekanálovým zvukem Dolby Digital 5.1.


V čem je přínos nástupu HDTV?

Dnešní televizní vysílání poskytuje obraz v kvalitě tzv. SD (Standard Definition – standardní rozlišení), což představuje rozlišení pouze 720 x 576 pixelů. (pixely jsou jednotlivé samostatně adresované body tvořené řádky a sloupci).

Tato kvalita postačovala pro běžné televizory s obrazovkou v úhlopříčce do 70 cm (29“). S nástupem digitálního vysílání, vysílání v širokém formátu 16:9 a příchodem nových technologií televizních zobrazovačů (plazma, LCD) trh začal nabízet větší rozměry televizorů a vzrostl i počet pixelů.

Obraz v kvalitě HD může mít rozlišení až 1920 x 1080 pixelů, což je přes dva milióny pixelů, a tedy 5 x více než u běžného obrazu. Výsledkem je tedy obraz, který je velmi ostrý a má neuvěřitelnou sytost.


Následující tabulka srovnává množství pixelů /obrazových bodů a rozlišení používané u HDTV:

Je zřejmé, že klasický signál PAL má nejmenší počet řádků. U HDTV se většinou používá 1080i (i - interlacing – prokládaný) znamená, že se nevysílají celé obrázky, ale postupně se prolínají pouze půlobrázky.1080p (p-progressive- neprokládaný) znamená, že se prokreslí každý cyklus obrazu najednou. Tato progresivní metoda vykreslování je příjemnější pro lidské oko. Tento přenos je však technicky náročný, a tak se dnes používá zejména 1080i a 720p.

Programy pro HDTV se většinou vysílají s vícekanálovým zvukem Dolby Digital, který se používá i u DVD. HDTV zvuk se v závislosti na programu přenáší v digitální formě na dvou až šesti kanálech, což divákovi poskytuje dynamický a věrný zvuk ze všech směrů.


Jaké zařízení umožní HDTV programy přijímat?

V podstatě většina současných set top satelitních boxů neumožňuje příjem programů ve velkém rozlišení. Pouze některé, přímo určené pro HDTV umožní příjem digitálních satelitních programů v normě MPEG-2 i MPEG-4. Jsou to např. Topfield TF 7700HSCI, Humax HDCI 2000, Homecast HS 5101CI, ...

Jiná je situace ve velkoplošných zobrazovacích televizorech (ve velikostech cca 30“ – 50“). Pokud má televizor logo HD ready, tak už splňuje minimální nároky na zobrazení HD programu. Norma vyžaduje, aby takový televizor měl širokoúhlý displej 16:9 s min. 720 řádky (1366 x 768p). Byl kompatibilní s formáty 1080i nebo 720p a měl konektor HDMI pro připojení.

Nejmodernější současné velkoplošné televizory nabízí Full HD displej s rozlišením 1920 x 1080p. Tyto televizory jsou označovány rovněž jako TRUE HD. V posledních měsících přicházejí na český trh satelitní přijímače umožňující příjem programů HDTV i programů v běžném formátu SD.

V oblasti IPTV a DVB C je situace poměrně lepší. Většina velkých kabelových a internetových operátorů má již zkušenosti s distribucí HD signálů a dnes připravují své sítě na přenos HDTV. Možným omezením se jeví větší potřebná šířka pásma pro přenos vzhledem k počtu a kvalitě přenášených programů.


Český trh je díky spolupráci technologických firem distributorů programů a televizí připraven na nástup HDTV:

- zejména se zvýšil počet televizorů schopných zpracovat HDTV

- rozšířila se nabídka HD DVD a Blu Ray disků s atraktivními filmy

- jsou dostupné HDTV satelitní přijímače i IP set top boxy

- celoplošné televize začaly s výrobou pořadů ve formátu HDTV


Významnou událostí, která bude mít razantní vliv na rozvoj budou Mistrovství Evropy v kopané a Olympijské hry v roce 2008 a fotbalové mistrovství světa v roce 2010.


Připraveno ve spolupráci se společností ZONEMEDIA Czech, pokračování příště…


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 5   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
07.06.2007 • Jak předplatit TV programy na kartách TRADE and TECHNOLOGY [ 2 ]
25.05.2007 • TV Nova na kartách TRADE and TECHNOLOGY a.s – prodlouženo FREE [ 5 ]
22.05.2007 • FAQ – TV NOVA na kartách TRADE and TECHNOLOGY a.s [ 1 ]
08.05.2007 • Placená stanice Premiere redukuje přenosovou rychlost kanálů HDTV
02.05.2007 • FILM BOX a NONSTOP KINO na kartách TRADE and TECHNOLOGY [ 17 ]
27.04.2007 • Vysielanie STV, Markízy a Joj v ponuke služby UPC Direct už aj s teletextom [ 13 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Polská platforma N 

09.06.2007 11:05 • MILOŠ
Hezký den.Měl bych dotaz,je možné u nás přijímat PL.platformu n v HDTV.Když ano, co je k tomu potřeba a kde se to dá sehnat aby se ta PL pltforma dala přijímat.Děkuji za odpověd´.
 
 
  ne-e 

08.06.2007 00:44 • anonym
hele nechci rikat, ze jsi setrilek, ale kdybys koupil velkou TV a porovnal na ni nejaky kabel. ci DVB-T a na druhou stanu DVB-C a pek jeste HDTV, tak bys to pochopil nac to HDTV je
howg
 
 
  @MILOŠ 

07.06.2007 14:56 • Josef
Standardní rozlišení - SD je skutečně 720x576 px ať se vám to líbí anebo ne, něco jiného je, že UPC se mu z důvodu nutnosti "přidat" datový tok vyhýbá jak čert kříže. Na satelitu je 720x576 normál, třeba to někdy i dorazí k vám domů :-)
 
 
  BLÁBOL 

07.06.2007 14:12 • MILOŠ
Hezký den.Vážený pane redaktore, kde jste proboha vzal že se unás vysílá v rozlišením 720x576,to jste si splel, mi nežijeme v německu.
 
 
  Vse je to hezke 

06.06.2007 17:33 • Ne-e
Az na to, ze nikdo v CR nevysila v plnem DVD Palu a dlouho nebude, cili HDTV je k nicemu.Pokud k tomu dojde, bude mizerny datovy tok, ale vice programu, hurra.Technologie LCD a PD jsou sileny zrouti proudu.Tuto etapu vyvoje tv bych preskocil a budu doufat, ze moje zlata CRT jeste dlouho vydrzi, nez abych byl nucen sledovat onen dosud nabizeny paskvil.
 
 
Celkový počet komentářů: 5 / zobrazují se: 1 ... 5

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist