Psali jsme na Apríla: Brexit v satelitním příjmu už začal...
Autor: Lipra , e-mail: lipra@satCentrum.com Přidané: 01.04.2017
Aprílový příspěvek: Britská premiérka Theresa May podepsala v úterý 28. března 2017 žádost o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o fungování Evropské unie. Tuto žádost pak den poté převzal předseda Evropské rady Donald Tusk. Tímto okamžikem začal tzvn. Brexit, tedy jednání o odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie.


V souvislosti s Brexitem se často mluví o izolaci Británie od kontinentální Evropy. Možná se nám to zdá zatím předčasné, protože vyjednávání podmínek má trvat až dva roky, ale první opatření v omezení příjmu satelitních programů v Evropě, určených pouze pro obyvatele Ostrovů už dnes, 1. dubna 2017 začalo.

Od dnešního dne totiž probíhá úprava ozařovacích diagramů transponderů družic Astra 2E, Astra 2F a Astra 2G na orbitální pozici 28,5 stupňů východně z Europe Ku beamu na UK spot. Čímž ve střední Evropě spadla EIRP (velikost efektivního vyzářeného výkonu) z hodnot 45-47 dBW k nule, tedy u nás na běžně velké paraboly již nelze programy na těchto transponderech sledovat.

Společnost SES Astra, majitel a provozovatel zmiňovaných tří satelitů má již z dřívější doby zkušenosti s bodovými signály, které vytvořila speciálně pro Britské ostrovy. Vznikly tehdy pro jednoho z hlavních velkých britských zákazníků - společnost Sky UK a souvisely s problematikou autorských práv u vysílání služby Freesat.

Satelitní technologie je flexibilní a lze ji omezit na velmi specifické území. Což se nyní uplatňuje pro všechny transpondery satelitů Astra 2E, Astra 2F a Astra 2G.


A ještě jedna aktuální informace: Na mezinárodním zpravodajském kanálu Sky News International se dnes, 1. dubna vysílá informace, upozorňující diváky v kontinentální Evropě na nutnost sledování této stanice ze satelitu Astra 1N (pozice 19,2 st. východně, tp. 12,604 H) anebo Thor 5 (pozice 0,8 st. západně, tp. 12,418 V), protože už brzy bude (pro výše zmiňovanou úpravu svazku na UK beam) nedostupné vysílání tohoto programu ze satelitu Astra 2F (28,5 st. východně, tp. 12,207 V).


S využitím zdrojů: SES Astra (ses.com/our-network/launches) a Sky News International (skynewsinternational.com - vč. obr.) připravil Lipra, 1. 4. 2017. 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/24515/psali-jsme-na-aprila-brexit-v-satelitnim-prijmu-uz-zacal/