Dvojitý úspěch pro Eutelsat a ViaSat
Autor: Petr Miklík , e-mail: petr.miklik@seznam.cz Přidané: 04.06.2017
Šestý letošní úspěšný start společnosti Arianespace také přinesl rekord ve vynesené hmotnosti na oběžnou dráhu, když byly umístěné dva satelity, vlastněné operátorem Eutelsat z Paříže a firmou ViaSat z Kalifornie, na geostacionární přenosovou oběžnou dráhu.


Start proběhl dne 1. 6. 2017 ve 20:45 hodin místního času z kosmodromu ve Francouzské Guyaně (2. 6. 2017, 1:45 hodin, pařížského času). Čistá vynesená hmotnost byla rekordních 9969 kg.

Eutelsat 172B je družice s elektrickým pohonem na oběžné dráze, kterou zkonstruovala firma Airbus Space. Je to první elektrický satelit, kterou vynesla na oběžnou dráhu společnost Arianespace. Této družici bude trvat několik měsíců, aby dosáhla své finální pozice 172° východně, odkud bude poskytovat služby pro klienty v regionu Asie a Pacifiku, včetně Aljašky a Austrálie.

Družice ViaSat-2 bude umístěna na orbitální pozici 70° západně a poskytne služby pro Severní Ameriku, Střední Ameriku, karibskou oblast, severní část Jižní Ameriky, pro letecké a námořní trasy v Atlantickém oceánu mezi Severní Amerikou a Evropou. Satelit ViaSat-2 zkonstruovala firma Boeing.

Příští let pro firmu Arianespace je naplánován na 28. 6. 2017.

Operátor Eutelsat podepsal novou smlouvu se společností Arianespace na vynesení nového satelitu na oběžnou dráhu. Podle této smlouvy operátor Eutelsat nyní pověřil firmu Arianespace třemi starty, v roce 2018 jako první má být vynesena na oběžnou dráhu družice Eutelsat 7C.


S využitím zdroje: Chris Forrester, Advanced-television.com, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/24776/dvojity-uspech-pro-eutelsat-a-viasat/