Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 20.01.2018 - 03:44:49     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Velryby, delfíni a žraloci

  Autor: TV Prima , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 16.06.2017


Poznejte skutečný život velryb, pojďte si zatančit s delfíny a seznamte se se žraloky, kteří žijí ve Středozemním moři. Fascinující příběhy těchto majestátních savců a paryb vás dostanou. Vstupte do říše moří na Prima ZOOM.


Pojďte si s námi zaplavat:

16. 6. 20.00 – Zaříkávačka velryb
23. 6. 20.00 – Tanec s delfíny
30. 6. 20.00 – Žraloci Středozemního moře


Zaříkávačka velryb (opakování pondělí 19. 6. ve 14.15)

Týmu pěti kameramanů se během tří měsíců sezóny velryb v zátoce Hervey Bay podařilo vůbec poprvé zaznamenat dosud neznámé chování keporkaků. Blízká setkání natočená v nejvyšším možném rozlišení a tak, jak jste je dosud neměli možnost vidět, vyrážejí dech. Sledujte jedinečné přátelství zaříkávačky velryb Vicki Neville s australskými keporkaky.

Velryby se během uplynulých 50 miliónů let vyvinuly ze suchozemských savců. Nejvyvinutější a nejaktivnější je keporkak. Dorůstá délky 13 až 14 metrů a váhy 40 tun. Jeho prsní ploutve odpovídají velikostí třetině těla a každá váží tunu. Je to mořský akrobat velké síly, výborný plavec komunikující s lidmi. Každoročně putuje tisíce kilometrů přes půl zeměkoule, ze svých lovišť v Antarktidě do tropických vod, kde rodí a vychovává mláďata. Samice produkuje velmi tučné mléko, díky němuž mládě přibývá denně 40 až 50 kilogramů. Nepřáteli keporkaka jsou velcí žraloci a kosatky.

Herveyova zátoka v australském Queenslandu je proslulá sledováním velryb v době jejich migrace. Jejich sezóna zde trvá 4 měsíce. Keporkakové tudy nejen proplouvají, ale nějakou dobu se zde zdržují. Jsou zvědaví, přibližují se k lidem a předvádějí se. V době rozmachu velrybářství byla jejich populace téměř vyhubena, ze 40 tisíc kusů zde zbylo kolem 200 jedinců. Vicki se už 20 let snaží navázat s keporkaky kontakt a sleduje jejich chování. Angažuje se také v jejich ochraně. Dnes je odhadovaný přírůstek keporkaků desetiprocentní a jejich počet se blíží polovině původní populace. Výskoky z vody a obraty samců tolik obdivované turisty patří mezi rituály dvoření. Také velrybí zpěv předvádějí samci, ostatní vydávají jen sociální zvuky.


Tanec s delfíny (opakování pondělí 26. 6. ve 13.35)

Inteligence, komunikace, spolupráce: delfíni mají výjimečné schopnosti. Jsou nesporně talentovaní a můžeme je proto považovat za svrchované vládce oceánu. Přesto by delfíni byli jenom jedním z mnoha různých zvířecích druhů, kdyby se u nich neprojevovala taková zvědavost a zvídavost vůči nám, lidem. Delfíni jsou jediným druhem divokého zvířete, který ochotně, sám od sebe, přijde k člověku, aniž by za to měl dostat nějakou zjevnou odměnu. Snímek se zaměřil na výjimečný a zvláštní vztah mezi delfíny a lidmi. Nakolik jsme si blízcí? A co je ještě důležitější, kdo si ochočil koho? Možná se konečně dozvíme, co k nám delfíny přitahuje.

Předek delfína žil před 55 milióny lety na souši, v pobřežních lagunách. V průběhu miliónů let se jeho tělo proměnilo a dokonale se adaptovalo na vodní prostředí. Delfín žil na Zemi již 15 miliónů let před člověkem. Je inteligentní, komunikativní, spolupracující a velmi zvídavý. Jako jediné volně žijící zvíře se spontánně setkává s člověkem, aniž by čekal odměnu. Rád si hraje sám i ve skupině. Má mnohem citlivější smysly než člověk. V moři se orientuje echolokací. Společenství delfínů jsou svobodná, jejich hejna nevytvářejí žádné formace. Mají ale na sebe vazby, matka s mládětem neumí žít odděleně od rodiny. Na divokém pobřeží Mosambiku sleduje delfíny již dlouhá léta Angie Gullanová. Samici Bo, která k ní jednou připlavala, zná už 15 let. Bo naučila své potomky, aby se Angie nebáli. Angie však nemá s delfíny fyzický kontakt, protože respektuje jejich osobní prostor. Holandský antropolog Jan Ploeg opustil kdysi ze soukromých důvodů svou vlast. Dnes žije v Irsku na pobřeží a jeho největším přítelem je delfíní samice Dusty. Dusty je divoká, ale připlouvá za Janem, aby si s ním zaplavala. Je to samotářka a sama dokázala v moři přežít. Je velmi zvídavá a všechno ji zajímá. Bohužel někteří turisté považují Dusty za hračku, obtěžují a trápí ji. Respekt k divokým zvířatům je však nutný.


Žraloci Středozemního moře (opakování pondělí 3. 7. ve 13.45)

Oceánograf François Sarano se skupinou vědců a potápěčů vyráží do vod Středozemního moře, aby pátral po žralocích, kteří obvykle vzbuzují strach a odpor. Jací ale jsou ve skutečnosti? Jaký je vlastně obávaný „lidožrout“ žralok bílý? Před sto lety žilo ve Středozemním moři množství žraloků, obecně bylo moře plné ryb. Dnes je však situace jiná. Sarano a jeho přátelé doplouvají nejprve do Messinské úžiny mezi kontinentální Itálií a Sicílií, kde žije tajemný a nepředvídatelný žralok šedý. Z hlubin vyplouvá v temné noci. Jednoho potápěči spatří, ale mají málo času: dochází zde totiž pravidelně ke srážce přílivových proudů od severu a od jihu, kdy je moře rozbouřené a potápění nemožné. Dříve v těchto místech ztroskotalo mnoho lodí. Při dalším ponoru dostane možnost zblízka si prohlédnout samici žraloka šedého, prehistorické zvíře nemající predátora. Zřídkakdy jsou zde pozorováni také kladivouni a žraloci modří. Skupina se přemisťuje k Toulonu, do míst, kde se pod hladinou nachází 250 metrů vysoká hora, kde s oblibou loví žraloci. Na sardinky přiláká posádka žraloka modrého, jemuž v tlamě uvízl hák. Loď dále zamíří k jihu, kde muži spatří nádherný exemplář plejtváka myšoka, pohybujícího se rychlostí až 30 km/h. Tento živočich je dlouhý 20 metrů a váží kolem 50 tun. V rezervaci, kterou tu vybudovala Francie, Itálie a Monako, jich podle odhadu žije 500 až 700. Spolu s ním se zde prohánějí delfíni a další kytovci jako kulohlavci či vorvaň obrovský. K vidění jsou rovněž manty, měsíčník svítivý, trnuchy, mořské želvy, medúzovci a lodivodi mořští, ohlašující přítomnost žraloků.

Za žralokem bílým se Sarano vypraví do muzea v Lausanne ve Švýcarsku: zdejší exemplář byl uloven roku 1956 ve Středozemním moři. V Tunisku je dnes lov žraloků zakázán. V přístavu Sfax o tom vypráví znalec žraloků, profesor Bradai. V Gabeském zálivu se navíc nachází reprodukční zóna žraloků bílých. Právě za nimi zajede posádka k pobřeží Mexika. Ze San Diega vyrazí na ostrov Guadalupe, rozkládající se na ploše 35 km2. Díky ochraně je zde mimořádně bohatá mořská fauna, včetně žraloka bílého. Sarano bude mít to štěstí, že se s ním pod vodou setká. Když pak vystoupí na břeh, bude moci docela zblízka pozorovat rypouše sloní, jejichž zdejší kolonie je jedna z největších na světě. Zajímavá je i rezervace Scandola na západním pobřeží Korsiky, kde žijí druhy ohrožené vyhynutím. Jak při dně, tak i na otevřeném moři lze pozorovat množství zástupců vodní fauny, jako jsou kanici, mořani, pelamidy či tuňáci. S přítelem Robertem pak ještě oceánograf navštíví tajné místo setkávání žraloků šedých. Jako už tolikrát přitom zjišťuje, že příroda od nás nevyžaduje žádnou přílišnou péči, pouze bychom jí měli ponechat prostor a svobodu, s dalším už si poradí sama.

Poznejte vládce moří na Prima ZOOM!


www.prima-zoom.cz – unikátní online magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc.


Mgr. Filip Budák, Externí dodavatel PR oddělení pro FTV Prima


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
18.06.2017 • Show Jana Krause – 21. 6. 2017
17.06.2017 • Prima Comedy Central přináší seriálový speciál ke Dni otců
16.06.2017 • Léto v České televizi: od Mamonu po Tour de France
15.06.2017 • Televize Nova natáčí druhou řadu reality show Robinsonův ostrov
14.06.2017 • Supertátové na Prima ZOOM
14.06.2017 • Léto na stanicích Nova Sport

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist