Digitální kabelová televize UPC: kde je pravda
Autor: PR Press UPC ČR, a.s. , e-mail: info@upc.cz Přidané: 22.08.2007
Článek „Mnohým klientům kabelové UPC Direct se digitalizace zbytečně prodraží“ (Právo 22.8.) konstatuje, že v rámci služby digitální kabelové televize UPC Direct sice dostane zákazník zdarma set top box včetně přístupové karty k prvnímu TV přijímači ale za set top boxy k druhým a třetím TV přijímačům už musí platit měsíční pronájem 200 Kč/kus. Až potud správně (pomineme-li fakt, že UPC Direct je digitální satelitní televize velmi odlišná od digitální kabelové televize o níž se v článku dále mluví).

Z výše popsané skutečnosti pak Právo vyvozuje, že za drahé peníze UPC pronajímá zákazníkům běžné set top boxy pro terestrické vysílání, které stojí cca 2000 korun a předražuje je. Krátce řečeno, firma je nenasytná a chce vydělat stamilióny. Navíc má mluvčího, který není schopen tuto záležitost vysvětlit. Rád se tedy o to pokusím ještě jednou. Rozumný, věřím, pochopí...V ČR je okolo desítky poskytovatelů digitální kabelové nebo digitální IP televize. Nikdo z nich jednorázově neprodává a neprodá k jedné službě zákazníkovi druhý nebo třetí set top box s kartou. Naopak - většina z nich sice ráda nabídne témuž zákazníkovi tutéž službu pro další TV přijímač, ale vždy za plnou cenu a nikoliv až s 80 procentní slevou jako UPC.

Divák, který se u UPC rozhodne zakoupit digitální kabelovou službu dostane sice pouze jeden set top box pro jeden televizní přijímač (aktuálně až 63 TV programů) ale v druhém TV přijímači v bytě má jako pozornost z d a r m a mezi deseti až čtyřiceti TV programy, za něž se jinak platí. Chce-li mít i druhém TV přijímači 63 programů i ty má zdarma, platí pouze za nezbytné přijímací zařízení.

Set top box pro příjem digitálního televizního signálu je výrazně odlišný od terestrického set top boxu a to i cenově. Přijímač a karta musí být ze strany UPC zákazníkovi pronajaty proto, že služba předpokládá systémové zásahy v software přijímače, zejména aktualizaci a úpravy vnitřního software, změny programové nabídky, přidávání nebo změny v multiplexech digitálního kabelového vysílání, aktualizaci rodičovské kontroly a nahrávání dalších systémových informací. Jednorázový prodej by znamenal, že když bude v jeho vlastnictví, UPC nebude oprávněna do jeho software zasahovat a tedy ani umožnit např. sledování nových TV programů.

Tyto skutečnosti jsou známé doma i ve světě už řadu let, stejně jako je fakt, že každý, kdo bude chtít sledovat digitální terestrické vysílání na více TV přijímačích si bude muset pořídit zvláštní set top box pro každý přijímač nebo si koupit několik TV digitálních přijímačů, které mu samozřejmě nikdy nedešifrují zakódované placené kanály. Jsou to stejně známé skutečnosti, jako fakt, že pořídím-li telefon s číslem, nedostanu automaticky druhé číslo do dalšího pokoje, nebo budu-li si kupovat Právo, nedostanu další výtisky zdarma, se slevou nebo za symbolický jednorázový poplatek 12 korun. A tak bychom mohli pokračovat…

František Malina, tiskový mluvčí UPC


Původní článek:

Název: Mnohým klientům kabelové UPC se digitalizace zbytečně prodraží

Autor: (jp)

Médium: Právo Strana: 1

Rubrika: Titulní strana

Datum vydání: 22.8.2007

----------------------------------------

Mnohým lidem, kteří si platí kabelovou televizi UPC Direct, se digitalizace nečekaně prodraží.

Ti, kteří mají doma více než jeden televizor a budou chtít digitálně sledovat placené programy UPC (například HBO), budou muset každý měsíc platit 200 korun za každý další televizor v domácnosti.

Důvodem je, že klienti UPC budou potřebovat ke každému televizoru v domácnosti tzv. settopbox. Operátor UPC jim zdarma dodá jeden set-top-box včetně přístupové karty, ale ti, kteří mají doma dva či více televizorů, si budou muset další settopboxy od UPC pronajmout.


Překvapení zákazníci

Když jsou v domácnosti například tři televizory a na každém z nich je přijímána placená kabelová televize UPC Direct v rozšířené nabídce, zaplatí měsíčně navíc dvakrát dvě stě korun, to je 4800 korun za rok.

To nikdo z předplatitelů kabelové televize UPC do nynějška netušil a zákazníci jsou nečekaným výdajem dost překvapeni. UPC nedává svým předplatitelům možnost koupit si set-topbox, pouze ho pronajímá. Vzhledem k tomu, že běžný set-topbox stojí kolem dvou tisíc korun, bude z pronájmu zaplacen už zhruba za rok. Pak bude UPC inkasovat v podstatě už jen mnohamiliónové zisky.

Pokud by někdo chtěl použít vlastní set-top-box, nepůjde to, protože UPC odblokuje své programy jen vlastní přístupovou kartou, k níž se klient nedostane jinak než s pronajatým set-topboxem. Na UPC nevyzraje ani majitel moderního televizoru se zabudovaným digitálním příjmem. I on bude potřebovat set-top-box od UPC.

(Pokračování na str. 4)


Mnohým klientům...

(Pokračování ze str. 1)

Na dotaz Práva, proč není možné koupit si od UPC set-topbox včetně přístupové karty, odpověděl mluvčí UPC Direct František Malina, že nemají oprávnění prodávat set-top-boxy, pouze poskytovat služby. „Ale i kdybychom oprávnění získali, nebyl by námi dodávaný set-top-box samotný bez přístupové karty schopný přijímat rozšířenou nabídku UPC Direct, pouze klasickou nabídku,“ řekl Malina.

„Ze zmíněných dvě stě korun měsíčně odvádíme největší díl výrobcům programů, další část peněz jde na technickou údržbu sítí, marže je zanedbatelná,“ dodal. Proč vnucuje UPC svým klientům jen pronájem dodatečných set-top-boxů s přístupovými kartami, a nikoliv jejich jednorázový prodej, který je přijde podstatně laciněji, nevysvětlil.

UPC Direct má k letošnímu 30. červnu 511 tisíc předplatitelů kabelových televizí.


PR Press UPC Česká republika, a.s., 22.8.2007

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/2495/digitalni-kabelova-televize-upc-kde-je-pravda/