Miloval ji Onassis, vyprodala La Scalu i Metropolitní operu, ale zemřela opuštěná
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 13.09.2017
Pěvkyně Maria Callasová dokázala spojit operu i divadlo. Stala se pěveckou ikonou dvacátého století. Temperamentní zpěvačka, která se přátelila s kněžnou Grace a srdce ji zlomil Onassis, zemřela před čtyřiceti lety sama v Paříži. ČT art přiblíží její život i zpěv dvěma premiérovými dokumenty. Dnes, 13. září a v neděli 17. září...


Tygřice vs. holubice – i tak by se mohl jmenovat francouzský dokument Callas vs. Tebaldi, který přibližuje, co všechno stálo za úspěchem Marie Callasové a proč její stejně úspěšné kolegyně upadly v zapomnění. ČT art ho nabídne ve středu 13. září ve 20:20.

Diváci nebudou ochuzeni ani o její temně zabarvený soprán. Záznam z recitálu s názvem Velká noc Opery, uvede kulturní program v neděli 17. září ve 20:20. Při koncertu, který byl natočen v roce 1958 na scéně pařížského Palais Garnier, zazní árie z italského repertoáru Marie Callasové.

Majitelka nejkrásnějšího hlasu 20. století, jak byla často označována, se narodila v New Yorku v roce 1923 řeckým přistěhovalcům. Válku prožila s matkou v Řecku, kde studovala zpěv v Aténách. Už v roce 1942 zažila první úspěch v roli Tosky. Proslavila ji Elvíra v Belliniho Puritánech a následně se prosadila na všech slavných operních scénách. Její život byl také poznamenán okázalými společenskými skandály a spory s řediteli divadel.

Zemřela na srdeční záchvat 16. září 1977 v Paříži ve věku třiapadesáti let.


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/25134/miloval-ji-onassis-vyprodala-la-scalu-i-metropolitni-operu-ale-zemrela-opustena/