Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 24.09.2018 - 11:35:58     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Chvění Petra Zusky - dvanáct měsíců s tanečníkem, choreografem i režisérem na Zlaté Praze

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 29.09.2017


Třetí večer festivalu Zlatá Praha přiblíží působení Petra Zusky, jedné z největších osobností české taneční scény. Profilový dokument režiséra Martina Kubaly, v předpremiéře uvedený na Zlaté Praze, nahlédne na profesní dráhu i do soukromí českého umělce. Petr Zuska dokument nejen osobně uvede, ale také pro obecenstvo Velkého sálu zatančí.


Jako tanečník vystupoval Petr Zuska přes pětadvacet let a v roli choreografa vytvořil více než 50 baletních opusů pro domácí i zahraniční soubory. V pozici uměleckého šéfa Baletu ND působil bez přerušení patnáct sezon, což je nejdelší souvislé funkční období v historii Národního divadla. „Oněch patnáct let je pro mne vteřinou i věčností. Záleží jen na tom, z jakého úhlu se na to dívám. Pomyslný ocásek toho všeho, tedy posledních dvanáct měsíců, Martin Kubala zdokumentoval. A povedlo se. Zmíněné poslední období bylo pro mne skutečně náročné. Profesně, umělecky, ale i jinak všeobecně. Nicméně jsem to přežil, snad i úspěšně,“ rekapituluje Petr Zuska.

Petr Zuska ukončil letos v červnu své patnáctileté působení ve funkci uměleckého šéfa Baletu Národního divadla. Za toto období vytvořil sedm celovečerních a celou řadu dalších jednoaktových baletních inscenací. „Dokument se jmenuje ‚Chvění Petra Zusky‘. Chvění proto, že se celým životem Petra Zusky táhne negativní i pozitivní chvění – jako tenká, červená niť. Během jednoho roku jsme s tímto umělcem strávili poslední chvíle, kdy byl patnáctým rokem uměleckým šéfem baletu Národního divadla,“ popisuje natáčení dokumentu jeho režisér Martin Kubala a dodává: „Byli jsme svědky zkoušek, slavnostních premiér, ale nahlédli jsme i do jeho rodinného zázemí. Cestovali jsme společně po Finsku, Čechách i kanadském Montrealu a podívali jsme se do naprosto neobydlených míst Slovenska, kde v bývalé chalupě svých rodičů Petr v létě relaxuje.“

Petr Zuska jako interpret a choreograf obdržel řadu cen. Dvakrát, v letech 1993 a 1997, Cenu Thálie za ztvárnění Normana Batese v baletu Psycho a jako Don José v Carmen. Získal ale také německou Prix Dom Perignon či domácí cenu pro nejlepší choreografii roku.

Snímek Chvění Petra Zusky, vznikající v režii Martina Kubaly v koprodukci s Národním divadlem, bude uveden na festivalu Zlatá Praha v pátek 29. září od 20:00 hodin na Nové scéně. Česká televize jej v premiéře uvede na ČT art v sobotu 21.řijna od 20:20.


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
01.10.2017 • Detektivní seriál Dáma a král v říjnu na TV Nova
30.09.2017 • TV Nova uvede v říjnu pořad Mise nový domov
29.09.2017 • Dvojkoncert v Slovenskom rozhlase s Petrom Cmorikom a Martinom Geišbergom
29.09.2017 • Zdraví jako životní styl - Herbář se vrací již po páté
29.09.2017 • Česká televize začne od středy vysílat volební spoty politických stran
29.09.2017 • Pevnost Boyard II – 5. díl, 29. 9. 2017

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist