Jaký dárek je nejcennější? Napoví pohádka České televize Nejkrásnější dar
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 07.12.2017
Pohádka, kterou si mohou užít opravdu všichni. Takový je Nejkrásnější dar, v pořadí již třetí příběh pro neslyšící, který Česká televize natočila. V hlavních rolích kouzelníka a čarodějnice, jež soupeří o přízeň princezny Nely, se o letošních Vánocích představí herci z brněnského souboru Pantomima S.I.


První vánoční příběh pro neslyšící natočila Česká televize před třemi lety, jmenoval se Vánoční království. O rok později na něj navázala snímkem Nepovedený čert. „Jde o příběhy, v nichž hrají ‚pouze‘ neslyšící herci, ale určitě nejde o pořady ‚pouze‘ pro neslyšící děti, naopak jsou vhodné pro všechny diváky. Postavy sice znakují, ale jejich dialogy jsou dabované, takže výsledek působí jako jakýkoli jiný cizojazyčný film,“ říká režisérka pohádky Alena Derzsiová.

Kouzelník a čarodějnice, které ztvárnili Antonín Zralý a Zlatuše Kurcová, chtějí vyhrát soutěž o nejkrásnější dar pro princeznu Nelu k jejím patnáctým narozeninám. Jejich cíl je zpočátku zištný, v sázce je místo u dvora s bytem a stravou. Postupně však oba zjistí, že možnost podělit se s někým o radost a trápení je mnohem cennější než kdejaký hmotný dar. Ke změně jejich názoru přispěje i Janek, chlapec s čistým srdcem, který princezně nabídne svou lásku. Právě ta je totiž tím nejkrásnějším dárkem, který navíc může darovat každý – slyšící i neslyšící.

„Chtěli jsme, aby neslyšící děti měly také svoji pohádku, a to nejenom s tlumočníkem v rohu obrazovky. Mají jinou slovní zásobu, jiné vidění světa a myšlení, a proto jsme chtěli natočit něco, co by jim bylo přizpůsobené. Účelem bylo, aby veškerý text, který vidí ve znaku, znaly,“ popisuje scénáristka Alexandra Vebrová, jež s nápadem přišla. „Je to dárek, z něhož jsme si přáli udělat tradici.“


Nejkrásnější dar

režie: Alena Derzsiová
dramaturgie: Michaela Fialová
kamera: Josef Nekvasil
scénář: Alexandra Vébrová
produkce: Jana Kabátová

Zprávu jsme přeložili do znakového jazyka, video s tiskovou zprávou najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=h6Kio8vzkts


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/25486/jaky-darek-je-nejcennejsi-napovi-pohadka-ceske-televize-nejkrasnejsi-dar/