Digital Broadcasting zprovoznila část Přechodové sítě 13 DVB-T2/HEVC v Praze, v Brně a Ostravě
Autor: Pohoda Top Media , e-mail: info@tvpohoda.cz Přidané: 11.01.2018

Společnost Digital Broadcasting zprovoznila část Přechodové sítě 13 DVB-T2/HEVC z dalších lokalit v Praze, v Brně a Ostravě. Zveřejnila také provozovatele vysílání, jejichž programy budou distribuovány touto sítí.


Společnost Digital Broadcasting s.r.o. po zahájení provozu Přechodové sítě 13 DVB-T2 v červenci 2017, z Prahy, k včerejšímu dni spustila další lokality – konkrétně v Praze – Olšanská a Ládví, Brno – Barvičova, Jihlavská a Ostrava - Lanová. Dnes na tiskové konferenci také zveřejnila významné provozovatele, jejichž programy byly zařazeny do Přechodové sítě 13 – konkrétně jde o NOVA, NOVA CINEMA, NOVA ACTION, NOVA 2, NOVA GOLD.

Provoz prvních šesti lokalit v Praze, Ostravě a Brně umožňuje 3.461.414 televizním divákům naladit digitální zemské vysílání, což je v přepočtu 33,1% obyvatel ČR. Díky provozu sítí digitálního zemského vysílání (DTT) v rámci společností Digital Broadcasting s.r.o. a Progress Digital s.r.o. (MUX4, MPX1a/RS7 a Přechodové síti 13), přinášíme přirozené konkurenční prostředí do oblasti DVB-T a DVB-T2.

„Jsme rádi, že jsme se dohodli s Digital Broadcasting na vstupu pěti volně šířených stanic skupiny Nova do DVB-T2. Naším cílem je zpřístupnit naše vysílání pro domácnosti v České republice i v novém standardu pro pozemní vysílání,“ říká Josef Uher, technický ředitel skupiny Nova.

Dlouhodobé zachování DTT, nejsilnější a dosud jediné platformy s volně dostupnými televizními programy, je ve veřejném zájmu. Strategie udržitelného rozvoje zemské digitální TV platformy je nutná pro zachování stability celé mediální oblasti. V tomto duchu se k problematice vyjádřil také předseda Koordinační expertní skupiny pro přechod na DVB-T2/HEVC Pavel Dvořák. „V nejbližší době uvedeme do provozu dalších 9 lokalit Přechodového multiplexu 13. Což dohromady v přepočtu znamená, že DVB-T2/HEVC Přechodovou síť 13 naladí 5.982.949 osob, tj. 58,3 % obyvatel ČR. Počítáme, že celou Přechodovou síť 13 zprovozníme do září letošního roku. Což ovšem závisí na úspěšné dokoordinaci všech kmitočtů sítě,“ říká jednatel společnosti.

(Obr: Předpokládaný stav pokrytí Přechodové sítě 13 v dubnu roku 2018)


Digital Broadcasting s.r.o. RNDr. Radim Pařízek


Co se týče současného stavu vysílání ve standartu DVB-T Multiplexu 4, ten je v současné době šířen z 52 lokalit a je tak dostupný pro téměř 96% obyvatelstva. Multiplex 4 je plně regionalizovatelný na 13 regionů a šíří televizní stanice NOVA ACTION, NOVA GOLD A NOVA 2, JOJ FAMILY, PRIMA COMEDY CENTRAL, RELAX, REBEL a programy regionálních kanálů: ZAK TV, JTV, RTM+, BTV, TVS, V1, Ústecká Tv, POLAR, TV MORAVA, O2 TV Free v SD kvalitě a navíc také šíří HbbTV službu společnosti Seznam.cz.

Síť MPX1a/RS 7 s pokrytím téměř 85 % obyvatel ČR. Šíří jako jediná terestrická síť celoplošně v rámci rozšířeného veřejnoprávního multiplexu programy ČT 1, ČT 2 a ČT Sport v HD kvalitě a programy ČT:D/ČT Art v SD rozlišení. Vysílá nadále i po 31.12.2017. Ke konci roku 2017 proběhla změna kmitočtů 6 lokalit s jejich přeladěním místo původních kmitočtů této sítě.


Martina Vacková, Public Relations Manager, Pohoda Top Media

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/25607/digital-broadcasting-zprovoznila-cast-prechodove-site-13-dvb-t2-hevc-v-praze-v-brne-a-ostrave/