Psali jsme na Apríla
Slovlink na Eurobirdu od června 2002
Autor: Lipra , e-mail: lipra@slovlink.sk Přidané: 01.04.2002
V Bratislavě dnes, 1.4.2002 v odpoledních hodinách proběhne setkání ředitelů slovenských televizí, kteří by měli svým podpisem stvrdit novou společnou platformu digitálního satelitního vysílání. Po několikaletém otálení se rýsuje přesný termín obsazení zatím volné kapacity družice Eurobird 1. Původně se toto setkání mělo uskutečnit až 3.dubna 2002 v 11.00 hod v prostorách TV JOJ v Bratislavě. Nakonec však došlo k dohodě se sejít ve svátečním volném pondělku, kdy je pracovní vytížení zainteresovaných účastníků určitě menší. Jednání se však údajně nezúčastní ředitel TV Markíza.

O čem se tedy jedná? Nejpozději od 15.června 2002 dojde k postupnému obsazování druhé poloviny tr.F5, na první vysílá od loňského jara Czechlink. Vysílání bude zpočátku volné, později zakódované v systému CryptoWorks. Primárně je určené k přenosu signálu na terestrické vysílače a pro kabelové operátory, dohoda však počítá s možností individuální abonence pro slovenské občany podobným způsobem, jaký známe z distribuce karet na Czechlink. Kontaktní adresa bude oznámena v dostatečném předstihu slovenskými médii.

Složení digitálního paketu Slovlink

1. kanál V1 - STV 1
2. kanál V2 - STV 2
3. kanál V3 - TV Slovakia
4. kanál V4 - JOJ TV
5. kanál V5 - TA3
6. kanál V6 - Teleshoping Channel

1. kanál A1 - Slovensko 1
2. kanál A2 - Devín
3. kanál A3 - Radio Slovakia International
4. kanál A4 - Rock FM Radio
5. kanál A5 - Radio Lumen
6. kanál A6 - Radio Hviezda
7. kanál A7 - Trans World Radio
8. kanál A8 - Radio Maria
9. kanál A9 - Radio Expres
10. kanál A10 - Radio Flash
11. kanál A11 - Radio Regína
12. kanál A12 - Radio Patria
13. kanál A13 - Radio Lumen

Z letmého pohledu do přehledu je vidět, že ze slovenských televizí bude chybět TV Markíza, která zůstává v české polovině transpondéru, novinkou bude TV Slovakia - informační kanál pro zahraniční Slováky a návštěvníky Slovenska. Dočasně se zbytek přenosové kapacity použije pro komerční vysílání teleshopingového charakteru.

Z rádií se překvapivě na Slovlinku neobjeví populární komerční stanice Twist, Fun či Forte, naopak nezvykle silné zastoupení budou mít religiózně zastoupené stanice. Ale tento přehled není konečný a do června v něm mohou ještě nastat nějaké změny.

A nakonec základní technické parametry:

satelit Eurobird 1, pozice 28,5 stupňů východně, tr. F5, frq. 12,643 GHz, H polarizace, SR 27500, FEC 3/4, kód (od prázdnin) CryptoWorks.

Slovensko tedy od června vykročí do satelitní Evropy na společném transponderu s bývalým partnerem ze společného federálního státu.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/257/psali-jsme-na-aprilaslovlink-na-eurobirdu-od-cervna-2002/