Rozprávkový Zázračný oriešok pozná víťazov
Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 27.05.2018
Detská a odborná porota nemali na súťažnom festivale Zázračný oriešok (22 .- 25. mája) v Piešťanoch jednoduchú úlohu. Museli rozhodnúť o víťazoch v troch kategóriách, v ktorých si vypočuli 18 rozhlasových rozprávok RTVS. Tvorcovia víťazných titulov si prevzali ocenenie vo štvrtok (24. 5.) večer v priestoroch Elektrární Piešťany.


Práca deväťčlennej odbornej poroty bola podľa jej predsedníčky Zuzany Jurigovej Kaprálikovej náročná. „V priebehu troch festivalových dní sme si vypočuli šesť rozprávkových hier, šesť monologických rozprávok a šesť rozhlasových hier pre deti. Posledná spomínaná kategória je festivalovou novinkou. Po odborných diskusiách a rozbore jednotlivých diel sme nakoniec väčšinou hlasov vybrali víťazné tituly,“ priblížila.

V kategórii rozprávkových hier sa odborná aj detská porota zhodli na titule Dobrý sluha, zlý pán. Ide o voľnú adaptáciu na motívy ľudovej rozprávky Boženy Němcovej. Autorkou jej rozhlasovej verzie je Naďa Uličná-Jurkemik a dramaturgičkou Zuzana Kolmosová. Deti očarila po zvukovej stránke, najmä výberom ruchov pre oheň, vzduch a vodu, a ocenili tiež výber hercov k jednotlivým postavám. Považovali ju za vtipnú, mnohé scény za reálne, vyzdvihli jej napätie a dobrodružnosť. Najlepší herecký výkon podľa nich podal Boris Farkaš v postave Pána ohňa.

Príbeh o Tézeovi a Ariadne od Beaty Panákovej si za víťaza v kategórii monologických rozprávok vybrala detská porota. Deti hodnotili kladne najmä to, že v ňom bolo vyjavených veľa citov a bola napínavejšia než ostatné rozprávky. Odborná porota sa rozhodla pre Rozprávku o rytierovi smutnej postavy spisovateľa Miguela de Cervantesa v dramaturgii Beaty Panákovej.

Hra V záhrade papierového draka Jany Bodnárovej vyhrala u detskej poroty o jeden zázračný oriešok v kategórii hier pre deti pred Červeným koníkom. Titul ich oslovil najmä svojou originalitou. „Bolo to niečo iné než ostatné príbehy," zhodnotili. Téma bola súčasná a reálna s prekvapujúcim dejom. Cenu za najlepší herecký výkon udelili Eve Matejkovej za postavu babičky. Odborná porota v tejto kategórii vybrala hru Wiliama Shakespeara Sen noci svätojánskej, ktorá sa vďaka autorskému prerozprávaniu Jakuba Nvotu ešte viac priblížila dnešným mladým ľuďom.

„Aj tento ročník festivalu potvrdil, že rozhlas má vďaka svojej tvorbe pre deti stále čo povedať na tému fantázia, hravosť a podpora pozitívnych hodnôt aj bez zbytočného didaktizovania," poznamenala vedúca Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

Aktuálny 10. ročník festivalu Zázračný oriešok s podtitulom "Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe" s množstvom sprievodného programu pripravila RTVS v spolupráci s mestom Piešťany a Mestskou knižnicou Piešťany. Hlavným partnerom projektu bol Fond na podporu umenia.


Rozhlas a televízia Slovenska

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/26066/rozpravkovy-zazracny-oriesok-pozna-vitazov/