HbbTV řešení nejen pro televizní stanice - Český rozhlas pro své HbbTV využívá CRA HbbTV Manager
Autor: České Radiokomunikace , e-mail: info@radiokomunikace.cz Přidané: 12.01.2019
Český rozhlas (ČRo) ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi (CRA) a dalšími partnery spouští svoji první HbbTV aplikaci. Pilotní verze HbbTV projektu je nyní dostupná pro kanál Radio Wave a nabízí poslech pořadů z audioarchivu stanice i živé vysílání. HbbTV aplikace ČRo je obsluhována prostřednictvím CRA HbbTV Managera. Do budoucna je plánováno rozšíření i pro další stanice ČRo.


Hybridní televizní vysílání HbbTV je v Česku již velmi rozšířené, podle údajů z roku 2018 využívají tzv. červené tlačítko v rámci vysílání televizních stanic již více než dva miliony českých diváků. Nyní se HbbTV přesouvá i do rozhlasového prostředí. Týká se posluchačů, kteří přijímají rozhlasové vysílání prostřednictvím televize.

V rámci HbbTV projekt ČRo mají posluchači k dispozici vizualizované živé vysílání se záběry ze studia, vizuální doprovodnou část ve formě video smyčky a zejména přístup k záznamům pořadů stanice v rámci audioarchivu.

“Podle průzkumu, který jsme realizovali v rámci přípravy HbbTV projektu, Český rozhlas skrze televizi každý měsíc pravidelně poslouchají desetitisíce našich posluchačů”, říká Jiří Malina, ředitel Nových médií Českého rozhlasu. “Jsme rádi, že můžeme rozvíjet distribuci našeho vysílání tam, kde o to mají posluchači evidentní zájem. Například britskou BBC poslouchá pomocí televize okolo 5 % posluchačů”, dodává Malina.

„HbbTV je trendem konzumace audiovizuálního obsahu posledních letech. Televizi, kterou lze připojit k internetu a která podporuje HbbTV, bude mít v nejbližší době téměř každá česká domácnost. Penetrace těchto televizí velmi úzce souvisí s příchodem nového standardu pozemního digitálního vysílání DVB-T2. V rámci naší certifikace DVB-T2 přijímačů je podpora HbbTV podmínkou pro udělení certifikátu DVB-T2 ověřeno. Diváci mají díky HbbTV možnost sledovat další obsah vedle klasického lineárního vysílání a myslíme si, že i v případě rozhlasového vysílání, které se rovněž digitalizuje a modernizuje, má tato platforma své místo,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel CRA.

Služba CRA HbbTV manager je určena provozovatelům obsahu. Umožňuje kompletní řízení HbbTV prostoru, včetně přidávání HbbTV aplikací, nastavování vzhledu rozcestníku, ale i řízení zobrazování „červeného tlačítka“ na TV obrazovce. Zcela unikátní je pak možnost přesné časové synchronizace zobrazování červeného tlačítka s lineárním vysíláním v řádu milisekund a to pro veškeré distribuční sítě (pozemní vysílací platforma, satelitní příjem, kabelová televize atd.).

HbbTV Manager od CRA kromě Českého rozhlasu využívají TV Prima, NOVA, Óčko TV, Seznam TV, Šlágr TV a Retro TV.


České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.


Petra Miterová, Tisková mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažerka marketingu a komunikace, České Radiokomunikace


 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/26788/hbbtv-reseni-nejen-pro-televizni-stanice-cesky-rozhlas-pro-sve-hbbtv-vyuziva-cra-hbbtv-manager/