První úspěšný start rakety Ariane 5 v roce 2019
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 07.02.2019

Společnost Ariane Group informovala, že raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně vynesla na geostacionární přenosovou dráhu (GTO) telekomunikační satelity Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4 (HS-4/SGS-1) a GSAT-31.


Podle společnosti Ariane Group výkonnost nosné rakety činila 10 018 kg, z toho 9 030 kg pro oba satelity. Proto bylo uvolnění užitečného zatížení optimalizováno, aby satelity byly umístěny na oběžnou dráhu o 3° vůči rovníku místo o 6° vůči rovníku, což je obvyklé pro raketu Ariane 5.

„Tento první start v roce 2019 opět ukazuje naši způsobilost dokonale přizpůsobit nosnou raketu specifickým požadavkům každého klienta. Děkuji pracovnímu týmu ArianeGroup a Arianespace i celému průmyslovému řetězci za tento nový společný úspěch a vykonanou práci, které umožňují vysoce přesné umístění satelitu po optimalizaci poslední oběžné dráhy“, řekl André-Hubert Roussell, generální ředitel společnosti ArianeGroup. „Chci také ještě jednou poděkovat Evropské kosmické agentuře a francouzskému úřadu pro kosmické lety CNES za jejich důvěru a jejich trvalou podporu.“

ArianeGroup je hlavním průmyslovým dodavatelem pro vývoj a provoz nosných raket Ariane 5 a Ariane 6. Společnost je na špici průmyslové sítě, která zahrnuje více než šest set společností (včetně tři sta padesáti malých a středně velkých podniků) v třinácti evropských zemích. ArianeGroup koordinuje celý průmyslový dodavatelský řetězec – od optimalizace výkonu a příslušné studie rakety Ariane 5 až k produkci, přes poskytnutí specifických dat pro misi a software až k marketingu nosiče společností Arianespace. Tento řetězec zahrnuje vybavení a uspořádání, dodání motorů, integraci jednotlivých stupňů a integraci nosné rakety na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.


S využitím zdroje: Infosat.de, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/26879/prvni-uspesny-start-rakety-ariane-5-v-roce-2019/