Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 27.05.2019 - 09:19:44     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Nemáme planetu na jedno použití! Život bez obalu, dokument z cyklu Nedej se

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 02.03.2019


Poslední dobou se v médiích objevují šokující články, fotografie a videa týkající se obrovského množství odpadu, hlavně plastového, který nelze recyklovat a kterým je naše planeta doslova zavalena. Žijeme v konzumní společnosti, jež nás nutí nakupovat a hromadit předměty, a následně je vyhazovat. Nedá se žít i jinak? Sledujte s námi v neděli 3. března v 10:00 na Dvojce dokument „Život bez obalu“, který pro cyklus „Nedej se“ připravila v Tvůrčí producentské skupině publicistiky a dokumentu Lenky Polákové režisérka Natálie Císařovská.


Snažíme se třídit, ale víme vlastně, co se s naším odpadem děje, když nám zmizí z dohledu? „Průměrný Čech vyprodukuje přes 500 kg komunálního odpadu za rok. Z toho se asi 30 % recykluje, něco málo se spálí a většina skončí na skládkách,“ říká ekolog Ivo Kropáček a dodává: „Mnoho z nás si myslí, že zachrání svět a životní prostředí tím, že budeme třídit odpady. Ale na prvním místě by se mělo vzniku odpadu předcházet, produkovat ho co nejméně.“

O tom, že odpad lze výrazně zkrotit, a to i ve městě a s rodinou, v dokumentu hovoří dvě mladé ženy – maminka dvou dětí Ivana Špačková a studentka architektury Barbora Grísová. Obě se snaží žít ve stylu Zero Waste, což by se dalo přeložit jako život bez odpadu. K tomuto životnímu stylu se Ivana i Barbora dopracovaly postupně, obě si uvědomují, že žijeme v době absolutního nad-konzumu a že je opravdu spousta věcí, které k životu nejsou potřebné. Do obchodu se dá jít se vlastními látkovými pytlíčky a nádobkami, do kavárny se svým vlastním hrníčkem. Argument některých lidí, že nákup v bezobalovém obchodě je časově i finančně náročnější, v dokumentu vyvracejí.

Co je Zero Waste? Nejde o žádné sci-fi, ale ani žádný extrém, svůj odpad nemusíte dostat doslova na nulu. Jde o životní styl, jehož zastánci se snaží maximálně minimalizovat tvorbu odpadu, který nejde nijak dál zpracovat (recyklovat nebo kompostovat). Maximálně redukuje použití jednorázových potřeb a plýtvání: od jídla, přes hygienické potřeby až po oblečení, hračky nebo nábytek.

A třeba téma „hračky pro děti“ určitou dobu vyvolávalo napětí v rodině Ivany. Prarodičům se těžko vysvětlovalo, že chce s manželem děti vychovávat jinak. „Když přijede babička, tak nechci, aby jako první děti řekly: Ahoj babi, co jsi mi přivezla? Ale chci, aby řekly: Ahoj babi, jak se máš?,“ říká s úsměvem Ivana Špačková.

Co Barboru a Ivanu s rodinou vedlo ke změně životního stylu? Jak to opravdu mají doma s odpadem? Kterých produktů se vzdaly a bez kterých se neobejdou? Jak je to s plasty, které máme skoro všude kolem sebe? Jak urgentní je nalezení řešení „plastového problému“? To vše a ještě více v pořadu Nedej se: Život bez obalu v neděli 3. března v 10:00 na ČT2.


Zdroj: Česká televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
05.03.2019 • Třiadvacet hodin přímých přenosů: Česká televize vysílá z Östersundu
05.03.2019 • Premiéra kinohitu Pobrežná hliadka nedala konkurencii najmenšiu šancu
04.03.2019 • Show Jana Krause – 6. 3. 2019
03.03.2019 • Skupina Markíza porazila konkurenciu v každý jeden februárový deň
03.03.2019 • Víťazný návrat seriálu Horná Dolná, bezkonkurenční Oteckovia
02.03.2019 • TV Markíza: Na telo s Richardom Rašim a Richardom Sulíkom

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist