Prima ZOOM vás volá v 11. týdnu
Autor: TV Prima/satCentrum , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 11.03.2019
Podívejte se s námi očima přírody. Prozkoumejte hlubiny. Odhalte záhady. Užijte si rychlost. Oslavte významné jubileum předního světového přírodovědce Davida Attenborougha, od kterého vám pravidelně přinášíme parádní dokumenty. A ještě něco navíc. Prima ZOOM si vás nedovolí zklamat. Dokumentární skvosty pro vás: podíváme se na svět Očima přírody; koukneme pod hladinu ve snímku Mistři hlubin; čeká nás pořádná oslava – Attenborough slaví 90 a ještě více unikátních snímků na Prima ZOOM.


Prima ZOOM – svět ještě více zblízka!

11. 3., 20.00 – Hausbot Petra Horkého II (Lovec-ekonomik John Perkins (1. část))

Přichází pokračování originální české cestovatelské talkshow režiséra a cestovatele Petra Horkého – Hausbot, kde se představují zajímaví čeští i světoví hosté. John Perkins pracoval jako vedoucí poradce v konzultační firmě Světové banky. Byl bohatý, úspěšný, jednal se státníky po celém světě. Postupně ale došel k přesvědčení, že ekonomická pomoc rozvojovým zemím je jen sofistikovaný způsob, jak okrádat tyto země o jejich zdroje, chudé ožebračit a kolaboranty ocenit. Napsal světový bestseller, knihu Zpověď lovce ekonomika, a přešel na „druhou stranu“. V rozhovoru s Petrem Horkým přímo hovoří o vinících atentátů na prezidenty Panamy a Ekvádoru, hovoří o tom, jak přežil pokus o atentát. Dnes pomáhá jihoamerickým indiánům právě v boji proti nadnárodním koncernům. Možná nejvíc skandální a šokující rozhovor letošního roku. Pokud máte odvahu pohlédnout do tváře vlastní civilizace, podívejte se.


13. 3., 21.00 – Očima přírody

Člověk dlouho věřil, že je jako jediný schopný vidět barvy. Ale teď už víme, že zvířecí zrak je stejně složitý, nebo dokonce ještě složitější než náš. Některá zvířata si dovedou přiblížit detaily, aby ulovila kořist. Jiná jsou schopná vidět ve tmě nebo zpozorovat dravce, kteří se k nim chtějí připlížit zezadu. Způsobů, jakými je možné nahlížet na svět, je stejně velké množství jako druhů zvířat. Podle toho, co potřebují k přežití, zvířata vidí i tam, kde člověk zůstává slepý. Díky současným pokrokům vědy a miniaturizace konečně můžeme vidět Očima přírody. Ve stejnojmenném dokumentárním filmu zjistíme, jak zvířata vnímají barvy, světlo, strukturu i hloubku. Seznamte se s farmáři, vědci, doktory a umělci, kterým se podařilo proniknout do tajemství, jež fascinovalo lidstvo od počátku věků.


15. 3., 20.00 – Mistři hlubin

Hluboko pod hladinou oceánů leží nepředstavitelně nepřátelský svět. Je to ledové království, kde panuje věčná temnota a nesmírný tlak. Přesto se najdou savci, kteří stejně jako my dýchají vzduch a pečují o své mladé a tráví v tmavých hlubinách většinu svých dní. Vědci teprve teď postupně odhalují, že si tito obří obyvatelé oceánů troufají do mnohem větších hloubek, než jsme si dokázali představit. Snímek Mistři hlubin zaznamenal právě probíhající vědeckou revoluci – pomocí důmyslných sledovacích zařízení, kamer umístěných v podmořských příkopech a techniky trojrozměrného snímání obrazu. Žasněte nad záběry nesmírně vzácných zvířat a jejich tělesného uzpůsobení, díky kterému se můžou potápět do takových hloubek.


16. 3., 20.00 – Attenborough slaví 90

Sir David Attenborough slaví 90. narozeniny a při té příležitosti se podělil o nejzajímavější, nejveselejší a nejpozoruhodnější historky ze svého bohatého života a kariéry. Vypráví o fascinujících lidech, se kterými se setkal, neuvěřitelných cestách, které podnikl, i zvláštních zvířatech, na která narazil v nejrůznějších koutech světa. Společně s kolegy a přátely, včetně Michaela Palina a Chrise Packhama, se dělí o nezapomenutelné momenty bezkonkurenční profesionální dráhy legendárního přírodovědce a dokumentaristy. Příběhy o tom, jak se poprvé podařilo zachytit dosud neznámé chování nějakého zvířete, jak se bleskově vyvíjí filmařská technika nebo o kráse a křehkosti přírody patří k fascinujícím životním zážitkům sira Davida.


16. 3., 22.00 – Archeologové na pobřeží (Northumberland)

Pobřeží Velké Británie, jeho písečné břehy a blízké mořské dno patří k nejbohatším historickým pokladnicím světa. V této oblasti leží desítky tisíc jedinečných archeologických nalezišť: od potopených kupeckých lodí z 18. století, přes vrak z alžbětínské éry, středověké vesnice a římské vily až po kamenné prehistorické pevnosti. Osudy a příběhy, které jsou s nimi spojené, zůstávají z velké části tajemstvím. Ale kvůli významným klimatickým změnám nyní hrozí, že o tyto velkolepé pobřežní poklady navždy přijdeme. Seriál Archeologové na pobřeží zachycuje napínavý závod s časem a odhaluje dosud neznámý příběh britské námořní, průmyslové i přírodovědné historie. Všechno se točí okolo špičkového týmu dobře sehraných detektivů, kteří podnikli největší celostátní výzkum všech dob. Přidejte se k Archeologům na pobřeží a sledujte, jak využívají nejmodernější techniku, aby vypátrali největší historické poklady světa. Dřív, než bude pozdě.


17. 3., 21.00 – Guy Martin: Poslední let Vulcanu

Guy Martin se rozhodl vzdát poctu největšímu triumfu strojírenství z doby studené války. Přidal se ke skupině dobrovolníků a přijal úkol znovu oživit bombardér Vulcan a připravit ho na jeho poslední let. Tento jedinečný legendární letoun byl prvním odstrašujícím strojem britské jaderné síly a podnikl nejdelší nálet v dějinách britského letectva. Guy se dozvídá všechno o jeho neuvěřitelné historii i technických specifikacích. A než se stane svědkem závěrečného letu zapomenutého hrdiny, musí si ho také samozřejmě osobně vyzkoušet!


Poznávejte svět s Prima ZOOM!


www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc.


Premiérové bloky: 20.00–22.00 22.00–24.00

Pondělí Cestovatelé a dobrodruzi Tajemství Země a vesmíru
Úterý Po stopách historie Zvířata a my
Středa Fascinující příroda Drsný svět
Čtvrtek Zaostřeno na války Volání divočiny
Pátek Úžasné oceány Záhady a konspirace
Sobota Úchvatná říše zvířat Příběhy civilizací
Neděle Život naostro Zázraky vědy a techniky


Celý týden:

0:00 Historie a poznání
02.00 Příroda a dobrodružství
04:00 Historie a poznání
06:00 Příroda a dobrodružství
08:00 Historie a poznání
10:00 Příroda a dobrodružství
12:00 Historie a poznání
14:00 Příroda a dobrodružství
16:00 Historie a poznání
18:00 Příroda a dobrodružstvíS využitím zdroje: Mgr. Filip Budák, Externí konzultant odd. Marketingu a PR pro FTV Prima, 11. 3. 2019

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/26968/prima-zoom-vas-vola-v-11-tydnu/