Planica – lety na závěr SP ve skocích na lyžích
Autor: Media:List CZ , e-mail: info@media-list.cz Přidané: 22.03.2019
Na proslulém mamutím můstku Letalnica bratov Gorišek ve slovinské Planici se od 21. března konají dva závěrečné závody SP ve skocích na lyžích 2018-19. Japonec Rjoju Kobajaši už je jistým vítězem světového poháru, dramatické vyvrcholení o celkové prvenství tedy v Planici diváky nečeká.


Přesto bude na co se dívat, otevřená je ještě bitva o malý křišťálový glóbus pro nejlepšího v letech na lyžích. Po nedělním závodě ve Vikersundu je v čele Rjoju Kobajaši.

Favority budou na domácím můstku Slovinci. Vítězstvím v sobotním týmovém závodě ve Vikersundu dokázali vynikající formu, tu navíc v neděli potvrdil Domen Prevc, lze očekávat, že je domácí atmosféra požene za dalšími úspěchy.

Norská odpověď na Turné čtyř můstků - Raw Air – je minulostí, závodům v Oslu, Lillehammeru, Trondheimu a Vikersundu dominovala především dvojice Rjoju Kobajaši a Stefan Kraft, z celkového prvenství se nakonec radoval japonský skokan, který letos vyhrál již 12 závodů.

Roman Koudelka nebodoval poprvé v sezóně, v prvním kole obsadil až 36. místo. Kdyby bodoval ve všech závodech sezony, bylo by to poprvé v jeho úspěšné kariéře.

V Planici se tradičně uzavírají závody světového poháru. Na mamutím můstku Letalnica „Bratov Gorišek“ byl 28krát překonán světový rekord, naposledy to ale dokázal Nor Bjørn Einar Romøren před 14 lety výkonem 239 metrů. Od roku 2005 už padají světové rekordy pouze na můstku ve Vikersundu. Poslední překonal Stefan Kraft výkonem 253,5 m.

Jeden primát ale Letalnici už žádný skokan nevezme, právě na slovinském mamutím můstku překonal v roce 1994 Fin Toni Nieminen poprvé dvousetmetrovou hranici. Mimochodem, v Planici na můstku Bloudkova velikanka padla i hranice sta metrů, v roce 1936 ji přeskočil Rakušan Josef Bradl. Ve druhé polovině týdne se tedy můžeme těšit na tradiční špičkové lety, vždyť v Planici se skákalo už ve 30. letech minulého století. Padne v Planici další světový rekord? Mnoho nechybí, Peter Prevc zde už skočil 248,5 m.

Přenosy z Planice vysílá od kvalifikace 21. března program Eurosport 1. Komentuje tradiční skokanský komentátor Radek Barkman.


Celkové pořadí SP:

1. Rjoju Kobajaši, Japonsko, 1905 bodů
2. Stefan Kraft, Rakousko, 1317 bodů
3. Kamil Stoch, Polsko, 1251 bodů


Vít Rosenbaum, Marketing & PR, Media:List CZ, 21. 3. 2019

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/26993/planica-lety-na-zaver-sp-ve-skocich-na-lyzich/