Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 29.05.2020 - 03:40:09   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Šli dobrovolně do války, úcty se doma nedočkali

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 28.04.2019


Čechoslováci v krvavé vřavě španělské občanské války. Nový dokument Peklo pod španělským nebem reportéra Stanislava Motla a režiséra Michaela Kaboše otevírá téma, které osm desetiletí čekalo na pozornost. Česká televize jej nabídne v úterý 30. dubna ve 20.50 na ČT2 u příležitosti osmdesátého výročí konce španělského konfliktu.


Nad Evropou se smráká, fašismus sílí, Španělsko krvácí v občanské válce vedené generálem Frankem s Hitlerem a Mussolinim v zádech. Na pomoc svobodě a světovému řádu se v letech 1936-39 vydávají dobrovolníci z celého světa, včetně mladých Čechoslováků. Reportér Stanislav Motl rekonstruuje příběhy šesti z nich. „Zvedla se obrovská vlna solidarity po celém světě, něco, co už se nezopakuje. Začali přijíždět dobrovolníci. Američané, Britové, Němci antifašističtí. Čechoslováků tam byly na dva tisíce, jezdili postupně, složitými cestami. Vznikl krvavý konflikt, kde zahynulo přes půl milionu lidí. Peklo,“ připomíná publicista válku, v níž zahynuly na čtyři stovky krajanů.

Kreativní producentka České televize Lenka Poláková prozrazuje, že předlohou dokumentu byla stejnojmenná Motlova kniha: „Standa vždy po faktech pátrá s neuvěřitelnou energií. Kvůli dokumentu se začal učit španělsky, strávil několik měsíců na univerzitě v Madridu, kontaktoval se se všemi významnými španělskými historiky, kteří se tématem zabývají. Prohledal domácí archivy, mluvil s příbuznými. V tom je výjimečný a nenahraditelný.“

V kulisách výbuchů granátů a rozstřílených zdí se odehrává například česko-slovenská lovestory Jana Mrkvy a Emílie Nietschneiderové. On chudý, ona z lepší rodiny, doma jejich lásce nepřáli, naplnění se dočkali uprostřed španělské války. „Byl tankista a uhořel v Teruelu týden po svatbě. Ona už těhotná. Dramatickou cestou se vracela přes Pyreneje, doma už byl slovenský klerofašistický stát, kde s ní nikdo moc nemluvil, protože byla na straně proti Frankovi. Porodila holčičku a zemřela,“ shrnuje Stanislav Motl jeden z příběhů.

Dokument ostravského televizního studia vypráví individuální dramata krajanů v kulisách krvavých španělských událostí. A režisér Michael Kaboš řešil, kde vzít autentické fotky i záběry. „Velkou část archivních fotografií měl dohledaných Standa Motl, použil je už v knize. Co se týče filmových záběrů, španělská občanská válka ve své době rezonovala ve světě, bylo tam mnoho známých osobností jako Ernest Hemingway nebo George Orwell a další. Vznikla tam řada filmů i reportáží, které konflikt mapovaly. Hodně jsme čerpali ze zahraničních, hlavně amerických archivů,“ popisuje česko-slovenský režisér, který stál také za kamerou.

Tvůrci se shodují, že si v Česku dosud opomíjené téma zaslouží další zájem. „Bojovat tam šli mladí lidé s velkými ideály. A pokud se jim povedlo a vrátili se, byli tady diskriminováni, mnozí skončili v lágrech. Do dnešní doby se je nepodařilo očistit. I to je smysl dokumentu – byli tady hrdinové a my jsme o nich dosud nemluvili. Jsme země, která má být na koho hrdá. Jen si to musíme uvědomit,“ uzavírá kreativní producentka Lenka Poláková.


Peklo pod španělským nebem

Scénář: Stanislav Motl
režie: Michael Kaboš
dramaturgie: Martin Červenka
kamera: Michael Kaboš, Aleš Němec
zvuk: Petr Provazník, Jakub Krajíček
střih: Lucie Navrátilová
výkonný producent: Olga Grossmannová
kreativní producent: Lenka Poláková


PR Press Česká televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
29.04.2019 • Show Jana Krause – 1. 5. 2019
28.04.2019 • RTVS si vo vysielaní pripomenie M. R. Štefánika
27.04.2019 • TV Markíza podporí eurovoľby aj špeciálnou kampaňou
26.04.2019 • Bláznivá šou 2 na 1 s exkluzívnym hosťom Kalim na čele diváckeho záujmu
23.04.2019 • RTVS prinesie 10 hodín diskusií s kandidátmi na poslancov do Európskeho parlamentu
23.04.2019 • ČT nakoupila v Cannes: John Malkovich jako Hercule Poirot, inovativní krimi The Sinner i premiérová řada Babylonu Berlín

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist