Dlouhé cesty přejí filmovým fanouškům. Díky palubním portálům i chytré televizi
Autor: Lesensky.cz , e-mail: info@lesensky.cz Přidané: 03.05.2019
Období dovolených se blíží. Ať už je cílovou destinací chalupa na vesnici, kemp u jezera, nebo přímořské sídlo, jedno prožívají všichni dovolenkáři společně – zdánlivě nekonečnou cestu. Ani ta ale nemusí znamenat nudu. Díky moderním technologiím a oblíbeným filmům může být cesta plnohodnotnou součástí dovolené.


Průkopníkem, který v České republice neodmyslitelně spojil cestování s filmovou zábavou, byla společnost Student Agency. Filmy vysílané na několika obrazovkách a zvuková stopa, kterou poslouchali cestující ve sluchátkách, byly od roztřesené zrnité televize v zájezdových autobusech pořádný skok. Cestující dokonce často vybírali spoj mezi Brnem a Prahou právě podle vysílaného filmu, který našli v rozpisu na stránkách přepravce.


Obrazovky v sedadlech i filmové portály

V současné době mají cestující jak ve žlutých autobusech, tak ve vozech Astra žlutých vlaků RegioJet všichni vlastní obrazovku, kde si každý vedle hudby, her nebo e-knih může vybrat některý z přibližně padesátky nabízených filmů a kratších pořadů. „V ostatních vozech se mohou cestující přes svůj telefon, tablet nebo notebook připojit k palubnímu portálu, který nabízí stejné možnosti jako obrazovky v Astře, a například tak sledovat filmy na vlastním zařízení. Filmy obměňujeme zhruba jednou za čtvrt roku,“ popisuje tiskový mluvčí společnosti Student Agency Aleš Ondrůj. Seriály podle něj takovou obměnou neprocházejí. „Od cestujících máme zpětnou vazbu, že dlouhodobě nejoblíbenější jsou zábavné sitcomy, jako jsou Přátelé nebo Teorie velkého třesku. Na ně se lidé rádi dívají opakovaně,“ dodává Ondrůj.

Palubní portál nejen s filmy zabaví cestující také ve vlacích Českých drah. „Palubní portál je k dispozici v Railjetech, spojích SuperCity Pendolino a v InterPanterech na trase Praha–Brno. Na palubním portálu máme zhruba 50 českých i zahraničních filmů, žánrově dramata, komedie, romantické, thrillery, akční a nově i dokumenty,“ vypočítává Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah. Obměna filmů podle něj probíhá třikrát do roka, vždy po deseti filmech.


Pojízdné kino, nebo televize?

Alternativou k palubním portálům je využití internetové televize, ke které se zákazníci jednoduše připojí přes palubní wi-fi. Výhodou je jednoznačně větší výběr pořadů. Například internetová televize Kuki obsahuje téměř 34 tisíc titulů všech žánrů, tedy okolo 26 tisíc hodin televizní zábavy. „Odpadá také zklamání, když vystupujete z vlaku či autobusu před koncem rozkoukaného filmu. Pořad v Kuki jednoduše dokoukáte například večer na hotelovém pokoji na vlastním zařízení,“ říká vedoucí prodeje Kuki Vladimír Tovarňák.

Internetová televize je podle něj dobrou alternativou též při cestování autem, a to především pro děti, které dlouhé sezení nudí. „S Kuki odpadají i hádky o to, na co se bude dívat. Z jednoho účtu může každý člen rodiny sledovat jiný pořad na svém vlastním zařízení,“ dodává Tovarňák s tím, že od dubna je služba Kuki pro cestovatele díky novým aplikacím pro Android i iOS ještě přátelštější. Sledování z chytrých zařízení je dostupnější i díky nabídkám mobilních operátorů, kteří vycházejí filmovým a seriálovým fanouškům vstříc speciálními balíčky, jež umožňují neomezený přístup ke streamovacím aplikacím. Například T-Mobile takto nabízí balíček StreamOn, Vodafone zase balíček Video Pass. „Chytrá televize Kuki je součástí obou zmiňovaných balíčků. V praxi tak divák může sledovat své oblíbené pořady online, aniž by sledováním streamu spotřebovával předplacená mobilní data,“ doplňuje Tovarňák.


Anna Fajkusová, PR & Media Manager, LESENSKY.CZ, 2. 5. 2019

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27096/dlouhe-cesty-preji-filmovym-fanouskum-diky-palubnim-portalum-i-chytre-televizi/