Nevšední divácké zážitky ve třech různých jazycích
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 09.05.2019
Divadlo překračující hranice států, jazyků, žánrů i prožitků. Mezinárodní přehlídka Bez hranic přinese mimořádná, oceňovaná a současná představení z Česka, Polska a Slovenska hned první červnový týden. Nejstarší divadelní festival, který u nás vznikl po listopadu 89, nabídne vedle her také koncerty, výstavy, diskuse, autorská čtení a filmové projekce. Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize.


Téměř třicetiletá tradice festivalu Bez hranic/Bez granic je nerozlučně spojená se dvěma městy – Českým Těšínem a polským Cieszynem. Scénu Těšínského divadla a Divadla Adama Mickiewicze letos nově doplní jeviště ve sportovní hale Slezské univerzity v Cieszyně.

„Pozvání na festival letos přijalo celkem devět divadelních souborů z Česka, Polska a Slovenska. Ty budou usilovat o přízeň diváků, kteří svým hlasováním rozhodnou o tom, kdo si letos odveze hlavní cenu přehlídky Zlomenou závoru,“ říká organizační ředitelka festivalu a výkonná ředitelka spolku Člověk na hranici z.s. Petra Slováček Rypienová.

České divadlo bude tento ročník reprezentovat prestižní pražský divadelní soubor Cirk La Putyka, který přiveze svou novou hru Isole, dále Městské divadlo Brno, které slaví úspěchy se svou kabaretně laděnou rozmarnou férií Osmyčky, a nakonec pražské Švandovo divadlo, a to s inscenací Protest/Rest.

Slovenské divadlo na letošní přehlídce zastoupí Nové divadlo Nitra s inscenací Anna Franková, která bodovala v prestižní slovenské divadelní anketě Dosky v roce 2017, z níž si Lucie Korená odnesla cenu za nejlepší herecký výkon.

Polská scéna Těšínského divadla se představí s inscenací Tango v režii slovenského režiséra Michala Spišáka. Teatr Łaźnia Kraków slibuje neobyčejný zážitek ze hry Wałęsa w Kolonos. Divadlo Teatr Wybrzeże z Gdańska přispěje do festivalového programu hrou Trojanki, kterou režíroval uznávaný polský režisér Jan Klata.

Informace o doprovodných akcích a podrobný program festivalu, který bude probíhat v týdnu od 1. do 8. června, naleznete na https://borderfestival.eu/program-2019/.


PR Česká televize

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27109/nevsedni-divacke-zazitky-ve-trech-ruznych-jazycich/