Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 01.06.2020 - 17:17:05   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Televízny cestopis Hranica v srdci mapuje unikátny fenomén

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 13.06.2019


Pozitívny televízny cestopis Hranica v srdci, ktorý RTVS vysiela na Dvojke, podrobne približuje výnimočné miesta z česko-slovenského pohraničia. Táto hranica je unikátnym fenoménom z kultúrneho, folklórneho, gastronomického hľadiska, ako aj z bohatého prírodného dedičstva.


Šestnásťdielny cyklus Hranica v srdci pripravili Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televízia, Televízne štúdio Ostrava pri príležitosti 100. výročia vzniku spoločného štátu a zároveň 25. výročia od vzájomného rozchodu. Jednotlivé diely dokumentujú miesta zaujímavé prírodnými úkazmi či históriou, o krajine nechávajú rozprávať miestnych, ktorí sa tu narodili, prípadne sa prisťahovali z okolitých oblastí.

„Televízne štáby navštívili napríklad známu Holubyho chatu na Veľkej Javorine, kde každý rok na Silvestra pália Česi a Slováci spoločne vatru priateľstva. Zašli tiež do Starého Hrozenkova, ktorý preslávili miestne liečiteľky a bylinkárky, nazývané "bohyne". Ďalšia z častí cestopisu zachytáva prastaré slovanské hradisko medzi Mikulčicami a Kopčanmi, ktoré patrí medzi najstaršie a najvzácnejšie staroslovanské náleziská v strednej Európe. Nevynechali sme ani kráľovský a cisársky žrebčín v Kopčanoch, ktorý v roku 1736 založil František Štefan Lotrinský, podnikavý manžel Márie Terézie,"< priblížil dramaturg RTVS Ondrej Starinský.

RTVS a Česká televízia sa na projekte podieľali rovnakým dielom. Každý z tímov mapoval svoje oblasti z obidvoch strán hranice. Pre RTVS dokumenty režírovali Tomáš Vitek a Vladislava Sarkány, pre Českú televíziu Petra Všelichová a Michael Kaboš. Nakrúcalo sa v 16 rôznych lokalitách a najazdilo sa pritom takmer 10.000 km.

„Sme radi, že takýto projekt vznikol. Výnimočný je tým, že sme mapovali, ako dva národy aj po rozdelení dokážu v harmónii naďalej žiť vedľa seba, komunikovať a rozvíjať predchádzajúce spolužitie, tradície a rodinné väzby," uviedol programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák.

Je to vôbec po prvý raz, kedy sa verejnoprávne televízie zo Slovenska a Česka spojili, aby vytvorili cestopisnú sériu reflektujúcu česko-slovenskú hranicu po celej jej 252-kilometrovej dĺžke. Pohraničný priestor, kde žije viac ako 4,812 miliónov obyvateľov, ponúkal pre dokumentárne spracovanie zaujímavé možnosti a historické súvislosti.

Poslednú časť seriálu pod názvom Na Baťovom kanáli odvysiela Dvojka v pondelok 17. júna o 21:30 h. Celá séria je dostupná v online archíve RTVS a na stránke www.hranicevsrdci.cz/sk/.

Program vznikol v rámci rovnomenného projektu, podporeného Európskym fondom pre regionálny rozvoj z programu INTERREG V-A Slovenská republika - Česká republika, Spoločne bez hraníc.


Bratislava 12. jún 2019, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
15.06.2019 • Show Jana Krause – 19. 6. 2019
13.06.2019 • Pestré léto se stanicemi skupiny Nova: seriály, sitkomy, filmy i premiérové Milenky!
12.06.2019 • Televize Prima přináší nový pořad - Prima Mazlíček
11.06.2019 • TV Markíza prinesie naživo inauguráciu prezidentky Zuzany Čaputovej
11.06.2019 • RTVS prinesie špeciálne vysielanie z Inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej
11.06.2019 • Postřehy odjinud: usměvaví lidé, bezpečno a jedna pozoruhodnost vedle druhé

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist